Velká válka očima pardubického mlynáře
Reklama
Banner
Banner

Velká válka očima pardubického mlynáře

Email Tisk

mlynar 200Východočeské muzeum v Pardubicích představuje zájemcům nejen o vojenskou historii unikátní pohled do života prostého vojáka odvedeného do řad rakousko – uherské armády během první světové války. Oním průvodcem válečnými lety i bojišti haličské fronty je Jaroslav Kopečný (1884- 1949), který po svém otci zdědil mlýn a živnost v obci Třebosice u Pardubic. V armádě po svém odvedení působil v hodnosti poručíka 19. zeměbraneckého pluku. Obdržel Karlův vojenský kříž a Čestné vyznamenání za zásluhy o Červený kříž II. třídy. Život skutečné osoby se podařilo rekonstruovat díky tomu, že Kopečného dcera Marie věnovala otcovu pozůstalost muzeu.

V Kaňkově sále pardubického zámku návštěvníka nejprve čeká předválečná idyla, vyhlášení války a mobilizace, odvod, pobyt na frontě, zranění v boji, léčení i návrat zpět domů. Výstava ukazuje, jak se civilista měnil ve vojáka. Život v zákopech představuje replika skutečných zákopů i děla a kulomety. Velká část výstavy patří právě zbraním, uniformám a dobové výstroji.  Nechybí zde pistole, revolvery, pušky, bodáky, nože, šavle, přilby, pancíře i plynové masky.
Mlynář Kopečnýbyl v roce 1916 pod Přemyšlem vážně zraněn, kdy utrpěl průstřel nohy a poté doživotně kulhal. Výstava tudíž přibližuje i vybavení vojenských lazaretů a dobové lékařské nástroje. Informuje také o péči o velké množství válečných invalidů. Unikátním exponátem jsou autentické jégrovky s průstřelem a stopami krve, které měl Kopečný osudný den na sobě. Mlynář se později dostal se do týlu k sanitě, kam si přinesl fotoaparát. Vznikla tak řada snímků (přes 200 fotografií), které zachycují vojáky, civilisty, domy, kostely či přístavy. K vidění jsou nejen na panelech výstavy, ale také v periskopu, který nabízí pomyslný výhled nad zákopy.

mlynar1

Bídu v zázemí přibližují autentické příděly potravin včetně dochovaných houstiček, ale i dalších základních potřeb, přídělové lístky i různé pokladničky, do nichž se vybíralo na válečné účely. Umění v době války zastupují obrazy Jaroslava Gruse, pardubického rodáka, který narukoval na italskou frontu. Jeho obrazy zapůjčila Východočeská galerie v Pardubicích.
Velice srozumitelné a přehledné jsou i popisky, kterou mají formu deníkových zápisů poručíka Kopečného. Výstava končí v duchu optimistických očekávání spojených s koncem války i se vznikem Československé republiky.

mlynar2

Doprovodné programy:
13. 9. od 17 h - promítání fotografií třebosického mlynáře Jaroslava Kopečného nafocených v roce 1916 v Haliči
22. 9. od 17 h - komentovaná prohlídka výstavy

Velká válka
Kurátor: Jan Tetřev
Místo a datum: Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, Pardubice,
od 21.4 do 25.9.2016
Otevřeno: denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin
Zdroj foto: autorka a www.vmp.cz 


 

Rozhovor

"Texty leží pořád přede mnou na pracovním stole, učím se stále", říká herec Dušan Sitek

foto dusan sitek perexPětadvacet let strávil v angažmá Městského divadla Zlín, kde vytvořil sto osmdesát rolí. Poslední roky už ale žije v Praze, kde původně nastoupil do angažmá Divadla pod Palmovkou. Dnes je Dušan Sitek na ...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Historickým město roku 2016 v Libereckém kraji je Frýdlant

frydlant zamek 200Již od roku 1994 vyhlašuje Ministerstvo kultury ČR ve spolupráci se Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska a Národním památkovým ústavem soutěž o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památk...

Z archivu...


Literatura

Nahlédněte do kavárny Kontakty vašeho mobilu

volane cislo existuje 200V nakladatelství Ikar vyšla skvělá kniha Milana Tesaře, jednoho ze tří scenáristů komiksu Zelený Raoul. Nese název Volané číslo existuje a je skvělou oddychovkou!

 

...

Divadlo

Tekutá láska až k chorobnosti

choroby perex

Divadlo DISK uvede poprvé 23. března drama Choroby mládí rakousko-německého autora Ferdinanda Brucknera, které tematizuje citové hledání mladých lidí a vztahovou i osobní krizi jedin...

Film

Dokumenty Michelangela Antonioniho se uhnízdily v Karlových Varech

altLetos někteří filmaři buď v plné síle oslavili sté narozeniny (jako japonský režisér Kaneto Šindo) nebo se před sto lety narodili (Tadaši Imai,  Alexander Mackendrick, Gene Kelly, Georges Franju,  Michelangelo Antonioni). P...