Naše fotoreportáž: Knihovna představila revitalizované prostory Klementina
Banner

Naše fotoreportáž: Knihovna představila revitalizované prostory Klementina

klemen200Národní knihovna počátkem prosince představila zájemcům zrevitalizovanou nejstarší část Klementina, situovanou do západního Křižovnického křídla, které je nejen nejstarší, ale také nejzdobnější.

 

Dvouhektarový Klementinský areál patří mezi nejrozsáhlejší historické památky Prahy. Výstavba trvala téměř 170 let. Jeho počátky jsou spjaty s příchodem jezuitů, kteří začínají na místě dominikánského kláštera budovat komplex církevních a školních budov.

Klementinum1

Západní křídlo areálu, situované do Křižovnické ulice, je nejstarší část jezuitské koleje. Původně se jednalo o hlavní vstup do areálu; byla zde vrátnice, hovorna a pokoj pro hosty.

Klementinum3

Bohatá výzdoba není náhodná; jednalo se o první prostor, se kterým se obyvatelé a návštěvníci Klementina setkali. Délka chodeb je 85 metrů a šířka 4,5 metru.

Klementinum5

Chodby jsou zdobeny freskami s motivy ze života nejvýznamnějších světců jezuitského řádu.

Klementinum4

 

foto autor, www.nkp.cz


 

Rozhovor

Vždy se snažím, aby lidé odcházeli z koncertu s prožitkem, říká David Deyl

Deyl perexTři alba, několik hitů i videoklipů a řadu koncertů má na svém kontě zpěvák David Deyl. Do kolekce jeho úspěchů patří rovněž několik cen, které posbíral jednak v tuzemsku, jednak na festivalech v zahraničí. Hodně se toho naučil od Heleny Vondráčkov...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Muzeum se připojí ke Dnům evropského dědictví

Muzeum 200Muzeum hlavního města Prahy se zapojí do projektu Dny evropského dědictví (EHD) dne 15. září 2013.Pro letošní rok je hlavní téma Památky v novém světle.

...

Z archivu...


Literatura

Nejen e-čtečky, ale i tablety a počítače jsou v oblibě pro čtení knih

KOYAANISQATSI 200Ani knihy neunikly moderním technologiím; oproti minulosti jsou čím dál více propojované třeba s chytrou elektronikou. Technologický pokrok několika posledních let rozšířil možnosti, jak jak si svou oblíbenou knihu přečíst.

...

Divadlo

Vznik zlomvazu, vznik všeho

zlomvaz perexMezinárodní festival studentského divadla Zlomvaz zve návštěvníky ve dnech 2. – 5. května 2018 nejen do prostor Divadelní fakulty Akademie múzických umění. Vedle divadla DISK, Studia Řetízek a učeben na DAMU se pro veřej...

Film

TO NEJLEPŠÍ Z LOŇSKÉ EVROPSKÉ FILMOVÉ PRODUKCE PŘEDSTAVÍ DVOUDENNÍ PŘEHLÍDKA „EVROPSKÁ FILMOVÁ INVENTURA“

filmova inventura vsetin perexLoňský rok přinesl do tuzemských kin nebývalé množství výborných evropských filmů. Ty nejvýraznější, které se do běžného programu kina nevešly, budou mít diváci možnost vidět během Evropské filmové invent...