Královské město Ústí nad Labem a posledních 30 let

Královské město Ústí nad Labem a posledních 30 let

UL 4 perexPoslední historický výlet do města na severu Čech, Ústí nad Labem, nám připomene nejdůležitější milníky, které se zde udály za posledních 30 let.

Vývoj po roce 1989 se dotkl nejen lidí, ale i města. Změnou vlastnických vztahů k objektům se začíná měnit i jeho tvář. Už to není průmyslové město, velké továrny privatizaci nepřežily. Ovzduší se díky tomu sice lepší, ale lidé přicházejí o práci. Okolí města hyzdí plechové haly a ničí dávnou historií. Byty se prodávají původním nájemníkům a záleží na nich, jak je dokáží udržovat. Většinou se to daří a barevnost jejich fasády to dokazuje.

UL 4 6

V centru města mizí malé obchody, na okraji začínají růst velká obchodní centra sice s parkovišti, ale ne každý má auto. Zejména pro starší občany je cestování s velkým nákupem hromadnou dopravou přes celé město nepříjemnou realitou. Zavírají se jesle, školky i školy, některé slouží k jiným účelům, jiné dál chátrají.

Kopec Větruše s restaurací, další ústecká dominanta, byl zprivatizován a chátral dál. Nakonec ho město za velké peníze odkoupilo zpět. Dnes je zde hotel a lanovou dráhou se tam dostane i méně zdatný člověk.

UL 4 1

Tržnice u kostela se šikmou věží byla zbourána, místo ní bylo postaveno obchodní centrum Forum. Zbouráno bylo i autobusové nádraží, a tak Ústí nad Labem je jediné krajské město, které ho vůbec nemá. Provizorium hlavního nádraží, které sloužilo od roku 1945, se však konečně dočkalo dostavby a přestavby.

Hrad Střekov byl vrácen původním majitelům, ale pro veřejnost slouží dál. Došlo i na dlouho plánovaný druhý most spojující Střekov s městem. Jeho stavba započala v roce 1994 a dokončena byla v roce 1998. Tento asymetrický, částečně betonový a ocelový most byl Mezinárodní asociací pro mosty a stavby zařazen mezi 10 nejlepších staveb. Z objektu staré krajské nemocnice, která se přestěhovala do nových prostor, vzniká postupně Kampus Univerzity JEP.

UL 4 2

Muzeum získalo objekt po nevyužité základní škole, který po určitou dobu sloužil i jako pošta. Přístavbu získalo Městské divadlo i knihovna.

Mění se i okolí města. Bývalý lom Milada byl rozsáhlou hydrickou rekultivací změněn na jezero, které svou rozlohou 252,2 ha patří mezi největší u nás a od roku 2015 je zpřístupněno veřejnosti. Vznikly dvě rozhledny, opraveny byly Městské sady. Na Mírovém náměstí vyrostly v prolukách většinou bankovní domy, i když stále ještě jeden objekt chybí. I Masarykova ulice, které se nejvíce dotklo bourání, se začíná obnovovat. Je zajímavé zjištění, že stará výstavba, oblečená do nových kabátů, konkuruje těm právě postaveným.

UL 4 3

Zatímco se město probouzí do nové krásy, jeho čtvrti začínají chátrat, ať jsou to Předlice, Krásné Březno, Střekov nebo Mojžíř. Škoda, i tam byly, a někde i jsou, zajímavé stavby.

UL 4 7

Ústí nad Labem se hodně změnilo, něco se povedlo, něco méně, a záleží na každém návštěvníku a jeho prioritách, co ho zaujme. Navštivte naše město a uvidíte sami.


 

Rozhovor

Milan Hrabal: Autory bych si nejradši rovnou adoptoval

hrabal martin 200Dana Podracká je známá slovenská autorka poezie, které nedávno vyšla sbírka i u nás v Čechách s názvem Persona. Sbírka je to nejen pěkná, co se týče obsahu, ale zároveň ji doplňují velmi zdařilé ilust...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

„Krmě – jídlo – žrádlo“ aneb co jsme za císaře pána jedli?

vystava krme jidlo zradlo cyklus monarchieNárodopisné muzeum Praze připravilo další výstavu z cyklu Monarchie. Výstava Krmě – jídlo – žrádlo je v pořadí již třetí vý...

Z archivu...


Literatura

Jednoduše Chic!

200 parizankyJak jen to ty Pařížanky dělají, že v každé situaci vypadají neskutečně půvabně a nikdy jim nechybí smysl pro styl. Aby si ženy přestaly lámat hlavu nad touto velkou záhadou, rozhodla se je francouzská módní guru Ines de la Fressange ve s...

Divadlo

Divadelní a taneční festival Bazaar 2018 dává hlas komunitám za hranicí většinové společnosti

bazaaar perexČtvrtý ročník pražského divadelního a tanečního festivalu Bazaar uvede od 16. do 18. března 2018 představení a ukázky z výrazných performancí ze střední, východní a jižní Evropy. Tématem letošního ročníku je hledání vlastn...

Film

Den zrady aneb Politika je svinstvo

den zrady filmGeorge Clooney si za několik desetiletí, během nichž v Hollywoodu působí, již neotřesitelně získal pravý status hvězdy té nejvyšší svítivosti. Kromě vytouženého Oscara začal před deseti lety naplňovat své režijní amb...