Ploština nabízí krásnou okolní krajinu i pohled do historie valašské osady
Banner

Ploština nabízí krásnou okolní krajinu i pohled do historie valašské osady

Plostina 200Národní kulturní památník Ploština a především jeho okolí je o prázdninách jedním z možných cílů výletů. Zdejší krásná krajina nabízí řadu zajímavých procházek po pasekářských stezkách. Od památníku obětem druhé světové války  je zase nádherný výhled do kraje a na část Valašska. V památníku návštěvníci navíc uvidí i dlouhodobou výstavu nesoucí název Pasekářská osada Ploština, která přibližuje obyčejný život místních lidí.Ploština nabízí krásnou okolní krajinu i pohled.


O zatraktivnění tohoto historicky důležitého místa se starají také okolní obce, které turistům nabízí řadu zajímavých služeb. Lidé si třeba v osmi obcích mohou zapůjčit jízdní kola, k dispozici jsou také hůlky pro velmi oblíbený nordic walking (severskou chůzi). V blízkosti Ploštiny také sídlí Envicentrum Pro krajinu, v němž se děti i dospělí mohou podívat do stodoly s výstavkou zemědělského nářadí a techniky. Jsou zde i stáje s hospodářskými zvířaty (ovce, koně, drůbež), jež jsou využívána při výukových programech.

Plostina2


Národní kulturní památník Ploština spravuje Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Vznikl na místě, kde pár dnů před koncem druhé světové války, přesně 19. dubna 1945, zdejších deset usedlostí vypálilo německé policejní komando SS spolu se speciální protipartyzánskou jednotkou Josef.  V plamenech našlo smrt 24 lidí. „Letos, u příležitosti 65. výročí vypálení zdejší osady, jsme mírně upravili stálou expozici přibližující tuto tragédii a protifašistický odboj,“ řekl ředitel muzea Pavel Hrubec s tím, že turisty určitě zaujme i druhá výstava dokumentující obyčejný život zdejších pasekářů.

Plostina3


Pasekářství totiž patří podle historiků k fenoménu osídlení Valašska, kde vznikaly pasekářské kolonie a ty pak vtiskly krajině jedinečný charakter.  „Ploština byla typickou pasekářskou osadou s charakteristickou dřevěnou roubenou architekturou, se svébytným základním způsobem obživy obyvatel, se specifickým způsobem hospodaření, s velkou mírou soběstačnosti, jejíž existence byla násilně ukončena v dubnu 1945,“ řekla etnografka a autorka výstavy Alena Prudká z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.


Informační texty s dobovými fotografiemi jsou doplněny trojrozměrnými exponáty, ukázkami vybavení hospodářské usedlosti, ze sbírek Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Návštěvníci uvidí například předměty, které tehdy tvořily základní vybavení pasekářských domácností – dřevěnou stolici na opracování dřeva, které se říkalo „strýc“, kolovrat, máselnici a formy na máslo, vařečníky, lžičníky, ale i školní pomůcky nebo krucifix.

Plostina4


Muzejní expozice u Národního kulturního památníku Ploština jsou přístupné od května do října. Otevírací doba: pondělí – zavřeno, úterý – pátek – jen pro objednané návštěvy a o víkendu (sobota a neděle) od 9.00–12.00 a od 13.00–16.00. Vstupné: dospělí 20 Kč, důchodci a studenti 10 Kč, děti do 6 let 5 Kč, ZTP zdarma.


Více informací na http://www.muzeum-zlin.cz/cs/objekty/nkp-plostina/


 

Rozhovor

Portico Quartet: Praha je úžasné město. Má bohatou historii hudby a kultury a ty holky…:-)


mladi ladi jazz 200Na festivalu Mladí ladí jazz, který započal už v neděli v Praze, se v pátek 4. dubna představí anglická skupina Portico Quartet. Do Prahy se vrací po dvou letech a my jsme je u této příležit...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Dějiny roudnického mlýna

podripske muzeum 200

Budovu bývalého roudnického mlýna vytvářejícího jednu z dominant levého labského břehu lze zařadit mezi jednu z neodmyslitelných součástí koloritu města Roudnice nad Labem. Bu...


Literatura

Moderní romance o sestřičkách z předválečného Londýna

Sestricky na prijmu perexNa jaře roku 1937 mají Dora a Millie, studentky ošetřovatelství v nemocnici Nightingale, plné ruce práce. Čekají je závěrečné zkoušky, a tak kromě praxe na odděleních věnují spoustu času i studiu. Hned po zkouškách...

Divadlo

I nadšencům patří prkna

zenitba tyjatr200Divadlo Tyjátr vzniklo v pěti lidech v roce 2002 pod Otrokovickou besedou. Nyní početnější parta nadšenců do divadla a hraní je zaměřena především na pohádky a komedie a nebrání se ani různým akcím města Otrokovice. Ve ...

Film

Severský filmový podzim – Ptáci nad průlivem

ptaci 200I v pátek 10. listopadu jsem vyrazila na film v rámci festivalu Severský filmový podzim do pražského kina Lucerna. Tentokrát padl výběr na válečné drama Ptáci nad průlivem, který přibližuje osudy dánských Židů a pokusy o jejich záchranu před běsnícími nacisty.