Operní studio NDM dostane ke svým dvacetinám KYTICI

Operní studio NDM dostane ke svým dvacetinám KYTICI

ope 200Operní studio NDM slaví dvacáté výročí svého založení. U příležitosti tohoto významného jubilea nastudovalo mimořádně zajímavou inscenaci na ryze české téma. Vůbec poprvé na jevišti Národního divadla moravskoslezského tak zazní hudebně dramatické dílo skladatele Pavla Helebranda Kytice.

 

Operní studio NDM vzniklo v polovině 90. let jako naprostá česká rarita. Tento soubor navštěvují děti a mladí lidé ve věku od 6 do 18 let, kteří pod vedením své sbormistryně studují sborové výstupy i sólové role v hudebně dramatických inscenacích mateřského divadla. Tímto způsobem získávají základní pěvecké, herecké a pohybové dovednosti, které pak uplatňují přímo na divadelním jevišti. Sbormistryní souboru je po celých dvacet let Lenka Živocká. Od svého založení se studio podílelo na nastudování téměř 80 inscenací (a počet stále roste). U příležitosti výročí nastudovalo pod hlavičkou souboru opereta/muzikál inscenaci Kytice, která vznikla podle sbírky K. J. Erbena v autorském pojetí ostravského skladatele Pavla Helebranda.

ope 1

 

V prologu inscenace zazní zhudebněná báseň Kytice, jejíž verše si může zazpívat i obecenstvo. Dále budou následovat balady Vrba, Vodník a Zlatý kolovrat. Inscenaci završí hororová balada Svatební košile, která plynule převede příběh do epilogu inscenace. „Mým hlavním inspiračním zdrojem jsou tvůrčí dobrodružství s mladými lidmi z Operního studia NDM. Jsou právě ve věku hrdinů Kytice a také představují hlavní hrdiny našich příběhů – Kytice, Vrby, Vodníka, Zlatého kolovratu a Svatebních košil. V Erbenových verších je obsažen život od kolébky po hrob. Život ve společenství, příroda v proměnách ročních období, ráz naší krajiny a fantastičnost a hudebnost vyvěrající z nás samých,“ uvádí režisér Pavel Helebrand.

ope 2

 

V hudebním nastudování dirigenta souboru opereta/muzikál Marka Prášila a pěveckém nastudování sbormistryně studia Lenky Živocké účinkují v hlavních rolích Kytice současní a bývalí členové Operního studia NDM, členové souboru operety/muzikálu (Jana Kurečková, Petra Langerová, Hana Fialová, Jarmila Hašková, Dagmar Mimrová, Jan Drahovzal), člen činohry NDM Ivan Dejmal a hosté. Kolektivním hostem inscenace bude Pěvecký sbor města Klimkovic. „Členové tohoto sboru vystupují při všech obřadných událostech (pohřeb, svatba, mše) a vnášejí do inscenace autentickou atmosféru venkovského prostředí. Erbenovy příběhy tak lidem vypráví společenství lidí z různých generací a s různou divadelní zkušeností. Společenství, které je  ro projekty Pavla Helebranda typické a které vždy působí velkou silou,“ říká dramaturgyně inscenace Tereza Pogodová. Autorem scény a kostýmů, stejně jako režisérem, je autor díla Pavel Helebrand, choreografkou Jana Tomsová. „Podobně jako ostatní autorské projekty Pavla Helebranda ani Kytici nelze jednoznačně žánrově zařadit. Nejvhodnějším označením je autorův podtitul ‚hudební divadlo‘. Každá z pěti balad Erbenovy sbírky získává odlišnou hudebně dramatickou podobu, inspirovanou možnostmi mladých herců a zpěváků,“ dodává Pogodová.

Premiéra mimořádné hudební inscenace Kytice se koná 14. září v 16.00 hodin v Divadle Jiřího Myrona.

Více informací o Operním studiu NDM: NDM

Foto: Werner UllmannNejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Můj repertoár je široký a rád odbočuji i do jiných stylů, říká houslista Pavel Šporcl

sporcl 200Fůru zajímavé a krásné práce má před sebou špičkový houslista Pavel Šporcl. Výjimkou není ani tato sezóna stejně jako ta příští. A pracovat bude, jak tvrdí v následujícím rozhovoru, i přes léto. Ještě před prázdninami - 11. června od 19 hodin - bude mít v nádherných prostorách...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...


Literatura

Češi 1938 aneb jak Beneš ustoupil Hitlerovi

cesi 1938 200Nedávno vyšel dlouho očekávaný předposlední (v časové posloupnosti však v pořadí teprve druhý) díl komiksového seriálu Češi – Jak Beneš ustoupil Hitlerovi.

 

...

Divadlo

Pan Polštář sice nezahřeje, ale rozhodně nenudí

polstar200Na policejní vyšetřovnu je dovlečen spisovatel, který si myslí, že důvodem je obsah jeho povídek, ve kterých se pravděpodobně provinil proti hlubokému totalitnímu režimu, a je připraven přiznat cokoliv, jen aby jeho povídky zůstaly nedotčené. Pravda...

Film

Truman show: Jim Carrey loutkou televizního štábu

truman show plakatKriminální film nebo horor už viděl každý. Jim Carrey má však štěstí na filmy, které jsou skoro vždycky něčím originální, a přitom v sobě kombinují staré známé prvky. Jedním z takových je i Truman show....