Sklo ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze se vydalo na putovní výstavy po Číně a Japonsku

Sklo ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze se vydalo na putovní výstavy po Číně a Japonsku

Vystava China 200V rámci blížící se rekonstrukce připravilo Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze dvě putovní výstavy, které představí v Číně a v Japonsku během dvou let na osmi zastávkách historické, moderní i současné sklo.

První kolekce „MASTERPIECES FROM THE GLASS COLLECTION OF THE MUSEUM OF DECORATIVE ARTS IN PRAGUE (Mistrovská díla ze sbírky skla UPM v Praze)“ se již veřejnosti otevřela 20. července v Hunan Provincial Museu v čínské provincii Chanh Sha. Více než dvě stě předmětů evropské sklářské produce od antiky po meziválečné období bude ještě letos vystaveno v Inner Mongolia Museu v provincii Hohhot, v Beijing Art Museu v Pekingu a v r. 2015 pak v Henan Museu (Zheng Zhou) a v Lioning Provincial Museu v provincii Shenyang. K výstavě vznikl čínsko-anglický katalog editorky Heleny Brožkové.

Vystava China pohar

V pátek 1. srpna bude v prestižním Suntory Museum of Art v Tokiu zahájena výstava „THE RADIANCE OF STILLNESS AND MOTION: BOHEMIAN GLASS FROM THE COLLECTION OF THE MUSEUM OF DECORATIVE (Záře ticha a pohybu: české sklo ze sbírky UPM v Praze)“. Kolekce obsahuje 170 předmětů sklářského umění z více než 600 leté historie české sklářské produkce od středověku do současnosti. K výstavě je vychází japonsko-anglický katalog editora Jana Schöttnera. Putovní výstava v Tokyu bude přístupná do konce září 2014 a bude reprízována Aichi Prefectural Ceramic Museu a Kobe City Museu v příštím roce.

Zásadní snahou Uměleckoprůmyslového musea v Praze je i po dobu rekonstrukce zpřístupnit sbírky v zahraničí i doma. V Praze proto v listopadu 2013 otevřelo v Obecním domě expozici Secese/ Vitální umění 1900, která potrvá do konce r. 2015. V květnu t.r. byl zpřístupněn unikátní soubor skla evropské i české provenience v počtu kolem 1100 položek na zámku Světlá nad Sázavou. Jde o o nejrozsáhlejší prezentaci této sbírky mimo hlavní budovu. Zároveň díky úzké spolupráci s Národním památkovým ústavem mohou návštěvníci zámku Vranov nad Dyjí zhlédnout od června 2014 expozici Evropská kamenina ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze, opět nejrozsáhlejší zápůjčku mimo hlavní budovu.

Vystava China desticka

Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze bude ve snaze zpřístupňovat své sbírky i v době rekonstrukce v českých i zahraničních lokalitách nadále pokračovat. V současnosti jedná o putovní výstavě reprezentativních exponátů po Spojených státech, která by se měla uskutečnit v l. 2016-2018.


 

Rozhovor

Tomáš Savka: Vždy jsem zpíval víc s holkama

savkaMaybe perexTomáš Savka navazuje na sérii tématických koncertů a tak ve středu 28. května navodí v Divadle v Rytířské pravou májovou atmosféru pomocí živé hudby a zamilovaných swingových melodií. V s...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

DOMINIKÁNI V ÚSTÍ NAD LABEM

dominikani perexHistorie Řádu bratří kazatelů, jako žebravého řádu, sahá do roku 1215, kdy byl založen španělským knězem Domingem de Guzmánem, později označován svatým Dominikem. Tento řád původně neměl žádný majetek a ani jeho členové nebyli vázáni ...

Z archivu...


Literatura

Dánský thriller roku: Chlapec v kufru

chlapec v kufru uperexChlapec v kufru je dánský thriller od dvou autorek Lene Kaaberbalové a Agnete Friisové, který byl přeložený do 27 jazyků. Jeho úspěchu se člověk nemusí divit, příběh chytne a nepustí. 

Divadlo

Taková normální rodinka vytvořená z prachu hvězd

200diV naší galaxii je asi 200 miliard hvězd. Z toho asi 10 miliard podobných našemu Slunci. Asi. Protože ročně se narodí asi 7 hvězd a několik umře. Kolem většiny hvězd obíhají dvě i více planet. To je asi 1 bilion planet. Z toho asi 1 miliarda podobných Zemi....

Film

V Německu oslaví Štědrý večer s českou pohádkou Dvanáct měsíčků

dvanact mesicku 200Jedna z největších televizních společností v Evropě, německá veřejnoprávní televize ZDF, odvysílá na Štědrý den jako hlavní dětský pořad pohádku České televize Dvanáct měsíčků.

...