Unikátní výstava připomíná histori vzduchoplavby

Unikátní výstava připomíná histori vzduchoplavby

200histVe Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy se koná první a svým významem unikátní výstava o historii balonového létání v českých zemích. Výstava byla uspořádaná u příležitosti 230. výročí prvního startu balonu s lidskou posádkou.

 

 

 

Dne 21. listopadu 1783 poprvé vzlétli k volné balonové plavbě vzduchoplavci Pilâtre de Rozier a markýz François-Laurent d’Arlandes v balonu bratří Mongolfiérů. První balony se v českých zemích vznesly jen pár měsíců po této události.

Výstava v Středočeském muzeu v Roztokách představuje 230 roků historie balónového létání prostřednictvím artefaktů, obrazů a dalších exponátů. Poprvé se podařilo shromáždit do jednoho prostoru všechny důležité okamžiky historie vzduchoplavby. Autory výstavy jsou balonový pilot Ing. Vladimír Lacina, Mgr. Tomáš Rezek a letecký historik Pavel Sviták.

hist1

Na realizaci výstavy a zapůjčení sbírkových předmětů se podílelo Národní technické muzeum v Praze, Knihovna Akademie věd ČR, Vojenský historický ústav, Poštovní muzeum, Trenčianské múzeum, Západočeské muzeum v Plzni, a mnoho dalších institucí, ale i soukromníků. Výstava ve Středočeském muzeu je otevřena od středy do neděle až do 27. září.

Muzeum v Roztokách u Prahy nabízí návštěvníkům výstavy a expozice, ateliér Zdenky Braunerové kulturní akce, dílny pro děti i dospělé, park se sochami a vzácnými dřevinami, ale i možnost výletů po okolí. Dnešní objekt zámku prošel několika proměnami - od vodní tvrze po renesanční zámek, později barokně upravený. Součástí expozice je i presbytář bývalé kaple sv. Jošta z druhé poloviny 14. století. Ke konci 70. let minulého století získalo muzeum areál Braunerova mlýna, kde dnes sídlí administrativa muzea, včetně ředitelství, depozitářů a laboratoří.

hist

Návštěvníci zde pravidelně najdou tématickou výstavu, pozorování zvířat, nebo folklórní akci. Na jaře je Středočeské muzem v Roztkách u Prahy ústředním bodem setkání historických vozidel. Součástí zámku je i kavárna a infocentrum.

Ilustrační foto: Ctibor Čejpa


 

Rozhovor

BAROMANTIKA V HODINĚ SMRTI: NEBÁT SE TEMNOTY

gen 200Lenka Dusilová, Patrick Karpentski, Viliam Béreš, Beata Hlavenková a Martin Novák – to je Baromantika. A to je i nové album nazvané V hodině smrti. Je dílem vyzrálých osobností, ať už jde...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Kynžvartská daguerrotypie bude zapsána na seznam UNESCO Paměť světa

historie zapisunesco perexČeská republika by měla mít do konce roku osm nových zápisů na seznamu UNESCO Paměť světa. Mezi nimi jsou tři významné sbírky: .Kynžvartská daguerrotypie, Janáčkův archiv a sbírka Camociových map.<...

Z archivu...


Literatura

V pražských Nuslích byla otevřena Ransdorfova knihovna


ransdorf knihovna 200Nedávno zahájily svou činnost Vzdělávací centrum a knihovna loni zesnulého politika KSČM Miloslava Ransdorfa. Veřejnosti bude postupně ke studiu zpřístupněno na 50 000 svazků, které za svůj život shromáždil.

Divadlo

BALET RODIN V ČR A ROZHOVOR S BORISEM EIFMANEM

Rodin 200Rodin – jediná dvě baletní představení v České republice věhlasného St. Petěrburského baletního souboru Eifman Ballet již téměř zaplnila hlediště Státní opery! Taneční představení Rodin uvede baletní soubor Borise Ei...

Film

Přehlídka FILMOVÝ ERLEND LOE: Díla nejvtipnějšího norského spisovatele na plátně

loe plakat 200Skandinávský dům ve spolupráci s Komorním kinem Evald pořádá v Praze ve dnech 12.-18. června 2015 přehlídku Filmový Erlend Loe, v rámci které budou promítnuty tři filmy vycházející z tvorby nejvtipnějšího norského spisovatele.