Malí i velcí návštěvníci Velikonoc v muzeu upletli pomlázky, ozdobili kraslice a upekli voňavé perníčky
Banner

Malí i velcí návštěvníci Velikonoc v muzeu upletli pomlázky, ozdobili kraslice a upekli voňavé perníčky

SumperkVelikonoce perexKraslice ozdobené voskovou negativní technikou vzešly ze šikovných rukou malých i velkých návštěvníků Velikonoc v muzeu, kteří v šumperském Pavlínině dvoře také upekli voňavé perníčky a upletli pomlázky. Domů si odnesli i vlastnoručně vyrobené velikonoční dekorace.


„Děti i dospělí si vyzkoušeli to, co v minulosti zvládl každý kluk i holčička. Velikonoce v muzeu pořádáme každoročně. Děti, které přicházejí samy nebo v doprovodu rodičů či prarodičů, s námi rády tráví den a připomínají si lidové tradice,“ uvedla Mária Kudelová, etnografka Vlastivědného muzea v Šumperku.

Letošní ročník oblíbené akce doprovodil výstavu věnovanou severomoravskému sklářství, návštěvníci proto také malovali na sklo a navlékali korálky. V tvůrčí dílnu se proměnila velká část muzejních prostor.

Děti si prohlédly výstavy
Kdo zrovna nevyráběl, prohlížel si výstavy. Děti zaujala stoupa na drcení křemene a výrobu sklářského písku, kterou vlastními silami rozpohybovaly. Na výstavě Jak se žije s handicapem zkoušely, jaké to je chodit o berlích. S invalidním vozíkem jezdily po rampě, která simuluje náročný terén v ulicích českých měst.

SumperkVelikonoce

Děvčata zdobí kraslice. Foto: Vladimíra Krejčí

Vypomohly slepice z Oravy
Úspěšná prázdninová akce si vyžádala náročnou přípravu. Etnografka Kudelová prozradila, že skořápky na výrobu kraslic shromažďovala už od minulých Velikonoc. Pomáhali jí v tom kolegové z muzea i maminka na Slovensku. Mnohé z vajec tak snesly oravské slípky až na slovensko-polském pomezí.

„Kolegyně, botanička Magda Zmrhalová, která mě techniku zdobení naučila, chová speciálně kvůli kraslicím slepice snášející bílé vejce. Moje maminka občas žehrá, že hnědé nosnice by byly lepší, jenže pro kraslice jsou bílé skořápky nezbytné,“ usmívá se Kudelová.

Proutí je symbolem znovu se obnovující přírody
Kromě vajec šumperští muzejníci nachystali i další potřebné suroviny. Nezbytné bylo především vrbové proutí, které muzejníci dovezli až z Jakubovic.
„Proutí je symbolem znovu se obnovující přírody, vejce příslibem nového života, takové jsou hlavní motivy Velikonoc v lidové tradici. Ačkoliv se jedná o křesťanské svátky, v obecném pojetí se proměňují v oslavu jara,“ vysvětlila etnografka.

www.muzeum-sumperk.cz

( 0 hlasů )


 

Rozhovor

Renata Štulcová nejraději odpočívá s knihou nebo i zírá jen tak do přírody…

200 rsLetošní léto předvedlo různé podoby, kdy slunce pálilo o sto šest, na mnohé se nalepilo dovolenkové tempo (můj manžel ho nazývá „plážové“) a občas seslalo přílivy deště. Co dělají spisovatelé a ilustrátoři v létě? Jak se jim píše či kreslí pod žhavými papr...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Co skrývá Vltava pod Karlovým mostem?

vltava200Muzeum hlavního města Prahy ve spolupráci s Národním památkovým ústavem v Praze organizovalo průzkum části vltavského dna. Potápěči zkoumali vltavské dno u Karlova mostu.

...

Z archivu...


Literatura

Soumrak – nový kultovní román Dmitry Glukhovského

Soumrak 200Dlouho jsem přemýšlela, jak začít svůj článek o velmi výrazném románu ruského autora, až jsem při opětovném listování knihou narazila na tento odstavec: Mnohem později jsem pochopil záměr člověka, který napsal tyto stránky: příběh, který vyprávěl...

Divadlo

Marie Stuartovna v Brně

Stuartovna perexSlavný titul Fridricha Schillera se po Černínově režii v Městském divadle v Brně z roku 2006 objevuje v novém nastudování v repertoáru Mahenova divadle NDB v režii Martina Čičváka. Není se co divit. Je to titul, který zaručuje divácký ...

Film

Železná lady by se bez Meryl Streep utopila v průměru
ImageMargaret Thatcherová byla neobyčejná žena odhodlaná prosadit se ve vysoké politice, do které do té doby ženy proniknout nedokázaly. Ona se tím však nenechala odradit. Pomohl jí její nekompromisní přístup – a to nejen v politick...