Dny strachu: osudy ukrývaných Židů na Slovensku

Dny strachu: osudy ukrývaných Židů na Slovensku

Tisk

dny  strachu perexNakladatelství Epocha a Pražská vydavatelská společnost vydaly v edici Magnetka monografii historika Milana Hese Dny strachu, která přináší ucelený pohled na problematiku Slovenského státu a jeho tzv. řešení  židovské otázky. Kniha nese podtitul Osudy ukrývaných Židů na Slovensku v časech vlády Jozefa Tisa a je věnována památce obětí holocaustu, všem československým občanům, kteří se stali štvanou zvěří v časech rasového násilí.

 

 

Autor se ve čtyřech kapitolách pokouší popsat vznik a vývoj Slovenského státu a jeho vztah k židovskému obyvatelstvu, které tehdy čítalo zhruba 90 000 osob,  perzekuci Židů i první pokus o jejich násilnou deportaci na území, která Slovensko muselo v listopadu 1938 podstoupit Maďarsku, arizaci židovského majetku, spolupráci s německými poradci – odborníky na židovskou otázku, vytváření židovských pracovních a koncentračních táborů (např. Sereď), organizaci transportů na východ a způsoby, jakými se Židé pokoušeli zařazení do transportů vyhnout. Milan Hes se samozřejmě věnuje i Slovenskému národnímu povstání a následné okupaci země.

Je stále málo známým faktem, že Slovenský stát jako jediný stát v nacisty okupované Evropě za odvoz slovenských Židů na východ Němcům platil. Říše totiž požadovala za převzetí lidského nákladu zaplatit. Částka byla poměrně vysoká 500 marek za osobu, což při tehdejším kurzu činilo asi 5 000 slovenských korun. Podle historika Ivana Kamence  se celková suma za deportace vyšplhala do závratné výše půl miliardy slovenských korun. V roce 1942 bylo vypraveno 57 transportů s 60 000 osobami.

Faktografické informace autor prokládá literárními rekonstrukcemi rozhovorů slovenských politiků a úryvky vzpomínek přeživších obětí holocaustu. Velmi zajímavá jsou vyprávění lidí, kteří se před deportacemi ukrývali v ilegalitě (ve sklepech, stodolách, zemljankách či v lesích), kde by samozřejmě bez pomoci druhých  neměli šanci přečkat do konce války. Kniha má být tedy i jakýmsi pomníkem cti pro ty jedince, kteří se odhodlali riskovat svou bepečnost a perzekuovaným osobám pomohli.

Problematika Slovenského státu a jeho „dobrovolná“ likvidace vlastních občanů židovského původu i chování Slováků k jejich židovským sousedům (udávání, rabování, arizace jejich majetku, pomoc za nehorázné finanční částky) je na Slovensku stále ožehavou otázkou, při níž je veškerá vina svalována na nacisty. Prostřednictvím této publikace se tak mohou čeští čtenáři seznámit s temným obdobím slovenské historie a s málo známými či zatajovanými fakty.

Dny strachu nejsou jen dílem o štěstí v neštěstí, které postihlo řadu rodin v éře Slovenského státu, ale také textem, který nás může vést k zamyšlení nad schopnostmi jednotlivce a společnosti seznamovat se a vyrovnávat se s historickou pamětí. Dokázali bychom i dnes pomoci ostrakizovaným bytostem? Byli bychom schopni psancům nabídnout bezpečné útočiště? Kolik z nás by v této situaci riskovalo vlastní život? Nehrál by svou klíčovou roli pro naplnění pomoci bezbranným lidem pouhý profit? Neselhali by nakonec někteří „zachránci“ pod vlivem zvyšujícího se tlaku? Dny strachu spatřují světlo světa v době, kdy poslední příslušníci z generace přímých svědků nacistické genocidy navždy odcházejí.  

O autorovi:
Milan Hes se narodil v roce 1976. Je absolventem oborů dějepis a základy humanitní vzdělanosti na UJEP v Ústí nad Labem. V roce 2012 na FF UK v Praze obhájil disertační práci na téma „Didaktické aspekty historické paměti holocaustu“ a absolvoval tak znovu obnovený obor didaktika dějepisu. Vyučuje na gymnáziu v Praze 4. Je spoluautorem kolektivní monografie „Kulturní a sociální skutečnost v dějezpytném myšlení“ (1999). Od roku 2005 pravidelně publikuje v odborných a populárně naučných časopisech. V roce 2012 vydal v nakladatelství Epocha publikaci „Čekání na smrt“, pojednávající o rodinném táboře českých Židů v Osvětimi. Pro stejné nakladatelství připravil v roce 2013 k vydání knihu „Promluvili o zlu“ (Holocaust mezi dějinami a pamětí). 

Dny strachu. Osudy ukrývaných Židů na Slovensku v časech vlády Jozefa Tisa

dny strachu

Autor: Milan Hes
Žánr: literatura faktu
Vydáno: 2013
Stran: 134
Vydalo: Nakladatelství Epocha a Pražská vydavatelská společnost

Hodnoceni: 80 % 

Zdroj foto: epocha.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Každej knižke třeba pomocť a naučiť ju lietať, pripadne ju potom navigovať na ceste k čitatelovi,“ říká slovenský výtvarník Juraj Martiška

200 knizkaPřed dvěma lety touto dobou tvořil Juraj Martiška ilustrace ke knížce Jiřího Holuba Jak se zbavit Mstivý Soni. Letos si před létem střihl opět „Holuba“ – vytvořil obrázky pro slovenské vydání příběhu Kolik váží Matylda. Co je nového u Juraje Ma...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

O městě naruby, aneb jak vágní terén proměňuje město

Město narubySoubor textů mapuje neustále vyjevující se ambivalentní živost měst mezi urbanismem a zdánlivě opuštěným prostorem. Publikace je tedy především o městu, které svým pohledem obrací naruby a zkouší se na něj dívat novými perspektivami, a to op...

Z archivu...


Literatura

Naučte se rozpoznávat nejznámější souhvězdí

Najdete souhvezdi 200Najděte souhvězdí snadno a rychle je název nové knihy od Klause M. Schittenhelma, která vyšla v nakladatelství Grada. Na obálce je napsáno, že je ideální pro začátečníky, tak neváhejte a pusťte se do objevování noční oblohy i vy...

Divadlo

Nadčasový příběh o velké lásce a velké nenávisti

Devet krizu200Muzikál Devět křížů napsaný speciálně pro brněnské divadlo vypráví starou moravskou legendu o ukrutném činu, který se podle kronik odehrál kolem roku 1540 v malé vísce nedaleko Velké Bíteše. Statkář z Hlubokého při své cestě z Bíteše z trhu dom...

Film

Nový český film Pohani uctí památku tragicky zesnulé ukrajinské autorky Anny Jablonské

POHANI200Když si v roce 2011 přiletěla význačná ukrajinská autorka Anna Jablonská převzít hlavní cenu za divadelní inscenaci Pohani, v Moskvě na letišti Domodědovo tragicky zahynula při teroristickém útoku. Vrcholem její kariéry je označována právě divadelní hra...