Historie a tradice výroby skla a bižuterie na Jablonecku

Historie a tradice výroby skla a bižuterie na Jablonecku

Tisk

200traPočátky výroby skla v českých zemích spadají do 14. století. Sklárny pak vznikaly na našem území postupně od 15. století. Do konce 19.století se sklo vyrábělo výhradně ručně, pak i do tohoto oboru proniká strojvá výroba.

 

 

 

 

Tradičním regionem, spojeným s výrobou skla a bižuterie, bylo Jablonecko. Koncem 19. a počátkem 20. století se zde vyrábělo asi 65% celkové světové produkce bižuterie a obor zaměstnával v první polovině 20. století přes 30 tisíc pracovníků.

tra

Muzeum mapuje dějiny skla a bižuterie v regionu 

První podněty k založení ojedinělého Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou se datují do poslední třetiny 19. století a jsou nerozlučně spojené s činností zdejšího Průmyslového vzdělávacího a podpůrného spolku; ten si vzal mimo jiné za cíl podporovat tradice zdejší sklářské výroby. Roku 1904 byla otevřena první stálá výstava. V roce 1911 muzeum získalo i vlastní budovu. 

V roce 1949 se sbírky přestěhovaly do nových prostor, kde sídlí dodnes. V letech 1953-1961 bylo muzeum přičleněno k Národnímu technickému muzeu v Praze. V roce 1961 přešlo pod Okresní národní výbor v Jablonci nad Nisou a specializovalo se na dějiny skla a bižuterie.

V roce 2001 začala příprava celkové rekonstrukce muzea. Rekonstrukce byla ukončena v srpnu 2004 a následně bylo Muzeum skla a bižuterie otevřeno pro veřejnost.
Od roku 2003 je zřizovatelem Muzea skla a bižuterie Ministerstvo kultury České republiky.

Dnes muzeum shromažďuje ojedinělou sbírku dokladů, vztahujících se k historii i současnosti českého sklářství, šperkařství, výroby bižuterie, mincovnictví, s důrazem na regionální sklářské a bižuterní tradice. Jde o druhé největší sbírky skla a bižuterie v Česku, hned za Umělecko průmyslovým muzeem v Praze. 

tra2

Pod značkou Made in Jablonec

V Jablonci nad Nisou najdeme největší prodejnu bižuterie ve střední Evropě. Výstavní a prodejní prostory Palace Plus představují na ploše 700 metrů čtverečních reprezentativní průřez tradiční bižuterní tvorbou regionu; sklo, vánoční ozdoby a šperky. Jablonecká prodejna bižuterie funguje od roku 2011. U jejího zrodu stál Svaz výrobců skla a bižuterie, jehož cílem bylo propagovat tradiční českou výrobu bižuterie, která je pro Jablonecko typická. 

Prodejna měla původně sloužit jako vzorkovna; postupně se z ní však stala vyhledávaná turistická atrakce.

V současné době Palace Plus nabízí bižuterii pod značkou Made in Jablonec od tří desítek jabloneckých firem. Součástí projektu je i kreativní dílna, kde si mohou návštěvníci na místě pod dohledem zkušených odborníků sami vytvořit vlastní šperky. 

tra1

Za tradicemi sklářství do Harrachova

Harrachovské muzeum skla, které je součástí zdejšího areálu sklárny, obsahuje ucelenou sbírku exponátů, které mapují více jak třísetletou historii zdejší sklářské výroby. 
Sbírka čítá více jak 5000 exponátů a svým rozsahem představuje největší sbírku českého skla pocházejícího z jedné sklárny v České republice. Exponáty které jsou dnes v muzeu k vidění, sloužily před druhou světovou válkou jako firemní vzorkovna tehdejších majitelů, hrabat Harrachů. Roku 1993 koupil sklárnu její současný majitel, František Novosad. Ten nechal zdejší skleněný poklad pečlivě zaevidovat a přenést do budovy Panského domu, v němž vybudoval muzeum.

Ilustrační foto: autor článku

Zdroj informací: www.msb-jablonec.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Turistický seriál K21: Zámek Duchcov

duchcov 200Milí čtenáři, s prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí. Nebudou chybět ani tipy na ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Nezapomeňte na barborky!

barborky tradiceTrhání takzvaných barborek patří k jednomu z prvních vánočních zvyků a ve váze pak větvičky konkurují adventnímu věnci.

...

Literatura

Kniha Kláry Kolouchové o zdolávání horských vrcholů, plnění snů a vlastní cestě

Nahore fouka perexPrvní Češka, která zdolala tři nejvyšší vrcholy světa – Mount Everest, Kančendžengu a K2, má spoustu elánu a chuť pořád něco podnikat. Před nedávnem jí vyšla kniha Nahoře fouká, inspirativní průvodce pro ženy, které chtějí jít vlastní...

Divadlo

Kontroverzní malé feministky pobavily brněnský Kabinet Múz

Minifemini 200Kulturní sdružení Napříč.cz je skupina odvážných a především umělecky nadaných lidí, kteří se snaží společně vytvořit alternativu k současnému tradičnímu konzumnímu proudu umění a zábavy. Toto sdružení předvedlo v rámci osla...

Film

Nemám Vánoce rád a Silvestr přímo nesnáším, říká režisér Zdeněk Troška

zdenek perexI když v poslední době slavil v kinech úspěchy s komediemi nebo pohádkami, filmografie Zdeňka Trošky má přece jenom rozmanitější žánrový rozměr. Patří tam třeba historický film Poklad hraběte Chamaré nebo kom...