Návštěvníci výstavní síně ulehnou do postelí a vyzkoušejí si, jak se spávalo kdysi

Návštěvníci výstavní síně ulehnou do postelí a vyzkoušejí si, jak se spávalo kdysi

 

spani 200Jak se spávalo pod nebesy, v prvorepublikové ložnici nebo ve venkovské světnici přiblíží nová původní výstava Vlastivědného muzea v Šumperku. Historické ložnice si návštěvníci nejen prohlédnou, pro lepší zažití tématu mohou do postelí také ulehnout. A dokonce i obléknout dobové pyžamo.

 

Spánek tvoří významnou součást lidského života. Jeho kvalita se odráží na našem zdraví, náladě i pracovním výkonu. Řecký filozof Plutarchos už před dvěma tisíci lety upozorňoval, že spánek je nenahraditelný.

Času, který tak jako naši předkové pravidelně trávíme v posteli, věnuje pozornost nová výstava Vlastivědného muzea v Šumperku. Autorky, historička umění Lenka Kirkosová a etnografka Mária Kudelová, ji pojmenovaly Dřív než usneš... aneb Jak se kdysi spávalo.
„Výstava předvádí, jak se měnil prostor ke spaní a jeho vybavení. Představuje proměny lůžka v různých časových obdobích i v odlišném společenském prostředí. K vidění bude ukázka, na čem spali lidé ve starší době kamenné, interiér renesanční ložnice, prostor venkovské světnice z 19. století, polní lůžka a postele v kasárnách nebo ukázka stanování v druhé polovině 20. století,“ popisuje Kirkosová.

spani 1Kdo si oblékne pyžamo?
Návštěvník muzea nahlédne do 15 instalovaných scén a do poloviny vystavených postelí bude moci zalehnout. Připravena k použití budou také dobová pyžama a noční košile.
„Návštěvníkům se naskytne příležitost ulehnout do postele kopírující renesanční lože z konce 15. století, číst knihu v lůžku z období první republiky nebo si ustlat na slamníku. Pro děti je připraveno peřinové poležení svádějící ke čtení pohádek,“ přiblížila Kudelová.

spani 2

Školáci se budou válet v peřinách
Nábytkové sestavy doplňují kolébky i postýlky z mateřských škol, dobové malby, fotografie, umělecké předměty i textilie. Exponáty pocházejí z historických a etnografických sbírek Muzea v Šumperku, Zábřehu, Mohelnici, Havelkova muzea a Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích. Připraveny jsou výukové programy a tvořivé dílny pro školáky.
„Děti si na vlastní kůži otestují, jak se žilo jejich vrstevníkům před 150 lety, když neměli ani vlastní postel, natož pokoj. Vyzkoušejí si dobová pyžama i poležení na kůžích a na palandách, ušijí si přikrývku, naplní ji peřím a provoní levandulí,“ naznačuje Iva Tylová, produkční doprovodných dílen.
„Na přelomu 19. a 20. století trávili lidé v posteli asi devět hodin denně. Dnešní člověk spí v průměru sedm a půl hodiny. Každý měsíc tak bdíme o 45 hodin více a za život získáme pět neprospaných let,“ uvádí Kirkosová zajímavý detail.
„Výstava zahajuje vernisáží ve čtvrtek 12. června v 18 hodin a potrvá do 21. září. Je vhodná k rodinné návštěvě muzea,“ láká Miluše Berková, tisková mluvčí.

Foto Vlastivědné muzeum Šumperk
Nábytek z 20. až 30. let 20. století z Dlouhomilova.

Zdroj foto: Muzeum Šumperk


 

PřihlášeníImago, imagines I.-II.

Autoři zvolili jako východisko koncepce nové syntetické publikace věnované středověkému umění v českých zemích latinské slovo imago (označující nejen dvourozměrný obraz, kresbu apod., ale i výtvory trojrozměrné a případně i díla architektonická). academia.cz

Život byl pes

Tak to jsem já – pes Život. Rozhodně jsem se nenarodil jako domácí mazlíček. Díky různým okolnostem, které vám budu vyprávět, a také díky mému vzhledu a povaze, nikoho nenapadlo ho ze mě udělat. grada.cz

Rozhovor

Nasycen se vrací: „Chceme si zahrát muziku, kterou bychom mohli sami poslouchat.“

nasycen200Říká v tomto rozhovoru zpěvák, skladatel a klávesista Raven a frontman pražské kapely Nasycen, která se v loňském roce po předlouhé pauze vrátila opět na scénu.

...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

LIPANY 1434 - Bitva, která se nesmazatelně zapsala do paměti národa i učebnic dějepisu

bitva200Bitva u Lipan byla rozhodující a závěrečnou bitvou husitských válek. Samotné bitvě, však předcházelo neúspěšné obléhání města Český Brod vojsky Panské jednoty.  

...

Literatura

Hakan Nesser: Dívka, která nikomu nechyběla

divka200Líbivá anotace a líbivé téma. Atraktivní. Přesto jsem si na „konec nudy“ a pořádné rozjetí příběhu musela téměř sto stran počkat. Potom, jako když autor nasadí druhou, třetí a čtvrtou rychlost a rozjel příběh, kterému nelze nic vytknout. Snad jen občas, ...

Divadlo

Tvořit! Ale za jakou cenu?

Leni200

Umělci jsou zvláštní sorta lidí. V jejich konání je pohání nespecifikovatelná síla, která je udržuje v činorodosti, a nutí je tak neustále něco tvořit. Protože pokud herec, zpěvák, malíř či jinak umělecky nadaný člověk...

Film

Nejoblíbenější ruská pohádka Mrazík baví už několik generací

altRuská filmová pohádka Mrazík (1964) je asi jediná klasika z bývalého Sovětského svazu, na kterou se dá dívat. Možná dnešní doba poněkud svádí ke zjednodušování, ale na rozdíl od ostatních filmů nebo knih se tohle neopírá jen o chudobu a tragédii, al...