Herec Eduard Cupák se stal hvězdou až poté, co byl vyobcován ze školy

Herec Eduard Cupák se stal hvězdou až poté, co byl vyobcován ze školy

Tisk

eduard cupak  200Měsíc nad řekou, Stříbrný vítr, Vina Vladimíra Olmera, Žižkovská romance, Z mého života, Kladivo na čarodějnice, Pane, vy jste vdova!, Mladý muž a bílá velryba, Requiem pro panenku...  To jsou názvy starších českých filmů, v nichž dodnes září Eduard Cupák.  Charakterní herec s nezaměnitelným hlasem, který vytvořil řadu nezapomenutelných rolí ať už ve filmu, televizi,  divadle, rozhlasu nebo dabingu, by v těchto dnech  oslavil třiaosmdesáté narozeniny.

 


Dětství a mládí prožil v Brně, kde se 10. března 1932 narodil. Když pak ve svých deseti letech přišel v době okupace o otce a babičku, o to víc se upnul na matku.  Bylo mu patnáct, když byl přijat do dramatického oddělní brněnské Státní konzervatoře v Brně. Brzo patřil mezi nejtalentovanější a nejlépe hodnocené posluchače, díky čemuž začal hostovat v brněnském Státním divadle.

A přece se tehdy - psal se rok 1951 - stalo něco, co pořádně zacloumalo jeho přímo vzorově nalinkovanou kariérou. Těsně před absolvováním školy, která se mezitím proměnila v Janáčkovu akademii múzických umění, byl vyhozen. I když oficiálním důvodem byla jeho účast v poloochotnickém představení Dykova Krysaře v Jevíčku bez vědomí školy, pravou záminkou byla jeho sexuální orientace. Ne, že by ji dával veřejně najevo, ale někdo se zkrátka postaral.

Za "nedovolené styky" byl vyslýchán  na StB a z nadějného herce se stal  rázem vyvrhel.  Všechno mělo rychlý spád. Na popud stranické organizace byla ustavena kárná komise, která rozhodla , že Cupák odejde bez absolutoria i bez umístěnky na angažmá.  Tehdy měl nastoupit do Slováckého divadla v Uherském Hradišti. Nenastoupil. I do divadla v Brně, kde hostoval jako student, mohl jen coby platící divák.

eduard cupak mladi


Když se sebral, odejel do Prahy, kde mu první velkou roli poskytl režisér Václav Krška. Obsadil ho do role mladého Aloise Jiráska ve filmu Mladá léta (1951), avšak hvězdu z něj udělaly až další dva Krškovy filmy - Měsíc nad řekou (1953), kde ztvárnil Vilíka Roškota, a Stříbrný vítr (1954), kde představoval Jana Ratkina . A nový romantický hrdina byl na světě.

Do roku 1960 natočil rovných dvacet filmů a vedle Václava Kršky, který ho obsadil  i do role Antonína Dvořáka ve filmu Z mého života (1955) stejně jako do titulní postavy  orientální pohádky Labakan (1956) spolupracoval rovněž s Otakarem Vávrou, Zbyňkem Brynychem, Vladimírem Sísem, Karlem Kachyňou nebo Vladimírem Čechem. Díky tomu se objevil i ve filmech Vina Vladimíra Olmera (1956) nebo Žižkovská romance (1958).


Hodně filmoval i v následujících dekádách, kdy jsme ho mohli vidět nejen coby kladnou postavu v sérii detektivek (Čas pracuje pro vraha,  Kam nikdo nesmí, Vím, že jsi vraha, Případ mrtvých spolužáků), ale také v historickém snímku Kladivo na čarodějnice (1969), v crazy komedii Pane, vy jste vdova! (1970) nebo ve zdařilé páralovské adaptaci Mladý muž a bílá velryba (1978).

eduard cupak vyskocil


I když byl poměrně hodně vytížený na jevišti (léta působil v Městských divadlech pražských), nevyhýbal se ani televizní práci, a tak si zahrál Mozarta v seriálu F. L. Věk (1971) nebo apatického taťku v sitcomu Taková normální rodinka (1971 - 1972). Zajímavou příležitost mu poskytli i Zdeněk Troška, když mu svěřil postavu abbého v historickém filmu Poklad hraběte Chamaré (1984).

