Kaple v Odrách a věžový vodojem v Opavě nominovány na cenu NPÚ
Banner

Kaple v Odrách a věžový vodojem v Opavě nominovány na cenu NPÚ

ostrava200Raně barokní objevy dřevěné roubené konstrukce a figurálně malovaného deskového stropu v kapli sv. Rodiny v Odrách a věžový vodojem v železniční stanici Opava-východ jsou nominovány na cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro. Ocenění vyzdvihuje výjimečné počiny památkové péče v předchozím roce.

 

 

V kategorii Objev, nález roku byl za Moravskoslezský kraj nominován objev raně barokní dřevěné roubené konstrukce stavby a raně barokního figurálně malovaného deskového stropu hřbitovní kaple sv. Rodiny v Odrách.

V roce 2015 byla zahájena celková obnova kaple. V průběhu průzkumů se odhalily dosud neznámé historické nálezy. Při odstraňování cementových omítek se objevila dřevěná roubená konstrukce z jedlového dřeva, datovaná do doby vzniku stavby, tedy roku 1719. Po řádném vyschnutí obnovených a sanovaných dřevěných jedlových prvků se na roubenou konstrukci z exteriéru stavby nanese hliněná omítka s vápenným nátěrem podle původního stavu.

Dalším objevem byl nález dřevěného deskového stropu. Malba na prkenném zakrytí trámové stropní konstrukce je originál z 18. století. Raně barokní strop s figurálními motivy korunování Panny Marie a Svaté Trojice a s dekorativním vegetabilním rámováním jsou malovány klihovou barvou přímo na dřevo bez podkladní vrstvy.

Objev malovaného deskového stropu byl velké překvapení. Podle archivních pramenů měl být stržen při opravách kaple v roce 1862. Nález dřevěného prkenného malovaného raně barokního stropu s figurálními výjevy ve zděné stavbě je ojedinělý a v Moravskoslezském kraji nemá obdobu. V rámci celkové obnovy kaple byl strop restaurován.

V kategorii Záchrana památky ostravské pracoviště Národního památkového ústavu ocenilo nové využití věžového vodojemu v železniční stanici Opava-východ.

Památkově chráněný vodojem byl postaven v roce 1892 z režného cihelného zdiva podle projektu Severní dráhy císaře Ferdinanda. S ukončením parního provozu přestala sloužit i tato stavba.

Ostrava2

Vodárna několik desetiletí chátrala bez jakékoliv údržby. Národní památkový ústav vyhodnotil stavbu jako historicky významnou a svým vývojem i unikátní v kontextu železniční sítě České republiky. Postupně se zpracovala studie nového využití s novou funkční náplní objektu a současně zachováním hodnot této kulturní památky. Vznikl tak prostor pro výstavy, přednášky i posezení v kavárně. Výstavní panely prezentující historii a původní funkce objektu.

Ostrava1

Vodárny železničních stanic jsou obecně ohroženým stavebním druhem. Jejich poloha a stavební uspořádání neumožňují většinou další využití. Vodárna železniční stanice Opava-východ měla díky poloze u ulice Jánské potenciál pro přístup veřejnosti z uliční strany. Nicméně bez iniciativy dobrovolníků by tato unikátní stavba dnes nezůstala zachována.

Zdroj a ilustrační foto: Národní památkový ústavSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Marie Doležalová s úsměvem: „Někdy dělám Sašu, někdy ne...“

marie dolezalova 200Mladou herečku Marii Doležalovou hodně proslavila role Saši v sitcomu televize Nova Comeback. Jak na něj vzpomíná? Kromě televizních rolí a moderování hraje také v divadle a skupině Olat...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Náhledy do historie v Národním pedagogickém muzeu a knihovně J. A. Komenského

npk perexNárodní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského zvou veřejnost k návštěvě svých prostor, kde jsou připraveny stálé i nově instalované expozice.

 

...

Z archivu...


Literatura

Jižní louka Astrid Lindgrenové vyšla poprvé česky

Když se řekne Astrid Lindgrenová, určitě každého napadne: veselé příběhy pro děti. Tak vyznívá většina autorčiných knížek – od Dětí z Bullerbynu po Lottu z Rošťácké uličky. Málo se ví, že tato švédská autorka psala i příběhy smutné, až ponur...

Divadlo

Strach jíst duši (Angst essen Seele auf ) Premiéra v divadle Reduta v Brně

Strach jist dusi perexPodtitul opravdu zajímavého díla zni: Romantická kabaretní komedie s pohádkovými rysy, s Ivanou Hloužkovou a Romanem Blumaierem v hlavních rolích!

...

Film

Hořící keř zaplál

Hoorici ker 200Jen na HBO spatříme nový český film Hořící keř, který se vrací k tragickému, ale nikoli marnému protestu Jana Palacha proti posrpnové okupaci Československa. Řadí se mezi početné výpovědi ...