Klasická česká opera měla svou premiéru před 150 lety
Banner

Klasická česká opera měla svou premiéru před 150 lety

Email Tisk

prodana nevesta 200Smetanova Prodaná nevěsta je bezesporu jedna z nejslavnějších českých oper a právem patří do zlatého fondu české hudební tvorby.

 

 

 

Komická opera o třech dějstvích vznikla na libreto Karla Sabiny. Smetana ji psal v letech 1863–1866; premiéru měla 30. května 1866 v Praze. Dílo vzniklo po té, co se Bedřich Smetana vrátil ze své návštěvy švédského Göteborgu v roce 1861, kde se motivoval k vytvoření původní české opery. Smetana při tvorbě opery nenechal nic na náhodě; pečlivě hledal správný hudební styl; i díky tomu se nová český národní opera rodila tak dlouho. Jako první spatřila světlo světa předehra opery. Nakonec však bylo dílo dokončené dne 15.3. 1866.
Premiéra opery se konala ještě v témže roce a byla provázená obrovským úspěchem, a to jak na domácí, tak později i na světové scéně. Úspěch opery byl tak veliký, že i dnes ji můžeme naprosto běžné potkat v repertoáru četných operních divadel.
Oproti původní verzi opery doznala konečná verze díla mnoha odlišností. Postupem času sám skladatel pozměnil samotné dílo; konkrétně přidáním některých, dnes tak slavných, scén nebo dokonce přidáním samotného aktu opery. První verze opery měla jednom dvě jednání; ve druhé verzi se pak první jednání rozdělilo na dvě části. Třetí verze opery už obsahovala tři jednání a konečně čtvrtá (poslední) verze opery dostala podobu, v jaké ji známe dnes. Děj opery se točí kolem dvou hlavních postav, Mařenky a Jeníka, dvou mladých lidí, kterým ale osud nepřeje být spolu.

prodana nevesta

Opera a její autor
Bedřich Smetana byl významným českým hudebním skladatelem z období romantismu. Narodil se 2.března 1824 v Litomyšli. Pobýval jako učitel hudby a ředitel hudební společnosti, pianista a dirigent ve Švédsku . Po návratu do Čech  v roce 1861 se Smetana stal členem Měšťanské besedy, byl sbormistrem spolku Hlahol a byl zvolen předsedou Umělecké besedy.
V roce 1866 se stal kapelníkem opery Prozatímního divadla.
Národní divadlo uvedlo při svém otevření 11. 6. 1881 neméně slavnou Smetanovu operu Libuše. V závěru svého života ohluchl, ale nepřestal se věnovat hudební tvorbě. Bedřich Smetana je znám po celém světě i díky cyklu symfonických básní Má vlast a právě i operou Prodaná nevěsta, která je dnes považována za vzor národní opery. Právě v Prodané nevěstě Smetana vytvořil zakladatelské dílo moderní české opery, které přesáhlo domácí rámec a stalo se trvalou součástí světového operního fondu.

( 0 hlasů )Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Igor Bareš: Snažím se posluchačům předat ty správné emoce

Bares 200Uznávaný herec Igor Bareš se věnuje čtení rozhlasových pořadů a audioknih už dlouhá léta. S nakladatelstvím OneHotBook spolupracoval na příbězích Žena v kleci, Chatrč, Poslední Laponec a dalších titulech. O tom, co práce na audioknihách obnáší a co h...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

KLÁŠTERNÍ KNIHOVNY

knihovny strahovska 200V Čechách je písemnictví spojeno hlavně s příchodem křesťanství a vznikem klášterů jednotlivých řádů. Kláštery zakládaly i panovnické rody, jejíchž donátorství přineslo klášterům i bohatý nákup knih z ciziny. Pro kláštery ...


Literatura

Nevinný hřích s Marcelou Mlynářovou
ImageNejen muži mají své dny. I ženy potřebují občas zhřešit a nejlépe bez přítomnosti silnějšího pohlaví. A jak na to? Stačí sáhnout po knize Marcely Mlynářové Kdo nehřeší, nežije. Nakladatelství Brána

Divadlo

Představení Informátoři Farmy v jeskyni v divadle Ponec – 21. a 22. 9.

Informatori 200Co je vlastně korporace? Kam až sahá její moc? Tyto otázky kladou Informátoři, nejnovější představení Farmy v jeskyni.
Soubor fyzického divadla Farma v jeskyni, který letos slaví 12 let své existence, uvede 21. a 22. září v divadle Pon...

Film

Herecký koncert Jana Wericha v krásné dvojroli

cisaruv-pekar 200Historická komedie Císařův pekař a Pekařův císař (1951) byla už v té době barevná, a přitom natočena tak dokonale, že dějový spád celého filmu nenudí ani dnešní, takzvaně uspěchané době. Režisér Martin Frič