Dřevo, smůla a kůry již potřetí provoní Betlém
Banner

Dřevo, smůla a kůry již potřetí provoní Betlém

drevo 200Již potřetí se poslední červencovou sobotu, 26. července, sjedou do hlineckého Betléma všichni, kdo mají něco společného se dřevem – výrobci, prodejci, umělci nebo třeba jenom ti, kdo milují tento nádherný a vonící materiál, který lidstvo provází odnepaměti.Program letošního ročníku je opět lákavý. K tradičním bodům programu patří vystoupení vicemistra světa ve sportovním dřevorubectví, Martina Komárka - Stihl Timbersports show, jízda na dřevěných vorech po Chrudimce nebo motorovka v rukou pana Václava Vondry, který během několika minut před očima diváků vykouzlí ze špalku sochu jakéhokoli zvířete nebo pohádkové postavy. Sochy budou následně vydraženy a výtěžek poputuje na dobročinné účely. Po celý den budou pro návštěvníky otevřeny dva velké vojenské stany, v nichž bude nainstalováno mobilní trampské muzeum, kde si především ti dříve narození zavzpomínají na dobu trampů a setkají se starými sborníky, cancáky, hudebními nástroji a vším, co k trampingu kdy patřilo a patří. S Hlineckem je tradičně spojena výroba dřevěných hraček, studenti z divadelního souboru GT Hlinsko tedy speciálně pro Den dřeva secvičili interaktivní divadelní představení s názvem Příběh dřevěné panenky.
Milovníci tradičních hraček se mohou setkat s Nositelem tradice lidových řemesel, Zdeňkem Bukáčkem, a spolu s ním si namalovat vlastní dřevěnou panenku. Program pro malé i velké návštěvníky doplní představení Loutkového divadla Hlinsko, řada dřevěných soutěží nebo Rytířské hry Duhového království.
Jedinečný zážitek nabídne také projížďka v koňském zápřahu v historickém kočáru ze 17. století. Kočár Vás kromě vyjížďky v okolí Betléma odveze až do Pivovaru Rychtář, který si pro Den dřeva připravil speciální prohlídky pivovaru se sládkem.

drevo 2
Novinkou letošního ročníku bude malá živá výstava nazvaná Vůně dřeva, která bude přibližovat jednotlivá řemesla, která se věnují zpracování tohoto materiálu. K vidění bude práce šindeláře, uměleckého řezbáře, hračkáře, truhláře, ale před očima návštěvníků budou vznikat třeba i perníkové formy. Během Dne dřeva proběhne křest knihy Václava Špíchala Nekonečný svět české hračky, která má právě k hlinecké dřevěné lidové hračce velmi blízko.
"Nechceme návštěvníky přetěžovat, ale věříme, že celý program se nechá stihnout za jeden den. Den dřeva je pro každého, ale především chceme oslovit rodiny s dětmi. Proto program koncipujeme tak, aby si zde každý našel to své. K uvedenému programu ještě doplním, že nám přislíbilo účast na 50 tradičních řemeslníků a výrobců, prodejců dřevěných výrobků, bude připraven keramický workshop nebo předení na kolovratu. Pokud bude horko jako v loňském roce, lidé se mohou zchladit například při projížďce na dřevěném voru po Chrudimce." přibližuje další program Martina Kesnerová, vedoucí hlineckého infocentra.
Součástí Dne dřeva bude také udělování certifikátů historicky prvním držitelům regionální značky Kvalita z Hlinecka.

Vstupné: dospělí 25 Kč, děti do 15 let 10 Kč, děti do 3 let zdarma

Aktuální informace naleznete na Hlinsko nebo na facebooku Hlinecko.

Pořadatelem hlineckého Duhového léta je Město Hlinsko – Turistické informační centrum, Městský kulturní klub Hlinečan a Gymnázium K.V. Raise.
Partneři: Pivovar Rychtář, Mlékárna Hlinsko, a.s., Vysočinská lesní, s.r.o.
Mediální partneři: ČRo Pardubice, Chrudimský Deník, Východočeská televize, 5 plus 2

Více informací k jednotlivým akcím poskytne:
Turistické informační centrum Hlinsko
Čelakovského 561 (Betlém), 539 01 Hlinsko
469 312 349, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript


 

Rozhovor

Letní rozhovor s Ivonou Březinovou

01 Ivona v tÌlku Monika V·Úov· studio M101„Pro mě bývá léto obdobím, kdy vykazuji zvýšenou psací aktivitu,“ říká Ivona Březinová.

...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Jedinec a společnost středověkého Západu

jedinec a spolecnost kultury200Ruský historik Aron Jakovlevič Gurevič (1924-2006), jenž se celý život věnoval dějinám středověku, patřil mezi ty vědce z éry Sovětského svazu (např. spolu s Michailem Bachtinem), kteří přesáhli ideologické mantinely a dosáhli ce...

Z archivu...


Literatura

Star Wars: Před dávnými časy…

star wars omnibus200Už jako malý kluk jsem byl vždycky šťastný, když jsem se podíval na obrazovku a uviděl ta zlatavá písmena, jak jezdí po televizi, která vyprávěla nějaký příběh. Tehdy jsem to bral pouze jako jakési zábavné představení s mnoha podivnými bytostmi z jiného cizíh...

Divadlo

Pejsek a kočička bavili děti první festivalové odpoledne

altDivadelní přehlídka Setkání 2012 Stretnutie není jen o věhlasných divadelních souborech a profláklých tvářích prken, která znamenají svět. Není ani o výhradně dospělém divákovi. Děti jsou ve zlínském divadle vítány, a tak hned první od...

Film

No, nic…

no nic 200Britskou komediální sestavu Monty Python (Terry Jones, Terry Gilliam, John Cleese, Eric Idle, Michael Palin, Graham Chapman), která svého vrcholu dosáhla v 70. letech, snad není třeba představovat - byť u nás jsme se s jejím odkazem mohli seznámit ...