Národní kolo pro výběr památek ucházejících se o označení Evropské dědictví (EHL)

Národní kolo pro výběr památek ucházejících se o označení Evropské dědictví (EHL)

Email Tisk

vyzva npu200Národní památkový ústav vyhlásil výzvu do národního kola pro výběr pamětihodností ucházejících se o tento titul.                                                                                                                          

 

Cílem označení je přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s Evropskou unií na základě společného kulturního a přírodního dědictví. Má za úkol propagovat evropský rozměr pamětihodností, zpřístupnění co nejširší veřejnosti a zajištění vysoce kvalitních informačních, vzdělávacích a kulturních aktivit.                                                                                                            

Výzva je určena správcům a majitelům památek přírodních, archeologických, průmyslových nebo městských, kulturních krajin, památných míst, kulturních statků a objektů a také nehmotnému dědictví, které se váže k určitému místu. Uzávěrka je 15. prosince 2016.                                                                                                                                            

EHL (Evropské dědictví) je prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví UNESCO, nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy; má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU na základě společných hodnot, historie a kulturního dědictví.                                                                                                                                                 

Historie EHL sahá do roku 2006, kdy vzniklo jako mezivládní iniciativa 17 evropských států. O pět let později byla původní iniciativa přijata rozhodnutím Rady Evropy a Evropského parlamentu pod názvem European Heritage Label. V roce 2015 proběhlo první řádné výběrové řízení, jehož se zúčastnila i Česká republika. Prvním českým statkem, který byl na prestižní seznam zapsán, se stal přemyslovský hrad a Arcidiecézní muzeum v Olomouci.                                                                              

Jako Evropské dědictví jsou označeny pamětihodnosti, které mají symbolickou hodnotu pro Evropu, sehrály významnou úlohu v dějinách Evropy a při budování EU, pomáhají evropským občanům získat poznatky o společném kulturním dědictví, evropských dějinách, budování EU, demokratických hodnotách a lidských právech, nebo podporují vytváření sítí pamětihodností a památkářů s cílem sdílet zkušenosti a osvědčené postupy.       

Definice pamětihodnosti, která se chce ucházet označení Evropské dědictví, zahrnuje přírodní, podvodní, archeologické, průmyslové nebo městské památky, kulturní krajiny, památná místa, kulturní statky a také nehmotné dědictví, jež se váže k určitému místu. Může jít buď o samostatnou pamětihodnost, národní tematicky vázanou pamětihodnost, nebo o nadnárodní tematicky vázanou pamětihodnost. Mezi hlavní kritéria pro zápis do seznamu patří symbolická hodnota pamětihodnosti pro Evropu,

ale i kvalita navrhovaného projektu. Výběr pamětihodnosti probíhá v první fázi na národní úrovni z rámci jednotlivých členských států. Příští národní kolo se uskuteční na podzim letošního roku. Předvýběr se zasílá Evropské komisi do Bruselu, kde 13 nezávislých expertů uskuteční konečný výběr.

vyzva npuSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Kateřina Kuchařová: „Nenechte se zlákat lacinými sliby na letácích a bojujte s námi proti okrádání seniorů“

Petice kucharova 200V českých kinech je nyní film Silvie Dymákové, Šmejdi, který poukazuje na nekalé praktiky při předváděcích akcí. U této příležitosti vznikla ve spojení tvůrců filmu, sdružení dTest a deníku

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (32)

Čtěte také...

Do kostnice se vrátil zrestaurovaný unikátní lustr z lidských kostí

Kostnice200Do kostnice kostela Všech svatých v Sedlci u Kutné Hory se vrátil zrekonstruovaný lustr z lidských kostí, který v roce 1870 vyrobil František Rint. Téhož roku 1870 provedl František Rint, stavební mistr a řezbář z České Skalice ve službách Schwarz...

Z archivu...


Literatura

Odhalte díky Planetariu krásy vesmíru

planetarium 200V březnu v nakladatelství Albatros Media vyšla další nádherná kniha z edice Račte vstoupit do muzea tentokrát zaměřená na vesmír. Nese název Planetarium a opravdu stojí za to.

 

...

Divadlo

Na podzim do divadla: A voda stoupá

200divO prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co se v podzimních měsícíchzejdete podívat. V listopadu si můžete vyrazit do Divadla Rokoko na komedii A voda stoupá.

...

Film

Majdiny pózy

majdiny pozy 200Náš příběh: Majdiny pózy je poeticky a stylizovaně vyprávěný skutečný příběh ženy, která opustila domov, aby si našla lepší práci a život. Vyprávění kombinuje specifickou balkánsko-středomořskou smyslnost s mysteriózností Prahy. Je to fil...