Bylo to v 90. letech, kdy se začala nemilosrdně projevovat nemoc - rozedma plic, na které mělo pochopitelně vliv jeho náruživé kouření.  Stačil natočit ještě tři filmy, z nich nejzajímavějším byl Renčův thriller Requiem pro panenku (1991), v němž skvěle vystihl alkoholem zdevastovaného lékaře neschopného pomoci týraným schovankám. Začátkem roku 1996 se jeho stav zhoršil natolik, že už nemohl ani hrát.  Naposledy zazněl podmanivý hlas vypravěče Eduarda Cupáka z plátna v pohádce Princezna ze mlejna (1994).

eduard cupak 1


Díky svému nezaměnitelnému hlasu nalezl skvělé uplatnění v rozhlase a v dabingu, což byla disciplína, ve které v roce 1995 získal Cenu Františka Filipovského.  Tu si však už kvůli nemoci nemohl osobně převzít. Pamětníci si dost možná vzpomenou, že svůj hlas a výraz propůjčil například Tonymu Curtisovi v komedii Někdo to rád horké, drakovi Falconovi v trilogii Nekonečný příběh nebo Ludvíkovi XIV. v romantické sérii o Angelice, markýze andělů.

"I když přicházely nabídky, byl nucen je odmítat. Po tracheotomii nemohl mluvit, pak už jen psal. Tehdy už odmítal žít, "vzpomínal Cupákův dlouholetý životní partner Václav Květ. V neděli ráno 23. června 1996 Eduard Cupák zemřel. Bylo mu čtyřiašedesát let.

Foto: archiv autora

( 5 hlasů )


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Nejradši se učím texty zásadně v lese, doma to ani neumím,“ říká herec Jan Hönig

jan honig200Randle Patrick McMurphy se s ničím moc nepárá. Je to chlap, který za všech okolností říká, co si myslí. Má kladný vztah k ženám, alkoholu, hazardu... To je charakteristika postavy, která hraje prim v inscenaci Přelet nad kukaččiným hnízdem a kterou...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Na advent se připravuje i Zoologická zahrada ve Zlíně

zoo 200Hned dva dny s vánoční tematikou si předposlední listopadový víkend můžete užít v ZOO Zlín. 22. a 23. listopadu tady totiž budou probíhat Tvořivé dílny. Ovšem ne jen tak ledajaké. ZOO je chystá ve spolupráci s otrokovickým Atelierem Radost, který má v...

Z archivu...


Literatura

Jak mít úspěšné dítě a proč je odhodlání, zvědavost a vytrvalost pro úspěch mnohdy důležitější než inteligence?

uspesne dite perexRJak již bylo před časem na našich stránkách avizováno, vyšla velmi zajímavá kniha Jak mít úspěšné dítě s podtitulem Proč je odhodlání, zvědavost a vytrvalost důležitější než inteligence amerického...

Divadlo

Kočka na rozpálené plechové střeše
ImageLáska, hádky, chtivost, závist, nemoc, alkohol – život? Nadčasovou divadelní hru si tentokrát rozebralo Divadlo Šumperk pod režijním vedením Petra Štindla.
...

Film

Tajemné vraždy ve Wilsonově

wilsonov 200Na počátku byla povídka Michala Hvoreckého Nejhorší zločin ve Wilsonově z knihy Lovci a sběrači. Poté následoval scénář Marka Epsteina. Před dvěma roky byl jako režisér projektu nazvaného WILSONOV vyhlédnut Jiří Strach, mající čerstvé zkušenosti ...