Architekti Pražského hradu po Plečnikovi

Architekti Pražského hradu po Plečnikovi

hrad200Během letních měsíců se v prostorách pod Plečnikovou vyhlídkou v Jižních zahradách Pražského hradu uskuteční výstava mapující veřejnosti ne příliš známé období architektonických realizací na Pražském hradě ve 20. století.

 

 

Jejími pořadateli jsou agentura Foibos Books s.r.o. a Správa Pražského hradu ve spolupráci s Městskými částmi Praha 1, Praha 6 a Uměleckoprůmyslovým muzeem.

Výstava představující architekty Pražského hradu je k vidění v zahradě Na Valech. Úpravy Pražského hradu ve 20. století má veřejnost spojené především se jménem slovinského architekta Josipa Plečnika. Výstava v Jižních zahradách představuje však tvůrce, kteří na něj navázali: Otta Rothmayera, Pavla Janáka a Jaroslava Fragnera.

Hrad1

Fotografie z archivu Pražského hradu doplňují texty historika architektury Zdeňka Lukeše. V expozici jsou i modely staveb a mobiliář navržený pro Hrad. Poprvé od roku 1935 jsou vystaveny soutěžní návrhy na hrobku českých králů, která nakonec vznikla podle návrhu Kamila Roškota.

Výstava se koná v prostoru pod Plečnikovou vyhlídkou. Po opravě před několika lety slouží k příležitostným výstavám.

Hrad2

Současná výstava nabízí 18 panelů, které představují úpravy a přestavby v areálu Pražského hradu od tří architektů, více či méně Plečnikových následovníků.

Rok 2017 je významným výročím všech těchto architektů. Letos uplyne 145 let od narození a 60 let od úmrtí Josipa Plečnika, 125 let od narození Otta Rothmayera, 135 let od narození Pavla Janáka a 50 let od úmrtí Jaroslava Fragnera.

Výstava ukazuje například rekonstrukci Tereziánského křídla Starého královského paláce s vyhlídkovými terasami, které na jeho střechách vytvořil Otto Rothmayer. Dalším jeho dílem byla adaptace Klárovy vily na Opyši a úpravy Svatováclavské vinice. Rothmayer navrhl radikální úpravy západního křídla Nového paláce Hradu, kde vznikla monumentální schodišťová hala zvaná dnes Rothmayerův sál.

Největším vkladem Pavla Janáka byly rekonstrukce letohrádku, Míčovny a Jízdárny a výstavba prezidentské rezidence.

Příspěvkem Jaroslava Fragnera byla nová dlažba druhého nádvoří nebo úpravy Široké chodby propojující Španělský sál a Rudolfovu galerii.

Přístup na výstavu je z Plečnikovy vyhlídky, na kterou se dostanete Býčím schodištěm ze III. nádvoří nebo od Starých zámeckých schodů přes Opyš.

Termín konání výstavy: 27. 6. – 30. 9. 2017, otevřeno denně 10 - 18 hodin.

Zdroj: Správa Pražského hraduSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Nic Maeder (Gotthard): „Divné bylo vzbudit se a být ve všech novinách.“

gotthard nic maederŠvýcarská hard rocková kapela Gotthard téměř před dvěma lety přišla tragicky o zpěváka Stevea Lee. Dne 5.října 2010 zemřel ve Spojených státech. Steve zůstává nadále v srdcích a myšlenkách fano...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

LIPANY 1434 - Bitva, která se nesmazatelně zapsala do paměti národa i učebnic dějepisu

bitva200Bitva u Lipan byla rozhodující a závěrečnou bitvou husitských válek. Samotné bitvě, však předcházelo neúspěšné obléhání města Český Brod vojsky Panské jednoty.  

...

Literatura

Paynův Zázrak v plechovce

Zazrak v plechovce200Téměř sedmdesátiletý Američan C. D. Payne rozhodně nelení a pokračuje v chrlení poutavých knih. Tu poslední s názvem Zázrak v plechovce českým čtenářům klasicky přináší nakladatelství JOTA.

 ...

Divadlo

Letní Prahu roztančí v neděli argentinské tango – začíná festival Divadelní Odysea!

Odysea 200Uhrančivý rytmus argentinského tanga i strhující dynamiku a originální taneční choreografie nabídne hned v úvodu první ročník Divadelní Odysey. Nový festival odstartuje svůj desetidenní maraton tance a pohybového divadla již tuto neděli 20. červe...

Film

Film 8 hlav šílenství s Anetou Langerovou představuje trailer. Snímek přijde do kin 12. října

8hlavsilenstvi200Film 8 hlav šílenství s Anetou Langerovou v hlavní roli svérázné ruské básnířky Anny Barkovové přijde do českých kin 12. října. Celovečerní hraný snímek, který historické téma zpracovává nadčasově, na mnoha místech s nadhledem, vtipem, ...