V záři rudého kalicha - Politika dějin a husitská tradice v Československu

V záři rudého kalicha - Politika dějin a husitská tradice v Československu

Tisk

Recenze Kalich 200Nakladatelství  Lidové noviny vydalo nedávno v ediční řadě České dějiny knihu Jana Randáka V záři rudého kalicha - Politika dějin a husitská tradice v Československu. Období husitství dodnes přitahuje mnohé historiky i širokou veřejnost. Husitský mýtus v 19. a především v padesátých letech minulého století procházel určitým vývojem. V roce 1954 při schvalování filmu Jan Hus musel hlavní protagonista filmu, Zdeněk Štěpánek, poslední Husova slova, zaznamenaná v Kostnici přemluvit, aby se snímek vůbec dostal do kin.

 

I tak vypadalo v praxi zneužití historie politiky a politickými stranami, které se snažily překrucovat dějiny. V tomto smyslu se dostávala historie často až do absurdní polohy.

Obraz středověkého husitství využívali představitelé vládnoucí diktatury k ospravedlnění svých mocenských nároků. Sloužila jim k tomu odborná i popularizační tvorba, média, školní výuka, ale i nejrůznější osvětové i kulturní aktivity. V hodinách dějepisu jsme se tak učili o Husitském revolučním hnutí.
Kniha Politika dějin a husitská tradice v Československu 1948–1956 od autora Jana Randáka ukazuje, že i přes četná prohlášení o husitské tradici šlo ve skutečnosti o úderné heslo s mlhavým obsahem. Komunistický výklad husitství navíc nebyla v českých historických souvislostech ničím výjimečným. Třebaže dnes může být snadno ironizován, ve své době měl svůj výchovný potenciál. Z obsahu knihy: Historie a politika dějin; Husitská tradice; Husité ve školních lavicích;  Jan Hus, revoluční hrdina; Husité a socialistické vlastenectví; Husitství a kulturní hegemonie.    

                                                  Recenze Kalich

PhDr. Jan Randák, Ph.D., působí v Ústavu českých dějin FF UK v Praze. Zabýval se především obdobím formování novodobého českého národa v první polovině 19. století, obdobím let 1848/49 v českých zemích a historickými a národními mýty české společnosti v průběhu 19. a 20. století. V současné době se zabývá politikou dějin a paměti, či formováním kolektivních identit.

Jan Randák: V záři rudého kalicha - Politika dějin a husitská tradice v Československu 1948–1956 

408 stran, vázané, černobílé ilustrace, anglické a německé resumé, bohatý rejstřík. Vydání: 2016

Vydalo Nakladatelství Lidové noviny, www.nln.cz
Hodnocení 90 %


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Všechno na světě je absurdní – Tereza Dobšovičová

tereyzka 200Teprve šestnáctiletá Tereza Dobšovičová vletěla na českou literární scénu jako vichřice. Jejím výjimečným talentem je ohromena nejedna významná osobnost, a tak je jí prorokována nadějná autorská budoucnost. Jaké jsou její vz...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Milujte královnu Marii Terezii

milujte-kralovnu (2)Dostal se mi do rukou jedinečný historický román od protřelého slovenského prozaika, který má neskutečný vypravěčský talent. Anton Hykisch. Jeho historické romány mají opravdu šťávu. Knihu Milujte královnu znovu oprášilo a vydal...

Z archivu...


Literatura

Supi v hotelu Continental a další zápisky ředitele zoo

supi v hotelu continental 200V září vyšla u nakladatelství Universum další publikace Miroslava Bobka, která dává nahlédnout do fungování Zoo Praha. Tato kniha nese název Supi v hotelu Continental a další zápisky ředitele zoo a kromě řad...

Divadlo

Give me Moor! Studio Marta uvede Schillerovy drzé Loupežníky

loupeznici 200Brněnské divadelní Studio Marta uvede na konci února první premiéru roku 2023, legendární drama Friedricha Schillera Loupežníci. Egem poháněný příběh o kolapsu rodiny, komunity a vlastní integrity přinesou na jeviště absolvující studenti Janáčk...

Film

V prosinci vstoupí do kin dokumentární film o kapele Už jsme doma

SvetloPRozsviť světlo, ať je vidět je název nového celovečerního dokumentárního filmu, který je dvojportrétem lídra alternativní a dnes již legendární kapely Už jsme doma Miroslava Waneka a jejího dvorního výtvarníka, malíře Martina Velíška. Jen těžko bychom v Čechách našli dvojic...