Pražské rozhovory pokračují otázkou: Kde domov můj?

Pražské rozhovory pokračují otázkou: Kde domov můj?

prazske rozhovory200Odpověď budou hledat rakouská žurnalistka a vydavatelka, Barbara Coudenhove-Kalergi a český spisovatel Jaroslav Rudiš.

 

 

 

Život před nás staví různé otázky, které vyvstávají a mění se časem, zkušenostmi, rodinnými i společenskými souvislostmi doby a místa, ve kterých žijeme. Tu, o které budou diskutovat protagonisté dalšího pokračování Pražských rozhovorů, slýcháme velmi často, dá se říci, že je nám pravidelně předkládána různým cestami od raného dětství: "Kde domov můj?" Zdánlivě prostou a jednoduchou odpověď mnohým poznamenal neúprosný běh dějin i spletité osudy. Debatu rakouské žurnalistky a vydavatelky, Barbary Coudenhove-Kalergi a českého spisovatele Jaroslava Rudiše bude ve čtvrtek 25. dubna 2013 od 18 hodin ve víceúčelovém sále Ministerstva kultury ČR na Maltézském náměstí moderovat Gerald Schubert, rakouský novinář žijící a pracující v Praze.

Již šesté pokračování Pražských rozhovorů opět organizuje Rakouské kulturní fórum. Diskuse proběhne v německém jazyce a bude simultánně tlumočena do češtiny. Více informací na stránkách Rakouského kulturního fóra www.rkfpraha.cz.

Na otázku položenou v české hymně si pražská rodačka, Barbara Coudenhove-Kalergi, odpověděla ve své nové knize Zuhause ist überall / Domov je všude. Narodila se v Praze v roce 1932 do tradiční hraběcí rodiny, která přišla do Čech v 19. století a coby pražská Němka zažila ve třinácti letech odsun. Nikdo se neptal, zda-li si rodina právníka a japanologa a maďarské šlechtičny zadala s nacisty, a tak od května 1945 žije v Rakousku.

Barbara Codenhove-Kalergi se stala respektovanou novinářkou, která pracovala v řadě rakouských novin, rozhlase i televizi, jako dopisovatelka pobývala v několika východoevropských zemích. Návrat do svého rodiště těžko mohla načasovat lépe: jako pražská korespondentka ORF zažila listopad 1989 a posléze vedla pražskou kancelář rakouské televize. Nyní žije opět v Rakousku, pracuje jako novinářka a bez nároku na honorář učí němčinu žadatele o azyl.

prazske rozhovory2

Když paní hraběnka před kamerou s mikrofonem referovala z Prahy německy mluvící Evropě o sametu stírajícím čtyřicetiletou špínu a balast, místy promíchané z krví, byl její dnešní spoludiskutér Jaroslav Rudiš teprve sedmnáctiletý teenager. Podstatnou část jeho vrstevníků směřovala záhy dynamická doba za pomoci CNN i svérázných dobrodruhů - učitelů angličtiny směrem k Londýnu a New Yorku, tento talentovaný autor však cítil dávné složité propojení mezi Prahou a Berlínem a rodinnou zkušenost složitého života v Sudetech. Jeho úspěšná prvotina nesla název Nebe pod Berlínem, celou Evropu již v komiksech a na filmových plátnech projel Alois Nebel, nádražák ze Sudet. Nedávný německý překlad Rudišova dalšího úspěšného románu Potichu nese název Die Stille in Prag (Ticho v Praze).

Je Jaroslav Rudiš doma více v Praze nebo v Berlíně? Nebo by se podepsal pod titulek spoludiskutující autorky a je pro něj domov také všude? Jak se cítí Barbara Coudenhove-Kalergi dnes ve městě, jehož osud se s jejím několikrát dramaticky proťal? Jsou některé vazby obou diskutérů k městu a pocity, které v nich vyvolává, podobné? Jak oba vidí současné česko-rakouské a česko-německé vztahy? Tato a i jistě další témata zazní v Pražských rozhovorech dvou výrazných osobností rozdílného věku i životních zkušeností, spojených však předivem historických vazeb pražského a středoevropského génia locci, vytvářeného po staletí jednou léčivým a prospěšným, jindy výbušným a nebezpečným amalgamem česko-německých kulturních a společenských relací.

Moderátorem večera bude muž, jenž má k dané problematice jistě také co říci: Gerald Schubert je novinář žijící od roku 2001 v Praze, od roku 2002 pracuje v Českém rozhlase. V současnosti je dramaturgem stanice Radio Praha a také dopisovatelem renomovaného rakouského deníku Der Standard.Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Ivan Lupták: "Jako bych složil metrák uhlí…"

Klb rvacu Ivan Luptak 200Rozhovor s hercem Ivanem Luptákem, interpretem audioknihy Klub rváčů. Ivan Lupták vystudoval DAMU, ve studentském divadle Disk hrál v absolventském představení Kazimír a Karolína (Öden...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Příběh hodinek Prim

Prim 200Za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky z programu Kulturní aktivity 2014 vyšla jedinečná publikace, která je opravdovým skvostem, obzvlášť pro milovníky hodinek a jejich historie. Libor Hovorka, jehož zásluhou tato plnobarevná kniha spatřila světlo světa, pracuje...


Literatura

Žhavý led – další oddechovka od královny červené knihovny

zhavy led 200V říjnu vydalo nakladatelství Motto knihu žádané americké autorky Nory Robertsové Žhavý led. Pokud máte náladu na oddechové čtení s pořádnou dávkou romantiky, kde ale nechybí i akce, napětí a exotika, máme tu knihu přesně pro vás!

Divadlo

Kouzelná, pohádková, strhující My fair lady

my-fair-lady 200Městské divadlo Zlín na konci předešlé sezóny představilo hudební komedii podle hry George Bernarda Swawa a filmu Gabriela Pascala Pygmalion - My fair lady. Nebyl to jednoduchý počin, protože většina zná zápletku nebo filmové zpracová...

Film

V Karlových Varech se představí Kendži Mizoguči

Mizoguci perexLetošní 52. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (koná se ve dnech 30.6. – 8.7.2017) nabídne průřez tvorbou japonského režiséra KENDŽIHO MIZOGUČIHO (1898-1956). Tento - bohužel až na sklonku svého života - proslavený tvůrce patří mezi ...