Grabštejn nabízí na novou prohlídkovou trasu Procházka historií proti proudu času
Banner

Grabštejn nabízí na novou prohlídkovou trasu Procházka historií proti proudu času

Grabstejn 200Hrad Grabštejn prošel v minulých letech náročnou stavební obnovou, která umožnila záchranu této mimořádné národní kulturní památky. Nová základní prohlídková trasa se návštěvníkům otevřela v  červenci.

Procházka historií hradu proti proudu času mapuje všechna významná období historie Grabštejna. Po dokončené celkové rekonstrukci objektu zvolil Národní památkový ústav nový způsob prezentace, jež návštěvníkovi umožňuje snazší orientaci nejen mezi instalovanými exponáty, ale také v dějinných událostech.

Instalačním pracím předcházelo studium archivních pramenů i restaurování historického nábytku. Nová expozice se veřejnosti otevírala postupně. Koncepce trasy vznikla v rámci výzkumného projektu  Každodenní život a kulturní vliv aristokracie v českých zemích a ve střední Evropě.

Grabstejn 1

Z již zpřístupněných interiérů jde o sál předků s podobiznami členů hraběcího rodu Gallasů, biedermeierovsky zařízený pokoj hraběnky Josefiny Clam-Gallasové, jež se přátelila s hudebním skladatelem Ludwigem van Beethovenem, a rokokový společenský salon s rozměrnými plátny, která znázorňují život šlechty. Procházka obdobím renesance, kdy hrad Grabštejn vlastnil Jiří Mehl ze Střelic, z jehož popudu byla vybudována kaple sv. Barbory, pokračuje přes sál s krbem a olejomalbou císaře Ferdinanda III. a jeho choti Marie Anny Španělské do renesanční hodovní síně a Mehlova pokoje.

 Historicky doložený byt clam-gallasovského nadlesního z počátku 20. století zahrnuje kuchyň, spižírnu, toaletu, ložnici, parádní pokoj a loveckou chodbu se vzácnou žitavskou keramikou ze 17. a 18. století. 

Grabstejn 2

Procházka hradní historií proti proudu času pokračuje přes vrchnostenskou kancelář a pokoj panského úředník. Trojici zbrusu nových interiérů uzavírá zámecký pokoj, jenž návštěvníky zavede do prostředí grabštejnského zámku, postaveného v 1. čtvrtině 19. století hrabětem Kristiánem Kryštofem Clam-Gallasem na místě starší renesanční budovy.

Grabštejn je původně gotický hrad ze 13. století, který byl v 16. století přestavěn na renesanční zámek. Prohlídka seznamuje návštěvníky s životem šlechty i sloužících na hradě od 16. do počátku 20. století. Klenotem prohlídky je renesanční kaple sv. Barbory s bohatou malířskou výzdobou ze 16. století. Hradní věž nabízí vyhlídku na rozhraní Polska, České republiky a Německa. Objekt nabízí možnost pořádání svateb i komerčních pronájmů, oživené prohlídky i prohlídky pro rodiny s dětmi, sezonní výstavy a kulturní akce, hudební festivaly.

Grabstejn 3

Vstupné na novou trasu bude činí 100 Kč, snížené 70 Kč a rodinné 270 Kč. Prohlídky probíhají po celou otevírací dobu a zaberou asi 50 až 60 minut.

www.npu.cz 


 

Rozhovor

Olga Sommerová: Odmítat dennodenně diskriminaci ženského pohlaví…

Olga Sommerova200Touha po svobodě znamená mimo jiné odmítnout každodenními činy a postoji diskriminaci ženského pohlaví, které v naší společnosti bohužel stále trvá. Ve faktických podmínkách, to jest v zákonech, které umožní ženě, aby vychovávala dět...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Rodinné setkání rodů Thurn-Taxisů na zámku Loučeň

N0017  TWS3542-Edita základě pozvání současné jednatelky a.s. Loučeň, paní Kateřiny Šrámkové, se zde o víkendu 23. - 24. září sešli členové starobylého evropského šlechtického rodu Thurn-Taxis. Loučeň byla od roku 1809 do roku 1945 rodinn...

Z archivu...


Literatura

Petra Braunová: „V tričku desetiletého školáka je mi dobře.“
ImageOd dětství miluji knížky, ale nikdy jsem netoužila stát se spisovatelkou. O to zajímavější a lákavější je pro mě se se spisovatelem či spisovatelkou setkat. I když popravdě mám před nimi jako známými osobn...

Divadlo

Jezerka bude mít po prázdninách opět nabito!

na jezerce 200Nový divácký hit a první společná inscenace bratrů Jana a Rudolfa Hrušínského (st.)  v režii Jiřího Menzela a dramatizace bestseleru Timura Vermese Už je tady zas! - to jsou hlavní trumfy Divadla Na Jezerce v následující divadelní sezóně. Po...

Film

Zlodějka knih – skvělý zážitek v knižní i filmové podobě

zlodejka 200Konec třicátých let v Evropě, Hitler u moci, nad mnoha skupinami lidí se stahují mračna. Tou dobou se matka dvou dětí rozhoduje je dát do pěstounské rodiny, protože její vlastní bytí je ohroženo. A tak se setkáváme s Liesel, které začíná úplně ...