Festivaly folklórne – Východná

Festivaly folklórne – Východná

Tisk

vychodna badgeFestivalové leto započalo a opäť sa otvárajú množstvá areálov po celom Slovensku, aby privítali návštevníkov. Areál vo Východnej prekvitá každoročne jedným z najobľúbenejších folklórnych festivalov. Tento rok bola téma svadobná.

 

 

 

Napriek tomu, že vo štvrtok a v piatok je vo Východnej 4-násobne menej ľudí, tradičným odevom, jedlom a výrobkami tradičnej ľudovej výroby sa to len tak hemží.

V sobotu už v areáli takmer nie je kde zaparkovať, okolité lúky sú z diaľky posiate automobilmi a stanmi. Ľudia sa tlačia jedným smerom – k stánkom s občerstvením, kde je aj tanečný stan alebo k remeselníkom predávajúcim výrobky pripravené špeciálne pre túto príležitosť a k hlavnému stageu.

vychodna alenka vychodna Peter Berčík

 

Tanečný dom je vždy preplnený folkloristami, ktorí sa snažia odovzdať časť svojho umenia návštevníkom a v príjemnej neformálnej atmosfére sa učia tancovať všetky generácie.

Keďže téma festivalu bola „svadobná“ aj hlavný program sa odvíjal od tradícií a zvykov spätých so svadbou. Vzdal sa hold Jurajovi Kubánkovi, významnému slovenskému choreografovi, ktorý sa dožil 90-tky. Súbor FS Partizán zatancoval z repertoáru pre „Slovenského mravca z Kokavy“ – Igora Kovačoviča. Samotný pán Kovačovič neprekvapil na záver i piesňou a tancom a svojou energickosťou 90-tnika rozlieskal publikum.vychodna stanky

 

Program „Hlávku sťať?“ predstavil tradície odobierky, pýtania sa od rodičov, uvítania nevesty do chalupy ženícha, zvykov pri obrade a následne množstvo zábavných scéniek zo samotnej svadby. Rozdelené bolo javisko na tri regióny – Západ, Stred a Východ, aby vynikol svadobný odev nevesty a ženícha a tiež svadobčanov.

vychodna smržík Peter Berčík

 

Prepojené so súčasnoťou, na javisku sa objavovali tri deti, ktoré sa dívali na zvyky z postmoderného hľadiska a rozprávačovi deja kládli otázky typu: “Ale prečo jej chceli hlávku sťať?”

Oslava krásneho tradičného svadobného obradu, to bola tento rok Východná, a to už po 64 krát.

http://www.festivalvychodna.sk/sk/uvod

 

Autor fotografií: Peter Berčík

Autor fotografie č.2: autor článku


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Dalibor Buš: Herectvo ma zásadne zmenilo

DB perexNarodil sa v Hranicích. Odmalička veľa čítal a doslova hltal westerny. Neskôr knihy zahodil, začal športovať a objavil v sebe najhoršieho futbalistu okresu. Časom zahodil aj loptu, vzal do ruky meč a objavil v sebe srdce bojovníka. Raz šermoval s ta...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

František Šmahel popisuje počátky města Tábor

Navraty k pramenum 200FRANTIŠEK ŠMAHEL (*1934) patří mezi nejpřednější české historiky. Zajímá jej především období středověku, z domácí dění se věnuje zejména období husitství. Jeho osudy byly křivolaké: z výšin vědy byl v době normalizace vyob...


Literatura

Poznejte 50 odstínů a chutí hantecu

50 odstinu hantecu hrbet200V Nakladatelství JOTA na začátku října vyšla hned dvojkniha zaměřená na hantec: 50 odstínů hantecu a 50 chutí hantecu. Vydejte se na exkurzi po tomto skvělém jazyce, i když nejste z Brna, bude vás to bavit.

...

Divadlo

Je přátelství víc než láska?

stara dobra kapela 200Studentská, a třebaže jen platonicky prožitá láska poznamená člověka na celý život. Ve většině případů zanechají tyto leckdy i první příznaky zamilovanosti příjemné vzpomínky. Najdou se však případy, které vyjdou z tohoto neop...

Film

Desátý ročník Severského filmového podzimu odstartuje litevské drama

sasa200Na jubilejním desátém ročníku Severského filmového podzimu budou moci diváci zhlédnout nejen filmy evropského severu, ale i zástupce litevské kinematografie. Festivalové filmy podzimního výběru se představí ve 22 městech České republiky. Během pražské...