Malí i velcí návštěvníci Velikonoc v muzeu upletli pomlázky, ozdobili kraslice a upekli voňavé perníčky

Malí i velcí návštěvníci Velikonoc v muzeu upletli pomlázky, ozdobili kraslice a upekli voňavé perníčky

SumperkVelikonoce perexKraslice ozdobené voskovou negativní technikou vzešly ze šikovných rukou malých i velkých návštěvníků Velikonoc v muzeu, kteří v šumperském Pavlínině dvoře také upekli voňavé perníčky a upletli pomlázky. Domů si odnesli i vlastnoručně vyrobené velikonoční dekorace.


„Děti i dospělí si vyzkoušeli to, co v minulosti zvládl každý kluk i holčička. Velikonoce v muzeu pořádáme každoročně. Děti, které přicházejí samy nebo v doprovodu rodičů či prarodičů, s námi rády tráví den a připomínají si lidové tradice,“ uvedla Mária Kudelová, etnografka Vlastivědného muzea v Šumperku.

Letošní ročník oblíbené akce doprovodil výstavu věnovanou severomoravskému sklářství, návštěvníci proto také malovali na sklo a navlékali korálky. V tvůrčí dílnu se proměnila velká část muzejních prostor.

Děti si prohlédly výstavy
Kdo zrovna nevyráběl, prohlížel si výstavy. Děti zaujala stoupa na drcení křemene a výrobu sklářského písku, kterou vlastními silami rozpohybovaly. Na výstavě Jak se žije s handicapem zkoušely, jaké to je chodit o berlích. S invalidním vozíkem jezdily po rampě, která simuluje náročný terén v ulicích českých měst.

SumperkVelikonoce

Děvčata zdobí kraslice. Foto: Vladimíra Krejčí

Vypomohly slepice z Oravy
Úspěšná prázdninová akce si vyžádala náročnou přípravu. Etnografka Kudelová prozradila, že skořápky na výrobu kraslic shromažďovala už od minulých Velikonoc. Pomáhali jí v tom kolegové z muzea i maminka na Slovensku. Mnohé z vajec tak snesly oravské slípky až na slovensko-polském pomezí.

„Kolegyně, botanička Magda Zmrhalová, která mě techniku zdobení naučila, chová speciálně kvůli kraslicím slepice snášející bílé vejce. Moje maminka občas žehrá, že hnědé nosnice by byly lepší, jenže pro kraslice jsou bílé skořápky nezbytné,“ usmívá se Kudelová.

Proutí je symbolem znovu se obnovující přírody
Kromě vajec šumperští muzejníci nachystali i další potřebné suroviny. Nezbytné bylo především vrbové proutí, které muzejníci dovezli až z Jakubovic.
„Proutí je symbolem znovu se obnovující přírody, vejce příslibem nového života, takové jsou hlavní motivy Velikonoc v lidové tradici. Ačkoliv se jedná o křesťanské svátky, v obecném pojetí se proměňují v oslavu jara,“ vysvětlila etnografka.

www.muzeum-sumperk.cz

( 0 hlasů )


 

Rozhovor

Michal Malátný: „Nejsem od přírody zrovna optimista, ale po narození dcerky jsem si tak nějak srovnal život.“

michal malatny chinaskiSkupina Chinaski si léto užívala plnými doušky, a to především na festivalech. Mají však za sebou i dovolenou, můžeme je slyšet ve znělce k novému seriálu Ententýky a příští rok se snad dočkáme i další...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Příběh hodinek Prim

Prim 200Za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky z programu Kulturní aktivity 2014 vyšla jedinečná publikace, která je opravdovým skvostem, obzvlášť pro milovníky hodinek a jejich historie. Libor Hovorka, jehož zásluhou tato plnobarevná kniha spatřila světlo světa, pracuje...

Z archivu...


Literatura

Média, lži a příliš rychlý mozek, aneb když se na nás valí příliš informací

media-lzi-a-prilis-rychly-mozek 200Nakladatelství Grada vydalo knihu Média, lži a příliš rychlý mozek s podtitulem Průvodce postpravdivým světem, jejímž autorem je spoluzakladatel webu manipulatori.cz Petr Nutil.

Divadlo

Čaroděj a jeho sluha: opera pro tři figury a dveře do pekel a zpět

carodej 200První reprízy strašidelné operní pohádky Čaroděj a jeho sluha premiérované v bývalé tovární hale v Židenicích. Ensemble Opera Diversa se opět ocitne v nedivadelním prostředí, tentokrát v prostorách Moravské galerie. Virtuózní koncert pro tři zpěv...

Film

Andělé všedního dne mají přehled

andele perexNový český film Andělé všedního dne byl natočený režisérkou Alicí Nellis podle úspěšné stejnojmené knihy spisovatele Michala Viewegha. Na motivy jeho knih vzniklo již několik českých filmů.