Origami skládám ve dne v noci - šperky co se samy nosí, papírová kouzla, lehkost, hravost, barvy.

Origami skládám ve dne v noci - šperky co se samy nosí, papírová kouzla, lehkost, hravost, barvy.

origami 200Prosincovým tématem Kultury21 je TVOŘENÍ. Inspiroval nás nejen Dyzajn márket, kde se koncentrují tvořilky a tvořilové všeho druhu, ale i různé předvánoční jarmarky a charitativní akce, kde mohou zájemci nakoupit rukodělné výrobky pro své blízké a navíc podpořit dobrou věc. Chováme obdiv ke všem, kdo dokáží tvořit krásu vlastníma rukama a tak patří v prosinci prostor webu Kultura21 právě jim. Dnes vám představujeme Terezii Tunkovou a přinášíme vám její rozhovor pro Fler.

Máme rádi akční osobnosti a Terezie z atelieru MATE taková stoprocentně je. Tvořit začala se svojí sestrou, nakonec se ale rozhodly svoje značky oddělit. Klíčové slovo v případě její tvorby zní: origami šperky.

Řekněte nám na úvod něco o sobě. Jak jste se dostala k tvoření?

Jmenuji se Terezie Tunková. Odjakživa miluji pohádky, příběhy, poezii, kouzla, léto, barvy, vůni šeříků, zpěv ptáků za teplých nocí, moře, dobré víno, dobrou muziku, filmy, povídání, tlachání o ničem a o všem...
Moje šperky jsou prý jako já, řekla jedna moje kamarádka. Doufám v to. Absolutně svojí tvorbou žiju, naplňuje a pohlcuje mě.
Tvořit různé věci jsem začala již na základní škole, neboť rodiče nás se sestrou vedli k široké škále činností: keramika, paličkování, tkaní, šití, kresba, malba, hudba, tanec atd. Nositelné šperky a doplňky jsem začala vyrábět během studia na gymnáziu a vysoké škole, hlavně pro sebe a kamarádky. Snažila jsem se být za každou cenu originální, tak vznikaly extravagantní šperky, tašky, oblečení.
Atelier MATE jsme si založily se sestrou před dvěma lety. Název vznikl z našich jmen Martina a Terezie. Ač jsme tvořily již předtím, Fler nám poskytl možnost naše výtvory lépe a uceleně prezentovat, dokonce je i prodávat, a tím získávat zpětnou vazbu. Start jsme měly pozvolný, ale když jsem začala dělat origami šperky, raketově vše narostlo. Svoji tvorbu jsme musely oddělit z mnoha důvodů, hlavně proto, že jsem chtěla zkusit se výrobou šperků živit a to nešlo dohromady s rekreačním tvořením sestry.
Stále nás překvapuje a těší zájem lidí o naše výtvory a všem moc děkujeme za veškerou podporu!

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?

Tvorbě se věnuji profesionálně asi rok. Moc mě překvapilo, že se dá takto uživit, překvapená jsem stále. Tvořím pořád, opravdu ve dne v noci, hledám inspiraci a pracuji, nechává mě to zapomenout na osobní trable. Moje tvorba je mým hlavním koníčkem a zároveň prací, která mne absolutně naplňuje. Žiju tím takový svůj sen. Stále se snad posunuji kupředu a výtvory zlepšuji, jsem na cestě. :)

origami 1

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?

Origami (japonské skládanky) jsem zvolila v podstatě náhodou, vždy mě toto skládání bavilo, jen jsem stále přemýšlela, jak se tím ozdobit. Obecně papír mě vždy inspiroval a během mého dosavadního života hrál vždy důležitou roli.
Šperky tvořím z různých papírů – japonských speciálních na origami, recyklovaných (staré mapy, noty, časopisy, knížky), jednobarevných s metalickým leskem nebo texturou látky či dřeva. Papíry mám i z nejvzdálenějších končin: Austrálie, Čína, Japonsko. Všechny šperky ošetřuji impregnací proti vodě. Vše skládám sama ručně, ale některé minivýtvorky mi skládá občasná spolupracovnice a kamarádka Eva, která má mnohem drobnější ruce. Dlouho jsem měla v hlavě ideu stříbrných náušnic s výměnnými kvítky a jeřáby, a tak jsem absolvovala kurzy na zlatnickém učilišti, které mi daly potřebnou techniku. Na stříbrných součástech nyní spolupracuji s MK šperk.

origami 2

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.

Hlavní inspirací je pro mě papír sám o sobě. Ne ze všech papírů lze skládat, tak zkouším, zda to půjde. Konečný vzhled kvítku, ptáčka či vějířku je pro mě téměř vždy překvapením. Nápad, jak budou typové náušnice vypadat, vzniká třeba, když si jdu zaběhat, v kavárně s přáteli, při tanci, na designovém trhu a tak různě.

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?

Nejdůležitější je hlavně můj pocit z výsledného šperku, musí být proveden tak dokonale, jak jen je to možné. Jsem vždy ráda za názor rodičů a sestry, ti mají pro tyto věci cit. Samozřejmě názor přátel je pro mě též cenný, protože tvořím i pro spoustu svých kamarádek a známých. Každý komentář na Fleru, designových trzích a od ostatních designérů je pro mě také cenný, kvůli nutné zpětné vazbě a mému osobnímu posunu.

origami 3

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.

