Neviditelná loajalita?

Neviditelná loajalita?

Tisk

lojal200Každoročně se v Plzni konávají sympózia věnovaná nejrůznějším aspektům české společnosti v 19. století v širokém časovém rozptylu od obrozeneckých dob až k předvečeru první světové války - probírají se zejména otázky uměnovědné, literární, ale také sociální, náboženské apod.

 

Každoročně bývají tyto texty shrnuty do zajímavých sborníků, jejichž počet přesáhl již tři desítky - o předchozím jsme psali ZDE  http://www.kultura21.cz/historie/11603-academia-utisk-charita-vylouceni-zdenek-hojda-marta-ottlova-roman-prahl

 

Nejnověji vydaný svazek se nazývá NEVIDITELNÁ LOAJALITA? a jak praví podtitul, věnuje se střetávání Rakušanů, Němců a Čechů v české kultuře v 19. století.

Je chvályhodné, že se organizátoři sympózia neomezili jen na tuzemské příspěvky, ale oslovili rovněž odborníky z přilehlého zahraničí. Jsou tak zařazeny pohledy z rakouské, německé i polské strany, neboť někdejší rakousko-uherské mocnářství sjednocovalo různojazyčné národy. Avšak nepovažuji za šťastné rozhodnutí, že německy psané příspěvky jsou otištěny jen v původním znění - ne každý čtenář vládne právě tímto jazykem, neboť přirozeně bilingvní společnost se už dávno rozpadla.

Kniha je rozdělena do pěti oddílů, které obsahují třicet statí, zabývajících se jak obecnými záležitostmi, tak dílčími jednotlivostmi, zpravidla některou konkrétní osobností. Hned v úvodním zamyšlení jednoho z editorů Václava Petrboka si přečteme výklad pojmu "loajalita" - je to dobrovolná věrnost či oddanost vůči určité osobě (například panovníku) nebo organizacím, najmě státním; lze tedy uvažovat o vědomé (sebe)identifikaci s určitými poměry či rozpoložením sil.

lojal

 

V habsburském mocnářství existovala mnohavrstevná pnutí, která se odrážela hlavně v národnostní a jazykové oblasti, ostatně je dobře známo, že čeští Němci se obtížně vyrovnávali se vznikem samostatného Československa a s jeho existencí se vlastně nikdy nesmířili. Kniha se naopak snaží dokládat, že pod tímto často konfliktním zevnějškem se skrývala často skrytá loajalita vůči řekněme celku.

První oddíl nazvaný Hranice a loajalita se pokouší zvolené téma nahlížet ze zobecňujícího nadhledu. Druhý oddíl pojmenovaný Loajální občané, instituce a stát rozebírá nejrůznější podoby (předpokládané) loajality nejen k domácím autoritám včetně císaře, ale dotýká se třeba také vztahu českých Němců ke kultu kancléře Bismarcka v nedávno sjednoceném Německu. A řeší se tu rovněž – na pozadí první světové války - smyšlení o židech (komunikujících pravda častěji německy než česky) coby také v umění nečeském živlu.

Třetí oddíl zkoumá koncepty vizuálních kulturních loajalit, často symbolických, kam spadá např. psaní dedikací, tedy věnování, jak si třeba můžeme ověřit u Boženy Němcové, nebo stavění pomníků zasloužilým jedincům. U českých Němců to byly "všeněmecké" pomníky, jen občas souznějící i s českým prostředím (jako v případě obecně uznávaného básníka Friedricha Schillera).

Čtvrtá část zahrnuje nejvíce statí a není se čemu divit: vždyť se dotýká jazykové roviny jako určujícího fenoménu, a to včetně překladů. Loajalita ovládá literární dění, nad nímž ostatně bděla cenzura - a pro leckoho bude jistě překvapení, že "nejčeštější" hudební skladatel Bedřich Smetana velice bídně ovládal český pravopis i slovní zásobu, neboť v mládí byl - dle vlastního vyjádření - germanisován.

Přes Smetanu jako bychom se přenesli k závěrečnému oddílu Loajalita skupinová a individuální. Tam nalezneme další náčrty životních osudů, profesních kariér osobností dodnes vnímaných jako rozporuplné. Týká se to jak kdysi váženého, později však k zapomenutí odsouzeného historika W.W.Tomka, neboť se prý příliš a vypočítavě skláněl před habsburskou mocí, či prý arogantního a mstivého arcibiskupa Kohna (přesně takto jej vypodobnila dávná televizní inscenace Políčko), posléze odvolaného ze svého úřadu – na snímku.

lojal8

 

Předložený věnec studií si přirozeně neklade za cíl poskytnout vyčerpávající průzkum zvolených témat, spíše se jedná o první náčrty, o jakýsi vhled do studované problematiky. Autoři mnohdy snášejí pouhé střípky, kterými ovšem zaplňují rozměrnější mozaiku, která v lecčems koriguje většinově sdílené předsudky a mýty. Při bedlivějším pohledu na dávno odváté časy snadno postřehneme, že situace v mnohonárodnostní monarchii byla mnohem složitější a vyžaduje daleko jemnější posuzování, než se běžně činí.


Václav Petrbok, Taťána Petrasová a Pavla Machalíková (eds.): Neviditelná loajalita? Rakušané, Němci, Češi v české kultuře 19. století.
Vydala Academia, Praha 2016. 356 stran.

Hodnocení: 100 %

Foto: kniha, www.antikvariatnerudova.cz , http://casopis.scena.cz

http://www.academia.cz/neviditelna-loajalita.html

( 0 hlasů )


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Srdce není dokonalé a často tápe i bloudí, říká malířka a básnířka Anna Szatmariová

anna 200I když má docela zvláštní příjmení, pochází Anna Statmariová ze Šumperku. Tam také měla před čtyřmi lety svou první velkou výstavu obrazů. Přitom nevystavovala jen své obrazy, ale představila i své verše. Od té doby absolvovala několik výstav, přiče...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Dlaskův statek: Zveme vás na pravou venkovskou svatbu

Turnov Dlaskuv statek 200Přijměte pozvání na Dlaskův statek tři kilometry od Turnova. Ve zdejší národopisné expozici se můžete setkat s venkovským životem takovým, jak vypadal třeba ještě před dvěma staletími. Zavítáme tentokr...

Z archivu...


Literatura

Sheleana Aiyana: Staň se tou pravou

Stan se tou pravou perexNemáte ve vztazích úspěch a už si skutečně začínáte myslet, že chyba bude ve vás? Nerada to říkám, často je to pravda. A pokud už o sobě samé i nevybíravě přemýšlíte, pak si udělejte velkou stopku a tlustou čáru! Kr...

Divadlo

Velký Gatsby v režii Petra Gábora poprvé na českém jevišti

Gatsby 200Soubor činohry Národního divadla moravskoslezského čeká v divadelní sezóně poslední titul – česká premiéra dramatizace jednoho z nejslavnějších románů moderní americké literatury Velký Gatsby. Očekávaná inscenace, kterou připravil kmenový režisér a...

Film

Dědictví aneb Kurvaseneříká

dedictvi perexPřed dvěma desetiletími si zjednala pozornost komedie Bolka Polívky a Věry Chytilové Dědictví anebo Kurvahošigutntag. Příběh poněkud lemplovitého vesničana Bohuše, jenž k velkému jmění přijde, aniž s ním umí zacházet, proslulá režisérka opent...