Pevnost představí historii kinematografie

Pevnost představí historii kinematografie

Muzeum 200Fortová pevnost v Křelově, která byla součástí opevnění Olomouce, se od srpna promění v muzeum kinematografie. Návštěvníkům se představí desítky exponátů, od jednoduchých optických hraček, přes promítací přístroje z 18. století, až k promítací technice z konce 20. století.

Zájemci se seznámí s tím, jak zachytit obraz a jak vznikaly první filmy. Součástí expozice bude také promítání prvních filmů a tvořivá dílna. Výstava Kinematograf, mapující vývoj promítacích přístrojů bude otevřena po celý srpen.

Cílem výstavy je představit návštěvníkům vývoj filmu, jakým způsobem se původně statické obrázky promítají a jak se ze staticky promítaného obrázku stal hraný film. Výstava také představí vývoj promítacích přístrojů a multimédií v domácnosti. Většina exponátů pochází ze soukromých sbírek.

Muzeum2

První část výstavy provede návštěvníky počátky kinematografie. Představena bude legendární laterna magica, předchůdce projektorů, pomocí které se budou moci zájemci podívat na vzácné ručně kolorované obrázky z 19. století. Ve druhé části výstavy budou představeny projektory z minulého století. Na závěr výstavy si budou moci návštěvníci vychutnat atmosféru klasického kina včetně krátkých ukázek prvních filmů.

Výstavu Kinematograf chystá v prostorách vojenské pevnosti z poloviny 19. století studio Bez Kliky ve spolupráci s Fortem XVII. a katedrou divadelních a filmových studií olomoucké filozofické fakulty. 

Muzeum1

Objekt Fort Křelov XVII. Na olomoucku byl vybudovaný v letech 1851 až 1854. Hlavním obranným těžištěm  objektu je mohutný zemní val, na němž byla rozmístěna těžká dělostřelecká výzbroj. V současné době je Fort XVII využíván jako muzeum se stálou expozicí o historii pevnosti a sbírkou militárií. Celý areál nabízí 60 tis. m2 plochy a je vyhledávanou lokalitou pro pořádání nejrůznějších akcí, dětských dnů, historických bitev a jarmarků.

 

Zdroj: www.forty.cz


 

Rozhovor

Věřím na šťastné konce a velké návraty, říká Josef Bouda, frontman kapely Karel Gott revival Morava

josef bouda perexNa svých vystoupeních má stále výraznější úspěch, což se už děje i za hranicemi Česka. Řeč je o kapele Karel Gott revival Morava, kde je tím "goťákem" zpěvák Josef Bouda. Hudební formace, která má základnu v Bučovicích, je stále pop...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Pocta Antonínu Langweilovi

Praha1Muzeum hlavního města Prahy si připomíná v tomto roce 180 let Langweilova modelu Prahy. Model z let 1826–1837 je unikátním exponátem muzea. Je jedinečným dokladem podoby Starého Města, Malé Strany a Pražského hradu před přestavbou Prahy na přelomu 19. a 20...

Z archivu...


Literatura

Když si rocková hvězda odskočí napsat krimi román


chlapec ve stinu 200Carl-Johan Vallgren – rockový hudebník a spisovatel v jednom, je ve Švédsku známým autorem. Ovšem Chlapec ve stínu je jeho prvním krimi románem. I tak se ale může rovnat zavedeným krimi značkám jako je například jeho krajan...

Divadlo

Ve zlínské Prodance zazpívá celé divadlo

prod200Sbor složený ze všech zaměstnanců Městského divadla Zlín či 160 jízdních kol na jevišti – takovými raritami se může pochlubit inscenace Prodaná nevěsta v režii Jana Antonína Pitínského, která bude mít na zlínské scéně premiéru 10. října. Nejznámější česká...

Film

ČT Art slaví. Diváci se mají na co těšit.

PRAHA – 21.8. 2014. Při příležitosti oslav ročního vysílání, představila alternativní ČT Art veřejnosti „fajnšmekrovsky“ přichystanou nabídku podzimního vysílacího schématu včetně dvanácti premiér a tří přímých přenosů v prvním záříjovém týdnu.

 

...