Samozřejmě šperky mé sestry Martiny (atelier MATE 2). Před časem jsem se osobně poznala s Haneri, její smalty jsou nejkrásnější a nejpreciznější, co znám. Moc se mi líbí šperky a doplňky od Stely, hračičkové náušnice Monkey tonkey, stříbro Lubora Baumaa jeho inovativní kombinace. Spolupracuji s MK šperk a s Fimott (ToPotěší), též šikovní tvůrci. Doporučila bych ještě značky KikiBike, Yo_Soy, Rosallia, yaxitaxi, Hedush,Lekuca. Od všech těchto tvůrců nakupuji, jejich výrobky jsou bezvadné, precizně provedené, originální a tvůrci vychází vstříc i speciálnímu přání zákazníka.

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?

Určitě bych ráda vyzdvihla stříbrné náušnice (nebo prsten) s výměnnými origami kvítky. Je velice těžké je nafotit tak, aby v jedné fotce byla pochopitelná jejich funkce a zároveň byla fotka stále poutavá. Pokud si šperk koupíte, dostanete stříbrné náušnice (nebo prsten) zajímavého designu se třemi páry kvítků na výměnu, volba barev a velikostí kvítků je na vás. Květy pak lze nosit na náušnici jednotlivě nebo na sebe položit květy dva až tři. Nyní mám nachystané stříbrné náušnice s výměnnými jeřáby.

origami nausnice

Nosíte své výrobky nebo jste kovářova kobyla?

Svoje šperky nosím moc ráda, jen si pro sebe dělám větší věci. Dříve jsem nosívala pouze obří náušnice, bolely mě uši, ach ouvej... Ale teď je to super, protože papírové šperky jsou lehoučké a můžu si tak dovolit jakoukoli velikost.

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?

Jako drobnou brigádu dělám bočního osvětlovače ve Vinohradském divadle, to mě baví moc, dělám to ale hlavně ze zájmu o divadlo, pro peníze rozhodně ne, to by ani nešlo. Dále tančím flamenco, zpívám v triu, čtu knížky, hraju squash a ráda chodím s přáteli popít dobré vínko nebo si zahrát nějakou deskovou hru. Zhruba půl roku pořádám Dyzajn márket společně s kolegyní Terezkou (ToPotěší). Organizování této akce stojí značné úsilí, ale zatím to vždy stálo za to.

Jak vypadá váš ideální den?

Pěkně se vyspat, ráno si chvilku číst, dobrá snídaně, práce práce práce, večer s přáteli, sport, jazz či dobrý film, jít pozdě spát...

origami 5

Jaké máte pracovní plány pro příští týden a jaké pro příští rok?

Mám za sebou příliš pracovní měsíc, který mi trochu rozhodil zdraví, tak musím relaxovat. Na září plánujeme další kavárenský Dyzajn márket. Příští rok je ve hvězdách, ale mám už v hlavě plány na „šperky“ pro interiér, další stříbrné novinky a nové origami. Každopádně stále budu skládat a tvořit jako divá.

https://www.facebook.com/atelierMATE
http://www.fler.cz/atelier-mate

dyzajn market

www.dyzajnmarket.czSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Velká kniha herců první republiky a protektorátu představuje pětadvacet osobností

RB perexV polovině prosince spatří světlo světa Velká kniha herců první republiky a protektorátu, kterou připravil autorský tým Jiří Bartoň a Robert Rohál. Nebude jen filmografií či strohým životopisem filmových hvězd, půjde jim tzv. pod kůži a nahlédne do ...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Na Den židovských památek se otevřely desítky synagog, či hřbitovů

zidovske pamatky 200Židovská komunita v Čechách nebyla nikdy příliš početná; její kulturní vliv byl ale velký. Židé, žijící v uzavřených ghettech udržovali své tradice a zvyky. I dnes se tak můžeme projít židovskými čtvrtěmi, navštívit některý z žid...

Z archivu...


Literatura

Svěží vítr po Padesáti odstínech šedi. Jota vydává erotický bestseller Božský bastard

Bozsky-bastard 200Po náletu milionů výtisků knihy o velikosti cihly s názvem Padesát odstínů šedi se na knižním trhu odehrává na chlup stejný zázračný proces, jaký proběhl po veleúspěchu upíří ságy Twillight. Najednou, z čista jasna se odevšad noří ti...

Divadlo

Strach jíst duši (Angst essen Seele auf ) Premiéra v divadle Reduta v Brně

Strach jist dusi perexPodtitul opravdu zajímavého díla zni: Romantická kabaretní komedie s pohádkovými rysy, s Ivanou Hloužkovou a Romanem Blumaierem v hlavních rolích!

...

Film

Richard Gere zahájil Karlovarský filmový festival

vary200Dne 3.7 začalo ve Velkém sále hotelu Thermal po osmnácté hodině slavnostní zahájení 50. Mezinárodního filmového festivalu. Před hotelem Thermal se za velkého aplausu diváků prošly po červeném koberci známé osobnosti, mezi které patří ředitel festivalu ...