Národní kolo pro výběr památek ucházejících se o označení Evropské dědictví (EHL)

Národní kolo pro výběr památek ucházejících se o označení Evropské dědictví (EHL)

Email Tisk

vyzva npu200Národní památkový ústav vyhlásil výzvu do národního kola pro výběr pamětihodností ucházejících se o tento titul.                                                                                                                          

 

Cílem označení je přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s Evropskou unií na základě společného kulturního a přírodního dědictví. Má za úkol propagovat evropský rozměr pamětihodností, zpřístupnění co nejširší veřejnosti a zajištění vysoce kvalitních informačních, vzdělávacích a kulturních aktivit.                                                                                                            

Výzva je určena správcům a majitelům památek přírodních, archeologických, průmyslových nebo městských, kulturních krajin, památných míst, kulturních statků a objektů a také nehmotnému dědictví, které se váže k určitému místu. Uzávěrka je 15. prosince 2016.                                                                                                                                            

EHL (Evropské dědictví) je prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví UNESCO, nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy; má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU na základě společných hodnot, historie a kulturního dědictví.                                                                                                                                                 

Historie EHL sahá do roku 2006, kdy vzniklo jako mezivládní iniciativa 17 evropských států. O pět let později byla původní iniciativa přijata rozhodnutím Rady Evropy a Evropského parlamentu pod názvem European Heritage Label. V roce 2015 proběhlo první řádné výběrové řízení, jehož se zúčastnila i Česká republika. Prvním českým statkem, který byl na prestižní seznam zapsán, se stal přemyslovský hrad a Arcidiecézní muzeum v Olomouci.                                                                              

Jako Evropské dědictví jsou označeny pamětihodnosti, které mají symbolickou hodnotu pro Evropu, sehrály významnou úlohu v dějinách Evropy a při budování EU, pomáhají evropským občanům získat poznatky o společném kulturním dědictví, evropských dějinách, budování EU, demokratických hodnotách a lidských právech, nebo podporují vytváření sítí pamětihodností a památkářů s cílem sdílet zkušenosti a osvědčené postupy.       

Definice pamětihodnosti, která se chce ucházet označení Evropské dědictví, zahrnuje přírodní, podvodní, archeologické, průmyslové nebo městské památky, kulturní krajiny, památná místa, kulturní statky a také nehmotné dědictví, jež se váže k určitému místu. Může jít buď o samostatnou pamětihodnost, národní tematicky vázanou pamětihodnost, nebo o nadnárodní tematicky vázanou pamětihodnost. Mezi hlavní kritéria pro zápis do seznamu patří symbolická hodnota pamětihodnosti pro Evropu,

ale i kvalita navrhovaného projektu. Výběr pamětihodnosti probíhá v první fázi na národní úrovni z rámci jednotlivých členských států. Příští národní kolo se uskuteční na podzim letošního roku. Předvýběr se zasílá Evropské komisi do Bruselu, kde 13 nezávislých expertů uskuteční konečný výběr.

vyzva npuSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 
Banner

Rozhovor

Inspiraci nacházím všude kolem mě, říká zpěvák a textař Vlady Gryc

Gryc foto perexLoni mu vyšlo nejen debutové album Já svý sny mám, ale povedla se mu i letní hitovka Te Quiero, která zaznamenala sérii úspěchů v rozhlasové hitparádě Česká dvanáctka. To jsou poměrně nedávné umělecké úspěchy zpívajícího textaře Vladyh...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (21)

Čtěte také...

Známe vítěze soutěže Památka roku

pr200 V Žatci  proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků soutěže Památka roku 2015.  V porotě zasedli zástupci Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, Národního památkového ústavu a zástupce Asociace krajů.

...

Literatura

Život byl fajn, než přišla bouře

Než přišla bouře perexDobrodružství mne láká. Ale nemám ho v povaze. Vrcholem mých adrenalinových zážitků je noční venčení pejska. Možná i proto mne nalákala kniha Než přišla bouře. Protože je o dobrodružství dvou odvážných lidí. O cestě nap...

Divadlo

Podzimní divadelní předplatné v Domě kultury v Kroměříži láká na klasiku a známá jména

predplatne perexUž před prázdninami byl v Domě kultury v Kroměříži zahájen předprodej na podzimní cyklus divadelního předplatného. V atraktivní nabídce budou od září do prosince letošního roku uvedeny čtyři inscenace a jedno bonusové divadelní představ...

Film

Na vlnách Frekvence osudu

frekvence film magicboxPříběhy s motivem cestování v čase jsou velmi atraktivní a oblíbené. V některých z nich tvůrci rozvíjejí etickou otázku zásahů do minulosti, jež mohou mít v budoucnosti nedozírné následky. Je tomu tak i ve filmu Frekvenc...