FRANCIE, ZEMĚ VYNIKAJÍCÍHO VÍNA

FRANCIE, ZEMĚ VYNIKAJÍCÍHO VÍNA

Tisk

Francie Culturea hrozny 200Navštívit Francii a neochutnat jejich víno se pomalu považuje za zločin.  Se zakládáním vinic na území dnešní Francie začali již řečtí osadníci v šestém století před našim letopočtem a pak pokračovali i Římané. Od pátého století má Francie dominantní postavení v pěstování a produkci vína určeného zejména pro náboženské obřady v celé Evropě.

 


Ve středověku pěstují a vyrábí víno mnišské řády. V 18. století nákaza zničila přes polovinu vinic, francouzská revoluce, světové války i hospodářská krize rozvoji tomuto odvětví také nepřály. Ale již v roce 1935 byl založen systém, který vinaře chránil i před zahraniční konkurencí. Po ukončení II. světové války jsou do vinařství vloženy vysoké investice a vzniká nová generace vinařů. Existuje mnoho uznávaných vinařských oblastí (deset), odrůd i značek bílého, růžového a červeného vína různých kvalit z nichž ne každé je vhodné k archivaci.


Nejen podle tvaru lahve a barvy skla odborník pozná, z jaké oblasti víno pochází. Kyjovitý tvar (na obr. č. 5) označoval provensálskou oblast, ale i tam se začíná prosazovat typ Bordeaux (2) pro červená vína, což je moderní, zmenšený tvar antické láhve.

Francie Culturea vino


Osobně jsem měla možnost navštívit oblast Provensálskou, která patří mezi nejstarší, leží mezi Marseille a Toulonem a je proslavená růžovým a červeným vínem. Možnost podívat se, jak se víno vlastně vyrábí, jsme dostali v jednom středně velkém vinařství zaměřeném jen na kvalitní vína. Víno tam zrálo v ohromných nerez tancích, a když jsme měli možnost nahlédnout i do temperovaného skladu, kde bylo velké množství lahví, neudržel se jeden z návštěvníků, aby něco neřekl o neprodaném víně. Průvodce a zároveň majitel se jen usmál a řekl, že by měl odbyt na dvojnásobnou produkci, co vyrábí, ale on drží kvalitu a to, co vidíme, je prodané víno, které si tam zákazníci ponechávají. Že mu na kvalitě hodně záleží, vyplynulo již při jeho vysvětlování, kolik vína nechává vytéct (dost lidí přitom vzdychlo), než získá to nejlepší. Komentovaná prohlídka končila v místnosti s možností ochutnávky, kde stěny byly pokryté cenami a diplomy i medailemi, kdy a za jaký druh bylo ocenění uděleno. Nebyl snad nikdo, kdo by odtamtud odešel s prázdnou, bez cinkajících lahví. Těšila jsem se sice na modravé lány levandule, ale obrovské vinice obtěžkané modravými hrozny byly také nádherné. Jednotlivé vinice, vždy s označením druhu odrůdy vína, se táhly kolem naší cesty stále dokola.

Francie Culturea vinice


Nezapomenutelným zážitkem i pro mne, abstinenta, byla nečekaná a neplánovaná možnost zhlédnout typické francouzské vinobraní. Je to pro Francouze opravdu svátek, alegorické vozy a množství různých stánků s víny všech značek. Peníze tam nebrali, používaly se talóny, což umožňovalo úlevu pro prodávající, ale pro nás to byl problém, talony jsme neměli. Ale byl tam i burčák bez talonu a tak jsme mohli alespoň ochutnat. Hlavně se tam o víně povídalo a hodnotilo. Většina si lidí si přinesla vlastní skleničku, nebo si ji tam mohli zakoupit. U vodovodního kohoutku stál sud, do kterého se skleničky vyplachovaly, aby nebyla narušena chuť následujících odrůd.  Poprvé jsem měla možnost okusit červený burčák, byl vynikající. Po něm se mi krásně spalo až do Čech a asi to byl i důvod, proč mi tam foťák stávkoval.


 A od té doby se na burčák vždycky těším, ale žádný nechutná tak, jako tenkrát ten francouzský.

Francie Culturea vinobrani


Foto: internet
www.culturea.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

René Nekuda s Tomášem Kříkavou o sobě, práci, plánech… prostě o životě

200rozPři své práci nakladatelské redaktorky jsem se potkala s mnoha zajímavými lidmi. Patří mezi ně také René Nekuda – lektor tvůrčího psaní, spisovatel, dramatik a cestovatel – a Tomáš Kříkava – manažer, ilustrátor, herec, moderátor… Oba plní sny sami sobě ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Opoziční politici brání barokní Lobkovický palác

lobkovicky-palaac 200Opoziční politici se ministra zahraničí Karla Schwarzenberga ptali, proč a za jakých podmínek chce česká vláda prodat Lobkovický palác SRN. Podle nich by měl palác zůstat v majetku ČR. Schwarzenberg prodej háj...

Z archivu...


Literatura

Bohové, hrdinové, zloduši a legendy starověkého Říma. Seznamte se s jejich příběhy

rimske myty perexVe starověkém Římě hrála mytologie důležitou roli. Zasahovala do náboženství i politiky a souvisela i se založením věčného města. Dnes se s odkazy na tyto příběhy můžete setkat dříve, než s příběhy samotnými.

Divadlo

Komedie Davida Gieselmanna poukazuje vtipným ironickým tónem i na problematiku chování dnešních mladých

kuchta 200Na jevišti Divadla U22 v Praze 10 – Uhříněves proběhne v pátek 11. října v 19.30 hodin premiéra inscenace O klucích aneb Jsem kuchta! Hru německého autora Davida Giesselmanna přeložila Anežka Rusevová a v dramaturgii Fillipa Bařiny režíruje Roman U...

Film

Nerozlučná tvůrčí dvojice Ken Loach a Paul Laverty obdrží v Karlových Varech cenu za celoživotní přínos filmovému umění

FFKV perexScenárista PAUL LAVERTY (*1957) a režisér KEN LOACH(*1936) zosobňují příklad pevně ukotvené umělecké dvojice, která se už patnáct let ideálně doplňuje: Laverty zajistí skvěle napsaný příběh, Loach se postará o jeho neméně skvělou realizaci, která...