Na pražský Vítkov dorazili Husité

Na pražský Vítkov dorazili Husité

Tisk

husi200Národní muzeum otevírá v Národním památníku na Vítkově novou výstavu Druhý život husitství. Výstava se koná od14. 5. 2016 do 26. 3. 2017 a přibližuje jednotlivé proměny vnímání husitského hnutí v moderních dějinách české společnosti od zrodu moderní husitské tradice v první polovině 19. století až po využití této tematiky v ideologii komunistické diktatury.

 

Národní památník na Vítkově patří mezi jedno z mála míst, které mělo významný vliv na utváření historického vědomí. Národní muzeum chce právě na tomto symbolickém místě návštěvníkům přiblížit vnímání husitství a jeho proměny v moderních dějinách a poukázat na jejich význam při utváření české národní identity. Prostřednictvím výstavy je představen vznik a rozšíření husitské tradice do kultury i do národního hnutí v kontextu formování moderního českého národa v 19. století. Historické události 20. století  přinesly další proměny ve významu, interpretaci a využití husitské tematiky. Z ideologie národní se stala ideologie státní. V první části výstavy je představen zrod moderní husitské tradice v první polovině 19. století, kdy se toto téma stává na krátko náplní státní propagandy v boji proti Napoleonovi, současně se stává i objektem zájmu rodící se občanské společnosti, živené romantismem. 

husi8

Druhá polovina 19. století se odehrávala, jak ukazuje další část výstavy, ve znamení rozšíření národní myšlenky do širšího veřejného povědomí; s tím se pojil nárůst užití i odlišná interpretace husitské minulosti. Na místo bojovníků za svobodu ducha nastupuje do popředí aspekt národnostní. Tento prvek nabyl na významu především od konce 60. let 19. století.

Téma husitské minulosti se stalo náplní i oficiální ideologie nově vzniklého Československa, včetně jejího užití v obou válečných konfliktech. Významným předmětem části výstavy, která se tomuto období věnuje, je plátno s vyobrazením Jana Husa z vlaku československých legionářů na Rusi za první světové války, zapůjčené ze sbírek Vojenského historického ústavu.

Následné využívání husitské tematiky komunistickou diktaturou je pak návštěvníkům přiblíženo například čepicí z filmu Jan Hus od režiséra Otakara Vávry z roku 1954 nebo těžítkem s husitskými motivy darovaným Klementu Gottwaldovi.

Husitství hrálo významnou úlohu také v dějinách samotného Národního muzea. Výstava tento fakt reflektuje trojím způsobem. Speciálně pro ni byl restaurován model sochy Jana Husa od Věry Beránkové-Ducháčkové, jehož originál je umístěn v Pantheonu Historické budovy Národního muzea. Dalším příkladem je dioráma umístěné v samotném středu výstavy. V jeho vnitřku je  připomenuto časté využívání minulosti komunistickou diktaturou v muzejních instalacích. V neposlední řadě je za pomoci dobového filmu zobrazována husitská tradice jako jedna z vrstev historických symbolů zabudovaných do samotného objektu výstavy, Národního památníku na Vítkově.     

husi99

Doprovodné programy k výstavě

11. 6. 2016  - komentované prohlídky výstavy v rámci Pražské muzejní noci 

16. 7. 2016 - komentované prohlídky výstavy v rámci akce Hrr na ně – Husité na Vítkově

25. 3.2016 - Aspoň na víkend se seznam s husity na Vítkově 

Výstava se koná od14. 5. 2016 do 26. 3. 2017. Národní památník na Vítkově je otevřen středa–neděle od 10 do 18 hodin.

 www.nm.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Jako baletka bych už na kariéru byla celkem stará, zatímco v literatuře můžu být ‚mladou nadějí‘,“ směje se Vesna Tvrtković

altVesna Tvrtković překvapila v roce 2010 čtenářskou obec hned dvakrát, nejdříve jí vyšla sbírka povídek Ani ve snu a v knize Nauč mě milovat byla zařazena její povídka Ze strachu. Na dva roky se odmlčela, aby letos v dubnu vydala ucelený p...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Kastelán státního zámku Hrubý Rohozec píše scénáře k oživlým prohlídkám

altZdalipak víte, že na státním zámku Hrubý Rohozec je kastelánem spisovatel? Ano, je tomu tak. Už druhým rokem se o něj stará Jiří Holub, autor tří knih pro děti a jedné pro dospělé. S jeho nástupem do zámku přišel nový ví...

Z archivu...


Literatura

Brigita – knižní telenovela
ImageKdyž jsem si přečetla anotaci knížky Hany Rebeky Šiander Brigita, řekla jsem si – něco pro mne. Šedesátiletá hrdinka, která v důchodu najednou neví, co s časem. Dosud žila pro rodinu a zaměstnání (byla zdravotní sestrou na chirurg...

Divadlo

Katovský příběh přivezlo na zlínské Setkání Stretnutie Bábkové divadlo Žilina

kata dcera kata 200Zlínský divadelní festival Setkání Stretnutie se letos konal již poosmnácté. V dobách svých začátků byl zaměřen především na tvorbu zemí Visegrádu, postupem času vykrystalizoval do přehlídky české a slovenské diva...

Film

Import-eksport a vztah dvou lidí z odlišných kultur
ImageJiž od středy 15. února není chladno jen ve vzduchu, ale také v pražském kině Atlas, v brněnském Artu a ostravském Minikině. Severská filmová zima servíruje divákům ochutnávku toho nejlepšího ze švédské, norské a finské kinematografie. Čtvrtek 16. ú...