Poklady jagellonské gotiky v Lapidáriu Národního muzea!
Banner

Poklady jagellonské gotiky v Lapidáriu Národního muzea!

Email Tisk

Nejstarší plastika z Karlova mostu, náhrobní figura rytíře z kláštera sv. Jiří na Pražském hradě, mistrovská díla Matyáše Rejska, socha sv. Barbory a výzdobné články z kutnohorského chrámu a další poklady jagellonské gotiky jsou k vidění od 25. května do 4. listopadu 2012 v Lapidáriu Národního muzea na výstavě Europa Jagellonica a česká plastika z let 1450 – 1530.

 

Nová výstava Národního muzea obohacuje stálou expozici Lapidária o vzácné příklady plastiky a architektonických článků z období vlády Jiřího z Poděbrad a dvou Jagellonců - Vladislava a Ludvíka. Návštěvníci si mohou prohlédnout také jedinečnou sbírku více než tří desítek pečetí měst, cechů, církve, šlechty a především králů Ladislava Pohrobka, Jiřího z Poděbrad, Matyáše Korvína, Vladislava Jagellonského i jeho syna Ludvíka. Mistrovská díla miniaturního sochařství zastupuje kolekce kachlů s postavami panovníků, biblickými a heraldickými motivy či hlavičky andělů z Týnského chrámu.

alt

Výstava v Lapidáriu Národního muzea je pokračováním mezinárodního výstavního projektu Europa Jagellonica - Umění a kultura ve střední Evropě za vlády Jagellonců, jehož hlavním cílem je představit bohatý památkový fond v jednotlivých oblastech Čech, Moravy a Slezska z doby vlády jagellonské dynastie na českém trůnu a upozornit na regionální specifika jednotlivých kulturních krajin a jejich mezinárodní přesahy.

alt

Národní muzeum připravilo k výstavě zajímavý doprovodný program v podobě přednášek a komentovaných prohlídek výstavy.

alt

Program:

středa 13. 6. 2012 v 16.00, přednáška Dvě pozdně gotické sochy z Karlova mostu
PhDr. Dana Stehlíková, CSc.
středa 11. 7. 2012 v 16.00, přednáška Česká jagellonská plastika a pečeti  
PhDr. Dana Stehlíková, CSc.
čtvrtek 19. 7. 2012 v 17.00, komentovaná prohlídka výstavy
PhDr. Dana Stehlíková, CSc.
červenec 2012, komentované prohlídky výstavy v angličtině nebo arabštině pro skupiny
Bc. Anas Baghdadí (rezervace: 724 412 257, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript )
čtvrtek 20. 9. 2012 v 16.00, přednáška Pozdně gotické kachle ze sbírky Národního muzea
PhDr. Vladimír Brych


Europa Jagellonica a česká plastika z let 1450 – 1530
Datum a místo konání: 25. květen  –   4. listopad 2012, Lapidárium Národního muzea
Otevírací doba Lapidária: pondělí a úterý zavřeno, středa 10.00 – 16.00, čtvrtek – neděle: 12.00 – 18.00
Pořadatel: Národní muzeum

Zdroj foto: nm.cz


 

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Praha-Klánovice


brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šu...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Známe vítěze soutěže Památka roku

pr200 V Žatci  proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků soutěže Památka roku 2015.  V porotě zasedli zástupci Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, Národního památkového ústavu a zástupce Asociace krajů.

...

Z archivu...


Literatura

Encyklopedie stíhaček a jiných plavidel pro opravdové nadšence do Hvězdných válek

star wars encyklopedie 200V nakladatelství CPress vyšla další kniha určená fanouškům fenoménu Hvězdných válek – Star Wars. Například po Atlasu bytostí a tvorů je tu Encyklopedie stíhaček a jiných plavidel.

Divadlo

Letní Letná slaví desáté výročí s mistry vzdušné akrobacie

letni letna 200Mezinárodní festival nového cirkusu a divadla Letní Letná oslaví letos od 18. srpna do 3. září na tradičním místě v pražských Letenských sadech desáté výročí. „Díky kulatinám se návštěvníci mohou těšit na výjimečn...

Film

Nejen původní seriály, internetová televize Stream.cz teď začne točit i filmy

short stream 200Existuje-li jediné slovo, kterým lze charakterizovat legendárního lobbistu Tondu Blaníka, podnikavého majitele Autobazaru Monte Karlo Káju Čížka a Žrouta Roberta Mikluše, pak je jím přívlastek originální. A takový bude i další počin inte...