Veletrh Svět knihy: Tradiční svátek milovníků písmenek

Veletrh Svět knihy: Tradiční svátek milovníků písmenek

Tisk

svet knihy 200Dobré tradice je potřeba udržovat a také hýčkat, a to bezezbytku platí i o již skončeném 19. ročníku veletrhu Svět knihy, který proběhl ve dnech 16. – 19. května 2013 na Výstavišti v pražských Holešovicích.



Zázemí stále pokulhává

Ačkoli holešovický výstavní areál má do moderního zázemí veletrhů, na které jsou zvyklí třeba návštěvníci podobných akcí v zahraničí, hodně daleko, v tomhle případě se ještě dá leccos tolerovat. Lidé, kteří se nějakým způsobem točí kolem knih, si totiž většinou na luxus moc nepotrpí. Nejde jim tolik o vnější efekt, parádu, ale o ty spousty strašně důležitých písmenek ukrytých někde v obalu. Ale přece jenom mi nedá, než si postesknout: veletržní servis v oblasti hygieny, občerstvení atd. v Holešovicích v porovnání třeba s takovým Německem notně pokulhává. Kdo byl třeba alespoň jednou na veletrhu dejme tomu v Lipsku, určitě mi dá za pravdu. Ovšem nechme zázemí zázemím a vrhněme se raději na veletrh samotný.

Nářky nad cenami aneb s povzdechnutím vracím do regálu

Nadšenci pro svět papíru a tištěných písmenek si tradičně přišli na své a odcházeli s taškami narvanými výhodně zakoupenými tituly. Pro nakladatele jsou u nás zřejmě důležité dva termíny: období před vánočními svátky a termín konání veletrhu. V obou totiž mohou prodat maximum, zatímco ostatní sezónu roku by spíše mohla charakterizovat slova bída a utrpení. Ano, knihy se nekupují, bohužel. Ačkoli se řadím mezi jejich milovníky, dobrovolně se přiznávám, že si už nepamatuji, kdy jsem si koupila knihu pro sebe, jen tak pro radost. Když zkrátka spočítám, co musím vydat za bydlení, jídlo a další věci, už na ně nezbývá. Do knihkupectví zavítám, když chci koupit dárek, ale jinak? Ano, prohlédnu si knihy, co nového vyšlo, se zájmem prolistuji a přivoním si k nim, protože vůni tiskařské černi miluji. Když se ale podívám na cenovku, s povzdechnutím knihu vracím zpátky do regálu a prchám pryč.

Boom pro knihovny a antikvariáty

Právě proto mne na letošním veletrhu zaujal společný projekt antikvářů, kteří připravili jakousi obrovskou samoobsluhu či snad dokonce supermarket plný knih. Získat levně dobrou knihu v antikvariátu vyžaduje sice docela zajímavé a často možná i dobrodružné hledání, ale výsledek nesmírně potěší a je přímo úměrný vynaložené snaze. Potěší i knihy do antikvariátu odnést, vychutnat si pocit, že nejde o zboží na jedno použití, že ve „druhém kole“ potěší i někoho jiného. Stávají se součástí určitého koloběhu života, a to je dobře. Podobně přínosné jsou proto i projekty typu „Dejme knihám další šanci“, který pořádá pražská Městská knihovna. Nová kniha se bohužel díky zvyšující se DPH stává luxusním zbožím, které si bude moci málokdo dopřát. Škoda, ale antikvární služby a knihovny díky tomu zřejmě brzy zažijí ještě větší boom než dosud.

Každý si najde knihu pro sebe

Nicméně veletrh Svět knihy se snaží všemožně prodej knih podpořit. Součástí jsou už tradičně nejrůznější doprovodné akce, ať je to Svět knihy ve filmu či na jevišti nebo třeba ceny, které se na veletrhu předávají. K tomu spousty autogramiád, autorských čtení, pořadů. Jejich počet rok co rok bobtná, jednoduše každý si přijde na své, od malých dětí až po staré babičky. A o tom to je, že na téměř 3000 metrech čtverečních si může každý najít něco pro sebe. Letos u 339 vystavovatelů se 192 stánky.

Dost bylo i zahraničních vystavovatelů, v letošním roce 30. Čestným hostem veletrhu se tentokrát stalo Slovensko, které se představilo pod heslem „Slovensko (po)čitajte s nami“. Se zájmem jsem si prohlédla expozici našich východních sousedů, která mne potěšila. Obzvlášť mne zaujala čtrnáctidílná série slovenských dějin, zpracovaná s nebývalou pečlivostí na základě dokumentů a hlavně bez zaujatých dobových komentářů. Navíc skutečně skvostně tiskařsky a graficky zpracovaná. Kandidát na nejkrásnější knihu roku číslo jedna. Uvědomila jsem si, že mi u nás něco takového chybí.

Obývací pokoj s velkou knihovnou

„Takové akce, jako je Svět knihy, jsou důležité kvůli propagaci četby a stálého posilování vztahu k literatuře, upozorňování, co vychází v té české i světové. Pro návštěvníky je to pozvánka do obývacího pokoje s velkou knihovnou, kde si dokonce mohou sednout do křesla a setkat se se svými spisovateli,“ říká o veletrhu jeho ředitelka Dana Kalinová. Jednoduše a stručně tak vystihuje jeho smysl.


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Moderátor Jan Kudláček: „Přeju SVĚTU, aby obstál v moderním světě“

prima 200Přinášíme vám velký rozhovor o pořadu Prima ZOOM SVĚT (dříve Prima SVĚT), který letos slaví 20 let. Díky moderátoru a spolutvůrci Janu Kudláčkovi se dozvíte, jaké je to strávit 18 let s nějakým pořadem, co vše je potřeba a také něco o tom, že „na kriz...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Dvě ochutnávky z ediční řady Filozofické fakulty Univerzity Karlovy

fontes mytus o znovuzrozeni obalka 200Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze má vlastní vydavatelství, které se věnuje rozsáhlé ediční činnosti. Pro nahlédnutí do široké nabídky jsem vybrala čtenářsky vděčnou ediční řadu F...

Z archivu...


Literatura

František Kvíz: Houbařův sen

houbar200Je málo knih, které když si přečtete, dýchnou na vás stylem tak starobylým, že často budete vzpomínat na knihy svého dětství, nejlépe ty, které jste podědili po babičce. Možná je to tím, že František Kvíz zvolil téma magické a pohádkové – převyprávěn...

Divadlo

Příběhy obyčejného šílenství

altNebo příběhy běžných dnů? Jedna z vůbec nejlepších divadelních her posledního dvacetiletí, dostalo se jí pozornosti filmové, ocenění mnoha kritiky a zejména pak ohromné divácké úspěšnosti. Žádá si znova a znova prostor na prknech “co znamenají svět”. A tentokrát...

Film

I tlusté odborné časopisy by mohly zaujmout

kino ikon perexSpecializované časopisy, mnohdy čtvrtletníky nebo jen pololetníky, se k běžnému čtenáři téměř nedostanou. Jednak o jejich existenci neví, a i kdyby věděl, sotva by našel nějaké místo, kde se prodávají, a i kdyby takové místo objevil (třeba...