Výstava představuje urbanistické dědictví České republiky

Výstava představuje urbanistické dědictví České republiky

Tisk

budej200 V galerii Národního památkového ústavu na českobudějovickém Senovážném náměstí je do 27. listopadu otevřena výstava s názvem Urbanistické dědictví České republiky. Představuje příkladně dochovaná historicky cenná území, ale také nenávratně změněné urbanistické celky. 

 

Putovní česko-anglická výstava je jedním z výstupů vědecko-výzkumného úkolu Kulturně historicky cenná území jako součást národní a kulturní identity České republiky.

Autoři představují na příkladu několika vybraných sídel různé typy dodnes  dochovaných historických urbanistických celků, či jejich určujících částí, například hradeb, ale i ukázky v nedávné minulosti nenávratně poničených, kdysi malebných městeček. Výstava seznamuje rovněž se současnými metodami výzkumu historicky hodnotných sídel. V rámci výstavy jsou prezentována například horní města, jako Kutná Hora, Jihlava či Stříbro. Lázeňská města Západočeského lázeňského trojúhelníku po dobu své existence představují dynamicky se rozvíjející urbanistické celky (Karlovy Vary, Mariánské lázně a Františkovy lázně). Architekturu měst budovaných v duchu socialistického realismu v první polovině padesátých let minulého století představuje ostravská Poruba, která je zatím jedinou památkovou zónou, vybudovanou ve stylu socialistického realismu, která byla prohlášena Ministerstvem kultury ČR k plošné ochraně.                                                                      

V České republice existuje na 160 měst a městeček, v nichž se dochovaly pozůstatky středověkého městského opevnění. Městské hradby jsou významnou součástí koloritu sídel a podstatnou měrou přispívají k turistické atraktivitě měst. Od 2. poloviny 19. století se rozvíjela industrializace regionů, jejímž důsledkem bylo plošné rozrůstání měst a obcí. V kontrastu s tím znamenaly události a společensko - hospodářské procesy 20. století nejničivější změny ve struktuře osídlení i celé kulturní krajiny.

budej

Po roce 1948 byly rozsáhlé pohraniční okresy proměněny v uzavřené vojenské prostory, v nichž téměř všechna sídla zanikla. Další desítky vesnic se staly obětí budování přehrad a těžby uhlí. Na území Čech, Moravy a Slezska tak bylo zničeno na 1100 vesnic, včetně několika měst. V důsledku demolic ale i nové výstavby formou panelových sídlišť, byla více či méně závažně narušena historická jádra desítek měst. Po roce 1989 se podařilo nastavit systém programového financování ochrany kulturního dědictví. Památková ochrana se rozšířila zejména o vesnická sídla, nové městské památkové zóny a krajinné zóny. Jedním z nástrojů k obnově kulturních památek nacházejících se v nejcennějších částech našich historických měst, prohlášených za památkové rezervace a památkové zóny je například Program regenerace městských památkových rezervací a městských památkových, který vyhlašuje Ministerstvo kultury České republiky. V souvislosti s tím vyhlašuje Ministerstvo kultury ČR již od roku 1994 soutěž o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Vítěz celostátního kola se stává držitelem titulu Historické město roku.            

Na výstavě je věnován prostor také současným metodám výzkumu historicky hodnotných sídel. Od 5. do 27. listopadu 2015 je výstava k vidění v galerii Národního památkového ústavu na Senovážném náměstí v Českých Budějovicích. Vstup je volný.

ilustrační foto autor, www.npu.cz 


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Já moc ráda vzpomínám,“ prozrazuje spisovatelka Renáta Šťastná

renata stastna 200Advent – čas rozjímání. Pojďme chvíli rozjímat, vzpomínat a připomínat časy dřívější i budoucí se spisovatelkou Renátou Šťastnou. Protože se s Renátou nějaký čas známe, v rozhovoru si tykáme – snad nám to čtenáři odpustí.

...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Emil Boček slaví 100. narozeniny

Emil Bocek 200Brněnský rodák, válečný veterán a příslušník československého letectva ve Velké Británii, armádní generál a člověk, který se nikdy nesklonil před zlem, Emil Boček v sobotu 25. února slaví 100. narozeniny. Srdečně blahopřejeme!

Z archivu...


Literatura

Těšení na Mrkev pro vězně

Mrkev perexNa Mrkev pro vězně jsem se fakt těšila. Ostatně – já se pořád na něco těším. Já se těším i na pátek třináctého. Ale zpátky k próze.. Protože čtu knihy od předu, začetla jsem se hned do přední záložky. A tady moje myšlenky uvízl...

Divadlo

Tajem staré lišky Báry Hrzánové: Báječný životopis svérázné herečky

hrzanova 200Životopisné knihy jsou mojí vášní. Ne, že bych je vyhledávala, ale když se mi dostanou do ruky, nepohrdnu a patřičně si je vychutnávám: pokaždé totiž mají jinou chuť. Záleží na osobnosti, o které je tu psáno. Jinak si čtu o Nigelle Lawson, jinak o Frediem Mercurym.

...

Film

Recenze: Prázdniny v Provence

prazdniny v provence200Tento film vypráví o trojici muzikantů, již znechucených povinností ustavičně vystupovat, kteří se jednoho dne sbalí a prchnou do slunné Provence k tetě jednoho z nich. Záhy vplují do malé české komunity, která se ve francou...