Praha nominovala dva projekty
Banner

Praha nominovala dva projekty

NPU200Nominovanými na cenu Patrimonium pro futuro za hlavní město Praha byly dva příkladné počiny vysoké kulturně-společenské a mimořádné historické hodnoty; Rekonstrukce hlavní budovy Uměleckoprůmyslového musea v Praze a zpřístupnění rotundy sv. Václava na Malé Straně.

 

 

V kategorii Obnova památky, restaurování bylo nominováno Uměleckoprůmyslové museum v Praze za generální rekonstrukci hlavní budovy v Praze na Josefově, která se uskutečnila v letech 2014–2016. Obnoveny byly fasády, střecha, parter, zahrada i hospodářské části dvora. V interiéru byly restaurovány výmalby, štuky, vitraje, intarzie, zlacení, kování, dlažby a mobiliář stávajících výstavních prostor a hlavního schodiště. Také bylo znovuotevřeno dalších 10 výstavních sálů.

Otevření s plným sbírkovým obsazením je načasováno na listopad 2017. Nové uspořádání prostor umožnilo vybudování centrálního depozitáře Uměleckoprůmyslového musea v Praze-Stodůlkách, kde byl v dubnu loňského roku slavnostně zahájen provoz a započalo stěhování více než půl milionu sbírkových předmětů muzea.

Pro zlepšení kvality prostředí a služeb pro návštěvníky i zaměstnance byl rozšířen muzejní obchod v přízemí, vybudována restaurace se zahradní terasou a zpřístupněna zahrada vstupem ze Široké ulice. Dále byla vybudována nová vstupní hala, zázemí knihovny, malý přednáškový sál a ateliér pro edukační aktivity.

Nominace v kategorii Prezentace hodnot patří unikátnímu projektu s názvem Záchrana rotundy sv. Václava na Malostranském náměstí v Praze. Raně středověká rotunda sv. Václava z poslední čtvrtiny 11. století spolu se vzácnou reliéfní keramickou dlažbou, skrytou v útrobách historické budovy Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy je jednou z nejstarších církevních staveb na území hlavního města. Rotunda byla objevena v roce 2004 při záchranném archeologickém výzkumu během rekonstrukce budovy.

NPU kaple

Tisková práva Národního památkového ústavuSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Fotografováním mám možnost vyjádřit své pocity, říká Petr Macháček

tanec ostrava 200Na Ostravsku to navzdory okolnostem „razoviteho regionu“opravdu kvasí a žije. Tvoří zde zajímaví lidé a pod tvrdou slupkou lze často nalézt jemnocit a  vytříbený vkus. Kultuře se zde daří, jak se lze přesvědčit nejen ze zpráv masmé...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Husitský válečník - Kdo byli boží bojovníci... 15. století.

valecnČeské země jsou zmítány vojenským konfliktem. Evropa se před husitskými "božími bojovníky" doslova třese. Husitská doba znamenala převrat v historii vojenství. Nekonečné pochody polních vojsk, kolony vozů, jež se proslavily jako nepřemožitelná vozová hra...

Z archivu...


Literatura

Na světě je spousta lidí, kteří touží být strojem

byt-tak-strojem 200V nakladatelství Práh vyšla zajímavá kniha Být tak strojem s podtitulem Putování mezi kyborgy, utopisty, hackery a futuristy, kteří řeší skromný problém lidské smrtelnosti.

 

...

Divadlo

Do DISKu se v lednu vloudí žháři. Činohra připravuje závěrečné absolventské představení

biedermann divadlo perexSvou čtvrtou a poslední absolventskou inscenaci s názvem Pan Biedermann a Žháři představí studenti Katedry činoherního divadla 18. 1. 2019 v Divadle Disk. Po expresionistickém dramatu, adaptaci literár...

Film

Profil: Satjádžit Ráj (1921-1992)

satyajit perexTématem letošního ročníku zlínského festivalu Culturea byla kultura indická, se kterou se návštěvníci mohli blíže seznámit např. během tanečních hodin inspirovaných Bollywoodem, tedy indickou „továrnou na sny”. Indická kinematografie, to ale...