Klasická česká opera měla svou premiéru před 150 lety
Banner

Klasická česká opera měla svou premiéru před 150 lety

prodana nevesta 200Smetanova Prodaná nevěsta je bezesporu jedna z nejslavnějších českých oper a právem patří do zlatého fondu české hudební tvorby.

 

 

 

Komická opera o třech dějstvích vznikla na libreto Karla Sabiny. Smetana ji psal v letech 1863–1866; premiéru měla 30. května 1866 v Praze. Dílo vzniklo po té, co se Bedřich Smetana vrátil ze své návštěvy švédského Göteborgu v roce 1861, kde se motivoval k vytvoření původní české opery. Smetana při tvorbě opery nenechal nic na náhodě; pečlivě hledal správný hudební styl; i díky tomu se nová český národní opera rodila tak dlouho. Jako první spatřila světlo světa předehra opery. Nakonec však bylo dílo dokončené dne 15.3. 1866.
Premiéra opery se konala ještě v témže roce a byla provázená obrovským úspěchem, a to jak na domácí, tak později i na světové scéně. Úspěch opery byl tak veliký, že i dnes ji můžeme naprosto běžné potkat v repertoáru četných operních divadel.
Oproti původní verzi opery doznala konečná verze díla mnoha odlišností. Postupem času sám skladatel pozměnil samotné dílo; konkrétně přidáním některých, dnes tak slavných, scén nebo dokonce přidáním samotného aktu opery. První verze opery měla jednom dvě jednání; ve druhé verzi se pak první jednání rozdělilo na dvě části. Třetí verze opery už obsahovala tři jednání a konečně čtvrtá (poslední) verze opery dostala podobu, v jaké ji známe dnes. Děj opery se točí kolem dvou hlavních postav, Mařenky a Jeníka, dvou mladých lidí, kterým ale osud nepřeje být spolu.

prodana nevesta

Opera a její autor
Bedřich Smetana byl významným českým hudebním skladatelem z období romantismu. Narodil se 2.března 1824 v Litomyšli. Pobýval jako učitel hudby a ředitel hudební společnosti, pianista a dirigent ve Švédsku . Po návratu do Čech  v roce 1861 se Smetana stal členem Měšťanské besedy, byl sbormistrem spolku Hlahol a byl zvolen předsedou Umělecké besedy.
V roce 1866 se stal kapelníkem opery Prozatímního divadla.
Národní divadlo uvedlo při svém otevření 11. 6. 1881 neméně slavnou Smetanovu operu Libuše. V závěru svého života ohluchl, ale nepřestal se věnovat hudební tvorbě. Bedřich Smetana je znám po celém světě i díky cyklu symfonických básní Má vlast a právě i operou Prodaná nevěsta, která je dnes považována za vzor národní opery. Právě v Prodané nevěstě Smetana vytvořil zakladatelské dílo moderní české opery, které přesáhlo domácí rámec a stalo se trvalou součástí světového operního fondu.

( 0 hlasů )Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Vlastimil Horváth je zpátky na hudební scéně!

200rozZpěvák Vlastimil Horváth byl posledních sedm let v ústraní a nyní přichází s novou deskou. Na co se můžeme těšit? Jaké budou texty a co nejvíce změnilo Vlastův život? To a mnohem více se dozvíte v tomto rozhovoru!

...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Šlechtické poklady – společný projekt zámecké sbírky v Sasku a Čechách

slechticke poklady 200Ve dnech 20.–22. října pořádá Zámek Děčín ve spolupráci se zámkem Weesenstein v Sasku odbornou konferenci na téma dějin vzniku a osudů šlechtických sbírek v saských a českých hradech a zámcích.

Z archivu...


Literatura

Sedm statečných putuje za záchranou do Říma

bohove perexBýt polobohem není vůbec lehké poslání. Je to dar, který se rychle mění v nesnesitelné břímě. Zvlášť když každým dnem usilují o život polobohů ty nejhorší nestvůry vyvržené ze samotného lůna Tartaru. Děti narozené smrtelníkovi a Bohovi sídlícím...

Divadlo

Nové představení Jany Burkiewiczové a Burki&com Největší přání zkoumá fenomén tužby a motivace

NejvetsiPrani perexSeskupení Burki&com kolem choreografky a režisérky Jany Burkiewiczové uvede 13. a 21. listopadu v divadle La Fabrika v premiéře představení Největší přání s podtitulem Balet ironie a štěstí. Základem rafinovaně propletené mozaiky ...

Film

Kino Pilotů vás zve na premiéru filmu The Principal režiséra Kirila Todorova

21192518 1061440213992489 9101706855885029853 nPokud milujete krátké filmy, určitě byste si neměli nechat ujít premiéru nejnovějšího snímku The Principal, natočeného v česko-bulharské koprodukci, která se ...