Břevnov – ve stínu kláštera, Hradčanům na dohled

Břevnov – ve stínu kláštera, Hradčanům na dohled

Brevnov 200Muzeum hlavního města Prahy pořádá v hlavní budově muzea, Na Poříčí 52, Praha 8 od 4. 5. 2016 do 30. 10. 2016 výstavu Břevnov – ve stínu kláštera, Hradčanům na dohled. Výstava o Břevnově je další, v pořadí již sedmá, z cyklu o pražských historických předměstích. Prezentuje nejvýznamnější místa a momenty života v Břevnově a okolí, a to prostřednictvím trojrozměrných sbírkových předmětů, obrazů, dobových pohlednic, fotografií, tisků a dalších materiálů.


Výstava zachycuje dějiny místa do poloviny 20. století až do 80. let 20. století. Návštěvník má možnost seznámit se s historií této lokality, rozkládající se v blízkosti nejstaršího mužského benediktinského kláštera v Čechách.

Koncem 19. století se začal postupně měnit venkovský charakter tohoto předměstí, které se vyvíjelo do té doby stranou průmyslového rozvoje. Přibývaly domy městského i maloměstského charakteru.

Brevnov5

V roce 1907 byl Břevnov u příležitosti pražské návštěvy císaře Františka Josefa I. povýšen na město a v roce 1922 se stal součástí Velké Prahy.

Výstava formou procházky po zákoutích starého Břevnova představuje nejen jeho zmizelou tvář zaniklých staveb a lokalit, ale přiblíží i běžný život tehdejších obyvatel. Pozornost je věnována místním spolkům, sportu, kulturním událostem, živnostem, ale také např. lomům, pískovnám a cihelnám, které zde byly v minulosti hojně zastoupeny. Dobový obrazový materiál doplňují unikátní trojrozměrné předměty.

Brevnov4

Nejcennějším exponátem výstavy je bezesporu relikviář ze 7.‒8. století, který podle tradice věnoval Břevnovskému klášteru jeho zakladatel sv. Vojtěch, nebo fragment gotické dlažby z jižního ramene ambitu kláštera ze 14. století. Návštěvníci se mohou potěšit pohledem na vzácné medaile, prohlédnout si faksimile zakládací listiny Břevnovského kláštera, dobové spolkové prapory a mnoho dalších exponátů. To vše doplňují audionahrávky vzpomínek břevnovských pamětníků. K výstavě bude vydána výpravná publikace.

Brevnov3

Místo a termín výstavy: Muzeum hlavního města Prahy, Na Poříčí 52, Praha 8. od 4. 5. 2016 do 30. 10. 2016.

Ilustrační foto autor, www.muzeumprahy.cz


 

Rozhovor

Jsme tvrdé baby…

kapriola 200„Máme rády tvrdý chlast a posloucháme tvrdou hudbu, ale umíme být i něžné,“ tvrdí skvělá kytaristka a houslistka Dona Michele, frontmanka ostravské „babské“ rockové kapely Kapriola.

...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Předmanželský sex a svatební noc

svatba 200V pohanských dobách i na našem území mohl mít muž více žen a také žena více mužů, jak se o tom zmiňuje Kosmova kronika z 12. století. Jak na tom dříve lidé v oblasti sexu byli, historické prameny sice mlčí, ale lze se o nich něco dozvědět ze zápisk...

Z archivu...


Literatura

Odkyselení – klíč k uzdravení

Odkyseleni perexNakladatelství Noxi vydalo další knížku věnovanou našemu zdraví (předtím již vyšly knihy Tejpování, Zelené smoothie, Vysoký krevní tlak či Intolerance laktózy). Považuji to za velmi prospěšnou činnost, pro...

Divadlo

Balet Národního divadla 13. června uvede českou premiéru KAFKA: Proces

KAFKA Proces 4Třetí premiérou Baletu Národního divadla sezony 2018/2019 je moderní inscenace renomovaného italského choreografa Maura Bigonzettiho, který se nechal volně inspirovat stejnojmenným mistrovským románem Proces Franze Kafky z roku 1914. Fas...

Film

Lovci a oběti na premiéře v Lucerně

lovci a obeti perexVe středu 25. března proběhla slavnostní premiéra filmu Lovci a oběti, který následující den oficiálně vstoupil do českých kin. Na této akci nechyběla řada osobností a ani já za magazín Kultura 21.