Oslava svatého Valentýna po americku: Ke zbohatnutí stačil jeden šikovný obchodní nápad

Oslava svatého Valentýna po americku: Ke zbohatnutí stačil jeden šikovný obchodní nápad

valentyn 200Nemám ráda, když mi kdokoli cokoli vnucuje, ať už se sebelepšími a vznešenějšími úmysly. Do téhle kategorie z části patří i svátek zamilovaných svatý Valentýn.

 

 

Ačkoli si z Máchova Máje pamatuji ze školních let sotva první čtyřverší, svátkem zamilovaných je pro mne v našich krajích tradičně první máj. Nerozhoduje přitom ani to, zda se zrovna mám s kým líbat pod rozkvetlým stromem, nebo ne. Nicméně jsem tolerantní. Ať si každý slaví, co chce, kdy chce a jak chce, tedy pokud tím neobtěžuje své okolí – a obchodní řetězce jsou bohužel svým reklamním obtěžováním už u mne na dost křehké hraně.

Oddával přes císařův zákaz

Svatý Valentin, který odvážně oddával snoubence podle křesťanských pravidel a 14. února 269 kvůli tomu zahynul mučednickou smrtí, samozřejmě nemůže za to, že moderní chrámy konzumu zneužívají jeho svátek doslova ke komerčním orgiím. Reklamní masáž vám dává jednoznačně najevo: Nekoupíte-li někomu Valentýnku, jste bezmála asociální vyvrhel. Když v době vlády římského císaře Claudia II. (213/214 – 270) navzdory panovníkovu nařízení oddával kněz Valentýn mladé páry (císař se bál, že by jeho zasnoubení a ženatí vojáci nechtěli odejít od svých rodin do boje), jistě netušil, co se z jeho svátku za mnoho staletí stane.

valentyn1

Den slepců nevyšel, den zamilovaných ano

Tradice jeho slavení ostatně byla obnovena právě z čistě obchodních důvodů. Americký výrobce vánočních přání Walter Scott se na začátku 20. století ocitl na pokraji bankrotu. Někde ale objevil legendu o svatém Valentýnovi a vymyslel přání k jeho svátku. Jednoduše natiskl jeho portrét se srdcem a zamilovaným začal vnucovat, že tím jediným a nejdůležitějším důkazem jejich lásky je posílání těchto obrázků. Sázka mu tentokrát vyšla, na rozdíl od jiných příležitostí, kdy chtěl třeba v roce 1902 prodávat přání ke Dni velké tmy jako oslavě slepců. Tohle mu nevyšlo, a tak to raději nakonec vzdal. Díky svátku zamilovaných si ale namastil kapsu, jeho společnost si do dvou let hodně polepšila. Nejenom, že nemusela žít ve strachu z blížícího se krachu, ale dokonce ztrojnásobila své zisky. Je na tom jasně vidět, že dobrý obchodní nápad má cenu zlata. Stačí zblbnout dostatečný počet lidí a penízky se jenom sypou.

A co vy a svátek Valentýna? Nebaví vás vrhat se do přeplněných obchodů a nechat se masírovat přihlouplými reklamami, že se neobejdete bez kýčovitých srdíček? Máte-li chuť slavit, dejte svému partnerovi třeba dárek vyrobený vlastníma rukama. A hlavně mu věnujte čas a pozornost. To má totiž mnohem větší cenu, než cokoli koupeného. Takže Valentýnským oslavám zdar!

valentyn2

Zdroj foto: internetSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

„Češi jsou masožravci, kterým ale není jedno, co konzumují,“ říká Petra Plánková z pražské školy vaření Chefparade

skola vareni perexUmíte vařit? Pokud patříte mezi ty ne šťastlivce, kteří (stejně jako já) dokážou připálit i čaj, určitě si přečtěte následující rozhovor s Petrou Plánkovou, marketingovou ředitelkou školy vaření Chefparade. Dozvíte se ...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Chalupy v Čechách na historických stavebních plánech

chalup 200Stavební plány byly zkoumány zejména na úrovni šlechty nebo majetného měšťanstva, což byly vrstvy, které si mohly dovolit pořízení majestátní reprezentativní budovy či budov. Stavby vznikající na vesnici byly z toho hlediska opomíjeny, ostatně badate...

Z archivu...


Literatura

BIBLIOWEB 2016 – známe vítěze, je ze Zlína

biblio200Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP) zorganizoval pod záštitou Asociace krajů České republiky již sedmnáctý ročník BIBLIOWEBu, soutěže o nejlepší webovou prezentaci knihovny. 

...

Divadlo

Kultovní představení režijního dua SKUTR s Jakubem Prachařem se letos dočká volného pokračování

skutr 200Režijní duo Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, alias SKUTR, připravuje pro letošní rok již pod novou hlavičkou STK Theatre Concept, která sdružuje i choreografku Adélu Laštov...

Film

Norman a duchové aneb zombie komedie pro děti

norman a duchove plakatKreslený film Norman a duchové nabízí spoustu charakteristických postav lidí, dětí i zombie. Skvěle je vykreslena hlavní postavička Normana Babcocka, jedenáctiletého chlapce, kterému cht...