Jezdecké slavnosti na zámku Kačina

Jezdecké slavnosti na zámku Kačina

jezdec200Na zámek Kačina u Kutné hory, který je sídlem pobočky Národního zemědělského muzea Praha - Muzea českého venkova, se opět vrací Zámecké jezdecké slavnosti. V sobotu 10. října proběhne již tradiční akce věnovaná koním a všemu, co s nimi souvisí.

 

 

Program slavností je natolik pestrý, že si v něm najdou své všichni návštěvníci – dospělí, děti, jezdci, milovníci historie, gurmáni, obdivovatelé architektury. „Spojení empírové krásy zámku, ladného pohybu koní se slavnostně oděnými jezdci, podmanivá hudba, to vše v kulisách podzimně zbarveného anglického parku, nenechá chladným snad nikoho,“ říká o slavnostech ředitelka Muzea českého venkova Alena Štecherová.

V rámci jezdeckých ukázek se představí hned několik jezdeckých stájí. Doprovodný program pak nabídne například letovou ukázku dravců z obory Žleby, přehlídku veteránů a řadu atrakcí pro nejmenší. Letošní ročník navíc výrazně obohatí možnost prohlédnout si místní podzemní konírnu. Program Zámeckých jezdeckých slavností začíná už v 10 hodin dopoledne.

Samotná konírna je přitom naprostým unikátem mezi podobnými stavbami na území ČR, a to jak stupněm zachovalosti autentických prvků, tak celkovou dispozicí. Prostory jsou ze dvou třetin zapuštěny pod kolonádou zámku a celá konírna  je z praktických důvodů propojena přístupovým tunelem s parkem. Od ukončení stavby někdy před rokem 1823 navíc nedoznala žádných přestaveb a dochovaly se v ní původní kamenné a dřevěné prvky.

jezdec09

 

Jak už na Kačině bývá zvykem, srdce milovníků koní zde zaplesá. Mohutné tažné Brabantské koně předvede v akci Leona Satoriová. Děti i dospělé jistě zaujme pohádka Tři bratři od jezdecké stáje Przechwozd nebo hned dvě ukázky drezury za doprovodu hudby. Vrcholem pak bude Hubertova jízda rozsáhlým zámeckým parkem. Jezdecká stáj Rozárka pak umožní usednout na koňský hřbet i dětským návštěvníkům.

K zámeckým slavnostem patří i kulturní doprovodný program. Kromě dobového koncertu lesních rohů Tria Boemi nabídne Kačina návštěvníkům pohádky Kocour v botách a Sedm princezen v podání Divadelního spolku Oříšek z Kolína nebo výstavy výtvarného umění s jezdeckými motivy.
Program letošních slavností pak zakončí show Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers s názvem „Když zaválí hot-jazz nebo swing!“

Po celou dobu akce bude možné využít nabídky jízdy ve voze,  v kočáře a na koních. Koncert Melody Makers a prohlídky zámku jsou zahrnuty v ceně vstupného.


 

Rozhovor

Ráda bych ještě jednou řekla: „Tak Karle, dobrý světlo!“

malek200Chtěla bych dnes krátce zavzpomínat na pana Karla Málka, moudrého a skromného člověka, který mi vstoupil do života a zanechal tam otisk už napořád. Poznala jsem ho jako pamětníka, vypravěče, fotografa a spisovatele. Na svou knihu Letecké legendy byl práv...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Národní slavnost ocenila mezinárodní přínos českých památkářů

kuks200Slavnostním ceremoniálem v areálu obnoveného hospitálu Kuks vyvrcholilo předávání Cen Evropské unie pro kulturní dědictví Europa Nostra.

 

 

 

Z archivu...


Literatura

Encyklopedie stíhaček a jiných plavidel pro opravdové nadšence do Hvězdných válek

star wars encyklopedie 200V nakladatelství CPress vyšla další kniha určená fanouškům fenoménu Hvězdných válek – Star Wars. Například po Atlasu bytostí a tvorů je tu Encyklopedie stíhaček a jiných plavidel.

Divadlo

Ostravský divadelní bestseller DONAHA! (Hole dupy) se dočká 100. reprízy!

donaha200Premiéru komediálního muzikálu DONAHA! (Hole dupy) uvedlo Národní divadlo moravskoslezské dne 16. června roku 2011. Přestože inscenaci navštívilo již přes 60 000 diváků, webové stránky i pokladny předprodeje neustále hlásí vyprodáno! Muzikál se dne 19....

Film

Demolition Man: Předzvěst naší budoucnosti?altFilm Demolition Man je velmi propracovaným ztvárněním příběhu o vnímání zločinu, sexu a násilí v nedaleké budoucnosti. S hlavními hrdiny se vydáváme do města, kde je každý aspekt všedního života čistý a dobrý.