Ocenění pro Arcidiecézní muzeum

Ocenění pro Arcidiecézní muzeum

Tisk

olomouc200Arcidiecézní muzeum Olomouc získalo pro Českou republiku jako první prestižní označení Evropské dědictví (European Heritage Label). Je jedním z devíti evropských pamětihodností, které letos získaly titul, oceňující společné evropské ideály, hodnoty a historii. Odborníci ocenili jedinečnost muzea, spočívající v rozsahu výstavních prostor, bohatství sbírek i záměr prezentovat příběhy, které vypovídají o společně sdílených dějinách. 

 

Ocenění Evropské dědictví vyzdvihuje a upozorňuje na přírodní, archeologické, průmyslové, nebo městské pamětihodnosti, kulturní krajinu, památná místa, kulturní statky a na nehmotné dědictví, které sehrály významnou úlohu v dějinách Evropy, či pomáhají  poznávat historii Evropy a kulturní dědictví, založené na společných hodnotách. Cílem označení Evropské dědictví není jen ochrana pamětihodností, ale také zdůraznění jejich celoevropského rozměru a podpora vzdělávacích a dalších aktivit, které význam společné evropské kultury dokážou předat veřejnosti. Arcidiecézní muzeum Olomouc pořádá umělecké a kulturní programy; vedle výstav organizuje komentované prohlídky, besedy, festivaly, workshopy, semináře a konference a propojuje tak kulturní a uměleckou rovinu s životem muzejní instituce, představující církevní sbírky.

Olomouc2

 

Označení Evropské dědictví lze udělit nejvýše jedné pamětihodnosti z každé země.  Silnou stránkou olomouckého Arcidiecézního muzea je jedinečnost jeho sbírek, vyprávějících příběh o téměř tisícileté duchovní kultuře olomoucké arcidiecéze, ale také bohatá historie místa, daná jeho umístěním v areálu olomouckého hradu. Arcidiecézní muzeum v Olomouci je spjato s tisíciletým vývojem místa a expozice, muzejní sbírky a programová část reflektují právě tuto historii. Jde tak o místo s průsečíkem proměn architektury, umění a lidského bytí v evropském kontextu.

Olomouc3

 

Pro Muzeum umění Olomouc, jehož je Arcidiecézní muzeum součástí, je označení Evropské dědictví velkou poctou a možností pro intenzivnější využití turistického potenciálu památky. Ocenění není pro Arcidiecézní muzeum prvním významným evropským oceněním. V roce 2008 bylo za výjimečnou kvalitu muzea i sbírek nominované na prestižní titul Evropské muzeum roku. O rok později získalo nejvýznamnější mezinárodní ocenění v oblasti památkové péče – cenu Evropské unie pro kulturní dědictví Europa Nostra; tohoto památkářského Oskara získalo muzeum za sérii restaurátorských výstav a doprovodných katalogů, které v letech 2004 až 2008 dokumentovaly obnovu významných památek z fondu starého umění na Moravě.

Olomouc4

www.npu.cz 


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Merlin Jahodová: „Malování mě zachránilo!“

mer 200Říká, že ve své tvorbě se ráda vyjadřuje spontánně, rychle a podle momentálního rozpoložení. I když se u ní odmala projevoval výtvarný talent, k malování se dostala oklikou – až ve chvíli, kdy se jejímu synovi proměnil život. O to víc si váží daru, který...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Unikátní výstava připomíná histori vzduchoplavby

200histVe Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy se koná první a svým významem unikátní výstava o historii balonového létání v českých zemích. Výstava byla uspořádaná u příležitosti 230. výročí prvního startu balonu s lidskou posádkou.

...

Z archivu...


Literatura

Detektivka jak má být: Kanibal z Nine Elms

kanibal z nine elms200V listopadu 2019 vyšla detektivní kniha Kanibal z Nine Elms od britského autora Roberta Bryndzy, která značí první případ Kate Marshallové. Nová napínavá knižní série je tady a čtenáři poctivých detektivek se silnými postavam...

Divadlo

Cena Thálie za pařížského "vrabčáka" pro Hanu Fialovou

FIALOVA PEREXCenu Thálie za ztvárnění Edith Piaf v komorním muzikálu Edith a Marlene, který v režii Janusze Klimszy uvádí Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě, získala v sobotu 28. března na slavnostním ceremoniálu v hi...

Film

Jak se naši filmaři ocitávali před soudem

Herci 200Radek Žitný se navzdory svému mladičkému věku (narodil se roku 1988) i profesi (studuje hru na hudební nástroje) prosadil jako spolehlivý průvodce po klikatých a strastiplných osudech mnohých známých umělců. S bohatým využitím archiv...