Bratři Ebenové čvachtají v holinách

Bratři Ebenové čvachtají v holinách

Email Tisk

cas holin perexPro publikum hltající každé slovo jsou tu písničky Bratrů Ebenů. Tak je tomu už mnoho let. Páté řadové album vzácného seskupení přichází po šestileté pauze. Jmenuje se Čas holin a je plné chytrých textů. To není laciná pochvala, ale pouze suché konstatování.

 


Zatímco zkušení vědí, do čeho jdou, pro nepolíbené mám jedno malé upozornění. Pokud chcete, aby se vám dílo Marka, Davida a Kryštofa líbilo, musíte být naladěni na české polotrapno a na ironii postiženou anglickým humorem. Jestliže tyto dvě základní podmínky nesplňujete, jste předem ztraceni.

Vězte, že vám v uvedené situaci nepomůže ani láska k folku či záliba v jazzových vlivech a rockových kořenech. Hudba samotná totiž v tvorbě této formace není nejdůležitější. Dokonce lze tvrdit, že má funkci doplňkovou a zároveň je nepostradatelná. I s tímto vědomím si bratrské trio přizvalo posily, které výrazně pomohly oživit zvuk. Konkrétně Jiří Zelenka (bicí), Jaromír Honzák (kontrabas), Pavel Skála (kytary, mandolína), Jiří Veselý (baskytara), Oskar Török (trubka), Barbora Kabátková (nazpívala záhadnou Routu).

Poučený i začínající posluchač jde po Ebenech z jediného důvodu: zajímá ho, co zase napadlo protagonistu alba Marka Ebena. To on vymyslel drtivou většinu nahraných písní a skoro všechny je i zpívá či deklamuje. „Doprovodná“ kapela mu rozhodně nepřekáží, její hudební podkresy jsou tradičně vkusné a pro texty posilující.

Marek Eben glosuje současné trendy, dělá si legraci, jemně moralizuje s pochopením a vrací se k tomu, co je osvědčené a trvalé (láska, víra…). Například tématem úvodní skladby (Nic není tak horký) je pomíjivost. „Pryč jsou všechna slova/ čas je dávno vygumoval/ pryč jsou všechna slova/ jenomže každý velký požár jednou dohoří/ a každá zeď se jednoho dne rozboří/ a každý metál jednou spadne ze hrudi/ každý prudič jednoho dne doprudí…“

Píseň, po které je pojmenováno celé album, reflektuje rozšířenou oblibu „starých časů“. Marek Eben na plíživé společenské nebezpečí nahlíží po svém: „Přišel čas holin/ uvázat motýlka si nedovolím/ je čas si zvyknout na novou kastu/ to nám to uteklo/ už je to zas tu…“ Téma buranismu se objevuje také v kousku nazvaném „Hey – By“, kde se mimochodem schází dost divná společnost. Protagonista alba si nebere na paškál pouze tuzemskou kotlinu, v písni Příjemný let se vtipně vyjadřuje k jevům globalizovaného světa. Snadným terčem se stala také zbulvarizovaná média, do nich se Marek Eben opřel ve skladbě Noviny. Mezi třinácti písněmi jsou i takové, při nichž člověk pociťuje cosi jako existenciální chvění – stačí si poslechnout třeba Zimní slevy nebo Zapomeneš. Kdo hledá něco výstižného o české povaze, ať si několikrát za sebou pustí Tsunami.

„Žijem tu my/ jen my sami/ my jsme ti prevíti, ti dacani/ žijem tu my, jen my sami/ my jsme ta tornáda, ta tsunami…“

Bratři Ebenové se v Čase holin trefují do bolavých míst a přitom zdvořile naznačují, kde hledat chybu. Vždyť někdy stačí málo: zkusit zahlédnout odraz v zrcadle.

 

Název: Čas holin

cas holin

Interpret: Bratři Ebenové
Žánr: folk/rock/jazz
Skladby: 1/ Nic není tak horký, 2/ Hey - By, 3/ Routa, 4/ Čas holin, 5/ Sbohem a šáteček, 6/ Noviny, 7/ Zapomeneš, 8/ Byl jsem někdy, 9/ Zimní slevy, 10/ Příjemný let, 11/ Tsunami, 12/ Zvláštní území, 13/ V Betlémě
Stopáž: 47:06
Vydavatelství: 100PROmotion, 2014
Hodnocení: 90 %

Zdroj foto /obálka: www.100promotion.net

( 14 hlasů )


 

Rozhovor

„Abychom žili plnohodnotný život, nemusíme zvířata týrat “ říká Alena Buksová

zvirata perexAlena Buksová zasvětila svůj život práci v organizaci na ochranu zvířat. Jak se staví k současné situaci práv zvířat ve světě a jaká jsou podle jejích slov největší úskalí při práci v neziskové organizaci?

...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (21)

Z archivu...


Literatura

Žhavý led – další oddechovka od královny červené knihovny

zhavy led 200V říjnu vydalo nakladatelství Motto knihu žádané americké autorky Nory Robertsové Žhavý led. Pokud máte náladu na oddechové čtení s pořádnou dávkou romantiky, kde ale nechybí i akce, napětí a exotika, máme tu knihu přesně pro vás!

Divadlo

Laterna magika aktuálně: Zájezd na festival mladých divadel a digitální Kouzelný cirkus

lanterna magica 200Laterna magika na festivalu Young for Young v Mostě. Soubor Laterny magiky se po dlouholeté pauze představil na zájezdu českému publiku, účastnil se totiž festivalu mladých divadel Young for Young,...

Film

Dnes začíná 11. Festival krátkých filmů Praha plný pohybu, sexu, kung – fu nebo světů budoucnosti

prague short film festival 200Kung - fu, trable světa budoucnosti, filmy, jejichž řečí je tanec, Mezinárodní soutěž obsahující i film z exotického Bhútánu nebo pestrý doprovodný program. Takový bude jedenáctý ročník Festivalu krátkých film...