Pevnost představí historii kinematografie
Banner

Pevnost představí historii kinematografie

Muzeum 200Fortová pevnost v Křelově, která byla součástí opevnění Olomouce, se od srpna promění v muzeum kinematografie. Návštěvníkům se představí desítky exponátů, od jednoduchých optických hraček, přes promítací přístroje z 18. století, až k promítací technice z konce 20. století.

Zájemci se seznámí s tím, jak zachytit obraz a jak vznikaly první filmy. Součástí expozice bude také promítání prvních filmů a tvořivá dílna. Výstava Kinematograf, mapující vývoj promítacích přístrojů bude otevřena po celý srpen.

Cílem výstavy je představit návštěvníkům vývoj filmu, jakým způsobem se původně statické obrázky promítají a jak se ze staticky promítaného obrázku stal hraný film. Výstava také představí vývoj promítacích přístrojů a multimédií v domácnosti. Většina exponátů pochází ze soukromých sbírek.

Muzeum2

První část výstavy provede návštěvníky počátky kinematografie. Představena bude legendární laterna magica, předchůdce projektorů, pomocí které se budou moci zájemci podívat na vzácné ručně kolorované obrázky z 19. století. Ve druhé části výstavy budou představeny projektory z minulého století. Na závěr výstavy si budou moci návštěvníci vychutnat atmosféru klasického kina včetně krátkých ukázek prvních filmů.

Výstavu Kinematograf chystá v prostorách vojenské pevnosti z poloviny 19. století studio Bez Kliky ve spolupráci s Fortem XVII. a katedrou divadelních a filmových studií olomoucké filozofické fakulty. 

Muzeum1

Objekt Fort Křelov XVII. Na olomoucku byl vybudovaný v letech 1851 až 1854. Hlavním obranným těžištěm  objektu je mohutný zemní val, na němž byla rozmístěna těžká dělostřelecká výzbroj. V současné době je Fort XVII využíván jako muzeum se stálou expozicí o historii pevnosti a sbírkou militárií. Celý areál nabízí 60 tis. m2 plochy a je vyhledávanou lokalitou pro pořádání nejrůznějších akcí, dětských dnů, historických bitev a jarmarků.

 

Zdroj: www.forty.cz


 

Rozhovor

„V poezii jsem objevila tu nejvhodnější vrbu,“ tvrdí Věra Orzághová

obalka ROZT 200Drsná, provokativní, dráždivá, zhýralá. A také něžná, milující, pokorná a obětující se. Taková je poezie Věry Orzághové, v literárním světě známé pod uměleckým pseudonymem Vorona. Autorka v básních prož...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Nechte si poradit, jak správně krmit ptáčky

krmime ptaky 200Nakladatelství Kazda vydalo teď v zimě velmi aktuální knihu s názvem Krmíme ptáky – ale správně. Jejími autory jsou pracovníci z ornitologické stanice Radolfzell – partneři Peter Berthold a Habriele Mohrová, kteří opravdu mají co říci.


Literatura

Virtue, Valentine: Andělské tarotové karty

karty 2perexJPGTaroty z jemnějšího úhlu pohledu. Nové styly výkladů, nově pojaté cesty tarotového bádání a hlavně perfektně probraná jedna karta za druhou. Andělské tarotové karty od Doreen Virtue a Radleigha Valentina ...

Divadlo

Unikátní akce: Festival Tanec Ostrava

festival tanec ostravaLetos se již po 12. uskuteční jediná přehlídka soudobého tance, fyzického a pohybového divadla v Ostravě. Unikátní akce zve příznivce ladného i nekonvenčního umění, kde schopnost ‚čtení mezi řádky‘ je více než vítanou. O čem, že j...

Film

Soukromé drama Harryho dcer
ImageLetošní silné mrazy snad už konečně polevily. Přesto je od 15. února do 19. února ve třech českých kinech pořádně chladno. Severská filmová zima zavítá do pražského Atlasu, brněnského Artu a do Ostravy. Středeční zahájení bylo ve znamení skutečně stu...