Muzeum vystavuje pozdně gotické kachle z hradu Rožnova

Muzeum vystavuje pozdně gotické kachle z hradu Rožnova

kachle 200Pozdně gotické kachle z hradu Rožnova jsou v těchto dnech k vidění ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně připravilo ve foyeru budovy 14 menší výstavku, která přibližuje výzdobu dobových kachlových kamen. Vystavené kachle pochází ze sbírky muzea. Lidé si je mohou prohlédnout do 12. dubna. Přístupná je zdarma.

 


„Kachlová kamna byla po staletí nejen nezbytnou praktickou záležitostí (jako jediný zdroj tepla v obytných místnostech), ale i výtvarným doplňkem interiérů ve šlechtickém, klášterním a později i měšťanském prostředí,“ přiblížila kurátorka výstavy a archeoložka Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně Jana Langová.


Vystavené komorové kachle byly nalezeny při archeologickém výzkumu, který v roce 1986 na hradě Rožnově provádělo Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně. „Tvoří unikátní soubor pozdně gotických kachlů z konce 15. a počátku 16. století. Mezi exempláři s náboženskými nebo žánrovými náměty vynikají kachle s heraldickými motivy: erby pánů z Kravař, Cimburka, Kunštátu a Pernštejna nám dodnes připomínají bývalé držitele hradu Rožnova,“ upřesnila Jana Langová s tím, že nejběžnějším typem středověkých kachlů jsou od 15. století kachle komorové, které tvořily významnou část produkce tehdejších specializovaných hrnčířů. 

kachle 1


Na čelní vyhřívací stěně, směřující do vytápěného interiéru, se mohla uplatnit široká škála nejrůznějších ikonografických námětů, odpovídajících svým ztvárněním době svého vzniku. V rámci této skupiny kachlů rozlišujeme několik tematických okruhů: kachle s náměty heraldickými, náboženskými (motivy starozákonní i novozákonní), žánrovými, figurálními, s rostlinným či ornamentálním dekorem apod. Kachle starších středověkých typů mají většinou režnou úpravu povrchu, případně jsou potřeny slídovým povlakem. Poleva (zelená či hnědá) se začíná ve větší míře vyskytovat od konce 15. století, u pozdně gotických kachlů. Velkého rozšíření pak doznala různobarevná poleva až od 2. poloviny 16. století, u novověkých typů kachlů.

kachle 2


Středověký hrad Rožnov leží na kopci Hradisko (kóta 521 m) nad městečkem Rožnov pod Radhoštěm, v horské soustavě Vsetínských Beskyd. První písemné zprávy vztahující se prokazatelně k existenci hradu Rožnovu pocházejí z druhé poloviny 14. století, kdy jej získali do lenního držení od olomouckého biskupství páni z Kravař. V polovině 15. století byl po určitou dobu sídlem nechvalně známého válečníka Jana z Messenpeka a v 60. letech 15. století získal rožnovský hrad Jan z Cimburka, jeden z předních důvěrníků krále Jiřího z Poděbrad. Začátkem 16. století byl hrad prodán pánům z Kunštátu a roku 1535 jej získal Jan z Pernštejna. V roce 1539 byl hrad z rozkazu císaře Ferdinanda I. pobořen. Sloužil pak zřejmě ještě v průběhu 17. století, na jeho konci byl však již pustý. Po polovině 19. století byl rožnovskými občany rozebrán jako zdroj levného stavebního materiálu. Typologicky hrad náležel k tzv. dvoupalácovým dispozicím.


www.14-15.cz


 

Rozhovor

Na Velikonoce pojedu k mamince do Brna, říká Eva Pilarová

eva 200Zatímco v těchto týdnech podniká čtyřnásobná držitelka zlatého slavíka Eva Pilarová ještě s několika svými kolegy Evergreen Tour, na podzim ji čekají dva velké gala koncerty, kterými oslaví 55 let na scéně. Koncerty proběhnou 27. října v Mahenově divadle ...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Chalupy v Čechách na historických stavebních plánech

chalup 200Stavební plány byly zkoumány zejména na úrovni šlechty nebo majetného měšťanstva, což byly vrstvy, které si mohly dovolit pořízení majestátní reprezentativní budovy či budov. Stavby vznikající na vesnici byly z toho hlediska opomíjeny, ostatně badate...

Z archivu...


Literatura

Alexandrie – detektivní pátrání v největší starověké knihovně

altVšem, kteří si oblíbili sympatického detektiva (přesněji řečeno soukromého informátora) Marca Didia Falcona britské autorky Lindsey Davisové, přináší nakladatelství BB/art jeho devatenáctý příběh nazvaný

Divadlo

Jitka Smutná, Veronika Gajerová a další herci vystoupí na Autorském soirée v Divadle Rokoko

rokoko200V sobotu 8. října od 21 hodin se bude v Divadle Rokoko konat Autorské soirée, na kterém vystoupí Jitka Smutná, Veronika Gajerová, Hanuš Bor, Tomáš Novotný a další herci Městských divadel pražských s ukázkou svých autorských projektů.

Film

Co je to animace? Buenos Aires experiment!

PAF Argentina 20013. ročník Přehlídky animovaného filmu, která proběhne od čtvrtka 4. prosince do neděle 7. prosince v Olomouci, představuje po Kolumbijské animaci další ze svých šesti programových sekcí.
„¡Cine, Che!“ – Buenos Aires experimen...