Kaple v Odrách a věžový vodojem v Opavě nominovány na cenu NPÚ

Kaple v Odrách a věžový vodojem v Opavě nominovány na cenu NPÚ

ostrava200Raně barokní objevy dřevěné roubené konstrukce a figurálně malovaného deskového stropu v kapli sv. Rodiny v Odrách a věžový vodojem v železniční stanici Opava-východ jsou nominovány na cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro. Ocenění vyzdvihuje výjimečné počiny památkové péče v předchozím roce.

 

 

V kategorii Objev, nález roku byl za Moravskoslezský kraj nominován objev raně barokní dřevěné roubené konstrukce stavby a raně barokního figurálně malovaného deskového stropu hřbitovní kaple sv. Rodiny v Odrách.

V roce 2015 byla zahájena celková obnova kaple. V průběhu průzkumů se odhalily dosud neznámé historické nálezy. Při odstraňování cementových omítek se objevila dřevěná roubená konstrukce z jedlového dřeva, datovaná do doby vzniku stavby, tedy roku 1719. Po řádném vyschnutí obnovených a sanovaných dřevěných jedlových prvků se na roubenou konstrukci z exteriéru stavby nanese hliněná omítka s vápenným nátěrem podle původního stavu.

Dalším objevem byl nález dřevěného deskového stropu. Malba na prkenném zakrytí trámové stropní konstrukce je originál z 18. století. Raně barokní strop s figurálními motivy korunování Panny Marie a Svaté Trojice a s dekorativním vegetabilním rámováním jsou malovány klihovou barvou přímo na dřevo bez podkladní vrstvy.

Objev malovaného deskového stropu byl velké překvapení. Podle archivních pramenů měl být stržen při opravách kaple v roce 1862. Nález dřevěného prkenného malovaného raně barokního stropu s figurálními výjevy ve zděné stavbě je ojedinělý a v Moravskoslezském kraji nemá obdobu. V rámci celkové obnovy kaple byl strop restaurován.

V kategorii Záchrana památky ostravské pracoviště Národního památkového ústavu ocenilo nové využití věžového vodojemu v železniční stanici Opava-východ.

Památkově chráněný vodojem byl postaven v roce 1892 z režného cihelného zdiva podle projektu Severní dráhy císaře Ferdinanda. S ukončením parního provozu přestala sloužit i tato stavba.

Ostrava2

Vodárna několik desetiletí chátrala bez jakékoliv údržby. Národní památkový ústav vyhodnotil stavbu jako historicky významnou a svým vývojem i unikátní v kontextu železniční sítě České republiky. Postupně se zpracovala studie nového využití s novou funkční náplní objektu a současně zachováním hodnot této kulturní památky. Vznikl tak prostor pro výstavy, přednášky i posezení v kavárně. Výstavní panely prezentující historii a původní funkce objektu.

Ostrava1

Vodárny železničních stanic jsou obecně ohroženým stavebním druhem. Jejich poloha a stavební uspořádání neumožňují většinou další využití. Vodárna železniční stanice Opava-východ měla díky poloze u ulice Jánské potenciál pro přístup veřejnosti z uliční strany. Nicméně bez iniciativy dobrovolníků by tato unikátní stavba dnes nezůstala zachována.

Zdroj a ilustrační foto: Národní památkový ústavSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

„Češi jsou masožravci, kterým ale není jedno, co konzumují,“ říká Petra Plánková z pražské školy vaření Chefparade

skola vareni perexUmíte vařit? Pokud patříte mezi ty ne šťastlivce, kteří (stejně jako já) dokážou připálit i čaj, určitě si přečtěte následující rozhovor s Petrou Plánkovou, marketingovou ředitelkou školy vaření Chefparade. Dozvíte se ...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Vyšly Dějiny psychologie

dejinyPsychologie perexV archaickém období starověkých společností ještě panovalo přesvědčení, že lidské smýšlení, pohnutky i vášně ovládají bohové, člověku je vnuknuto jeho počínání tak říkajíc shůry. To nalezneme ve Starém zákonu i v Homérovýc...

Z archivu...


Literatura

Recenze: Případ Pavlína

Pripad Pavlina 200Nová kniha Případ Pavlína od české spisovatelky Martiny Formanové byla slavnostně pokřtěna 30. října v Pražském paláci Luxor  za přítomnosti spisovatelky a také  dvou hlavních aktérek Pavlíny Pořízkové a její maminky Anny. Kniha v...

Divadlo

Muzikál Mamma Mia! na prknech divadla Hybernia

Mia 200Muzikál Mamma Mia! patří bezesporu k nejslavnějším muzikálům světa. I u nás má tento muzikál úspěch. Prodalo se přes 250 000 vstupenek. Proto je muzikál obnoven a během léta se dočkáte 32 exkluzivních představení. V českém znění. Hra...

Film

Baby Driver vstupuje do kin

babydriver„Je to hodný kluk, a za volantem je to hotový ďábel.“ Takový je Baby (Ansel Elgort), nevinně vyhlížející řidič, který převáží drsné zločince z bodu A do bodu B, a to navíc velmi efektním způsobem za doprovodu vlastního soundtracku, který mu hraje...