Kdybych tě znovu volal, už se neotáčej

Kdybych tě znovu volal, už se neotáčej

Tisk

opletal perexJméno studenta medicíny Jana Opletala asi máte v povědomí, možná denně procházíte ulicí pojmenovanou právě po něm. Ale víte o příběhu mladého muže více? Zdeněk Vyhlídal se rozhodl po vydání faktografické publikace přetvořit poslední Opletalovy dny do beletristické podoby.

 


Do života Jana Opletala vstupujeme na stránkách knihy pár dní před 28. říjnem 1939. Naše země je osekaná, a co z ní zbylo, se nazývá Protektorát Čechy a Morava. Na Hlávkových kolejích v Praze se setkává skupinka uvědomělých studentů, kteří chtějí oslavit právě 28. říjen, vznik samostatného Československa, které nemělo dlouhého trvání a dát najevo nesouhlas s nacistickou okupací.
Jan je ve skupince velmi výrazným členem, je o něm známo, že se nebojí nahlas říkat své názory, ačkoliv nejsou po chuti nacistickému vedení země. Jan se dostává do hledáčku gestapa, netuší, že se kolem něj pohybují zvědi z řad německých studentů.
I přes letákovou kampaň, která vybízí československé občany ke klidu a k tomu, aby nezačínali žádnou demonstraci během svátečního dne, se studenti vydají na pochod Prahou. Nemají potuchu o tom, že se mezi nimi vyskytují i němečtí studenti, kterým byly poskytnuty zbraně.
Během průvodu začne být Janovi těžko, spolužáci si toho všimnou a zjistí, že je Jan zřejmě postřelen. Zajišťují mu odvoz do nemocnice, zpravují Janovu rodinu. Nejdříve přijíždí sestra s matkou. Ale ani rodinné zázemí Janovi nijak nepomáhá, jeho stav se nezlepšuje a 11. listopadu zranění podléhá.

opletal


Janův pohřeb 16. listopadu v rodinné vísce navštívilo mnoho studentů. Ti, co se ještě tentýž den nebo druhý den ráno vrátili do Prahy, za svou účast zaplatili. Nacisti obsadili Hlávkovy koleje, některé studenty nechali odvést do koncentračního tábora, devět z nich rovnou popravili. Tímto dnem se začíná psát tradice Mezinárodního dne studentstva.
Jan Opletal je tak považován za první československou oběť druhé světové války. Beletristická úprava vychází z publikace, kterou autor vydal v roce 2007 - Jan Opletal – osudný podzim 1939. V této knize vycházel Vyhlídal například z rozhovorů s Marií, Opletalovou dívkou nebo jeho ošetřujícím lékařem. I v představované knize se držel faktů. K vyprávění o Janově životě použil krásný jemný jazyk, který připomíná tehdejší dobu a kontrastuje s událostmi popisovaných dnů. Začtěte se do tragického osudu nadějného studenta a zjistěte, podle čeho autor vymyslel název své knihy.


Kdybych tě znovu volal, už se neotáčej.../ Příběh Jana Opletala
Autor: Zdeněk Vyhlídal
Žánr: historická beletrie
Nakladatelství: Plus
Rok vydání: 2015
Počet stran: 192
Hodnocení: 95 %                Zdroj foto: www.kosmas.cz

( 1 hlas )
http://www.albatrosmedia.cz/kdybych-te-znovu-volal-uz-se-neotacej.html


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Galerie anglických klobouků vznikla díky recesi

galerie anglickych klobouku nove hradyV areálu rokokového zámku Nové Hrady nedaleko Litomyšle je od letošního června pro návštěvníky v budově oranžerie otevřena unikátní Galerie anglických klobouků

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Veletrh Svět knihy: Tradiční svátek milovníků písmenek

svet knihy 200Dobré tradice je potřeba udržovat a také hýčkat, a to bezezbytku platí i o již skončeném 19. ročníku veletrhu Svět knihy, který proběhl ve dnech 16. – 19. května 2013 na Výstavišti v pražských Holešovicích.

Z archivu...


Literatura

Koho reprezentují Jazyky reprezentace?

altŽijeme ve světě, kde v každém okamžiku každým svým gestem, mimickým záchvěvem, tónem promluvy i jejím obsahem dáváme najevo nejen svůj postoj, ale zároveň nabízíme ostatním, aby naše vyjádření dekódovali, ať již naše záměry chápou či nikoli. Přitom tentýž znak mů...

Divadlo

Nový počin souboru Kašpar: Baterka Miki

baterka miki 200Divadlo v Celetné má na kontě další premiéru. V úterý 19. února divadelní soubor Kašpar odehrál poprvé v České republice monodrama Baterka Miki. Hra z pera současné francouzské spisovatelky je neotřele pojaté vyprávění. Není ovšem na...

Film

Film Tělo Duše Pacient nově na YouTube

Tělo-duše-pacient PJak oznámit pacientovi, že jeho diagnóza je vážná? Jak uklidnit matku, jejíž dítě kolabuje? Jak se dokázat rozhodnout v krizové situaci? Lékařská profese vyžaduje nejen detailní znalost diagnostických a léčebných postupů, ale také os...