SVĚT HRAČEK V ROZTOKÁCH: Panenky, kočárky, kuchyňky, pokojíčky … hraček 3 náklaďáky

SVĚT HRAČEK V ROZTOKÁCH: Panenky, kočárky, kuchyňky, pokojíčky … hraček 3 náklaďáky

Email Tisk

Svet hracek 200Hry a hračky znaly děti už ve starověkém Egyptě nebo Číně.  S panenkami, miniaturními vojáčky, káčou či jojem si mohly hrát děti v antickém Řecku, ve starověkém Římě byla zase oblíbenou hra v kostky.  Ve středověku, v čase rytířských soubojů, si děti hrály na rytíře s dřevěným koníkem na malé tyči. Zkrátka hry a hračky mají velmi dlouhou historii. Střípek z ní, ten skoro poslední stoletý, přináší malým i velkým návštěvníkům Středočeské muzeum v Roztokách. Ve čtvrtek 12. února zde začne výstava SVĚT HRAČEK, k vidění je do 30. června 2015 (od středy do neděle v čase 10–18 hodin).

V prostorách Galerie / Kabinetu nám vystavené exponáty přiblíží historii dětské hračky, a to od roku 1880 do roku 1980. Z doprovodných textů na panelech se například dovíme, že na vývoji hraček se významně podepsala průmyslová revoluce, která přinesla nejen nové vynálezy, ale i nové hračky. V Roztokách zjistíme, že za zlatou dobu hračky lze považovat druhou polovinu 19. století: Zatímco holčičky dostávají různé typy panenek (v Čechách jsou to panenky z německých a francouzských továren), kuchyňky, šití a vyšívání, kluci mají první technické a konstruktivní stavebnice.  20. století přináší změnu v nazírání na hračku z hlediska psychologie, sociologie a pedagogiky. Hračky se stávají svébytným a specifickým předmětem rozvíjejícím osobnost dítěte, smyslem hry nemá být jen zábava, ale i rozvoj tvořivosti a estetické výchovy.  A tak světlo světa spatřuje nejznámější česká stavebnice MERKUR, vyráběná od roku 1925 v Polici nad Metují.


Svou jedinečnou roli sehrály v tehdejším Československu ručně vyráběné látkové panenky s turbanem, které se objevily na trhu po napadení Habeše (dnešní Etiopie) tehdejší fašistickou Itálií v roce 1935 – bylo otázkou prestiže a vlastenectví zakoupit tuto panenku a přispět tím na sbírku (ještě dlouho po válce mělo Československo v Etiopii velmi dobré jméno).


 A jak to je s oblíbenými plyšáky? První plyšoví medvídci se sice vyráběli v Německu už před rokem 1900, jejich skutečnou proslulost přinesl až rok 1903 v USA, kde na počátku výroby plyšových hraček stál medvídek Teddy (ten získal své jméno od prezidenta Theodora Roosevelta).


Pochopitelně se v běhu času mění i použitý materiál; od textilu, dřeva a kamene se ve 20. století přechází na celou škálu materiálů; mnohé klasické hračky se objevují v „novém kabátě“ - jsou z celuloidu nebo kaučuku.

Svet hracek panenka

A co přesně v Roztokách najdeme?


Výstavní sál bude rozdělen celkem do 5 virtuálních „pokojíčků“ – co část, to jiné časové období a rozdílný typ hraček. Podle autorky výstavy a majitelky sbírky Miroslavy Pecháčkové patrně nejvzácnějším skvostem nejen první části, ale celé výstavy, bude panenka s horní částí těla vyrobenou litím do voskové formy, pocházející z roku 1825. „Panenka určitě patřila děvčátku z bohaté rodiny. Má tzv. vypichované vlásky, oči ze sklíček a unikátní šaty S dlouhou sukni, zpod které vyčuhují dlouhé nohavičky, s balerínami na nohou,“ popisuje se zalíbením Miroslava Pecháčková (na fotografii právě s popisovanou panenkou).  Vedle panenky patří mezi nejstarší vystavované hračky třeba stáj s koňmi nebo pokojíček s nábytkem vyrobenými kolem roku 1900, nebo puzzle a kostky z roku 1860.


Na nejstarší „oddělení“ naváže domácí loutkové divadlo a hračky z období 1920 - 1930. Část věnovaná 50. létům představí dětskou pouť s houpačkami, kolotočem a vláčkem: „Pro padesátá léta, tedy poválečné období chudoby, je  typická domácí výroba. Šikovní tatínci dokázali z dnešního pohledu téměř nemožné,“ doplňuje paní Pecháčková.


Závěrečnou, pátou část výstavy uvede „automobilový park“ i s kdysi oblíbeným bagrem a náklaďákem. Pro hračkářský průmysl socialistické  výroby období 50., 60., 70. a konce 80. let 20. století platilo pravidlo CO SE U NÁS VYROBILO, TO SE U NÁS PRODALO jasně vypovídající, že žádné zahraniční hračky (vyjma těch z NDR) se v ČSSR koupit nedaly: „Tudíž všichni měli totéž. Na výstavě si zaručeně každý najde svoji hračku z dětství,“ konstatuje s úsměvem Miroslava Pecháčková.


V posledním „pokojíčku“ se seznámíme i s tvorbou designérky Libuše Niklové a skupiny výtvarníků, kteří se do historie hraček zapsali vynálezem „spících soch“, tedy figurkami, jejichž tělo často tvořila tzv. harmonika (na fotce panenka Libuška s ostatními designovými kousky).

Svet hracek sochy


Aby byla přehlídka hraček vyráběných v Čechách, na Moravě či Slovensku za posledních více než 100 let kompletní, doplní je v Roztokách hračky zaměřené na rozvoj drobné motoriky a plno vystřihovacích archů s bytovým designem, architekturou, odíváním a technikou. Pro děti je připraven nezbytný hrací koutek např. s kuličkovou dráhou ze 40. let.

DĚTI, NENECHÁVEJTE SVÉ RODIČE DOMA. VEZMĚTE JE S SEBOU.
100% V ROZTOKÁCH NAJDOU HRAČKU SVÉHO MLÁDÍ!

Co možná nevíte o panenkách:


•    První manufakturní výroba vznikla koncem 15. století v německém Norimberku.
•    Z čeho se vyráběly: V 17. a 18. století se kromě dřevěných panenek začaly prosazovat i panenky lité z vosku. V roce 1810 se hlavičky panenek začaly vyrábět lisováním z rozemleté papírové hmoty (papirmašé), 19. století přineslo do výroby panenek tzv. biskvitový porcelán, gumu a celuloid. Po II. sv. válce se objevila další umělá hmota – vinyl.
•    Jak se zdokonalovaly: V roce 1710 byla v Německu vyrobena panenka, která mrkala očima a vydávala zvuk podobný dětskému pláči, v roce 1737 Paříž představila první chodící panenku. Začátkem 20. st. přišly do módy panenky nemluvňat, v druhé polovině 20. století panenky začaly mluvit (měly v sobě zabudovaný el. mechanismus a přehrávaly zvukovou smyčku).
•    Kdo jim také stavěl domy: Architekt Josef Gočár vedle domů a interiérů navrhoval i domeček pro panenky (s kruhovým půdorysem).
•    Ty, které znázorňují malé dítě, jsou mladší než figurky dospělých žen.

Foto: Muzeum Roztoky

www.muzeum-roztoky.cz


 

Rozhovor

Na začátku jsem netušil, že oratorium Mistr Jan Hus bude žít svým vlastním životem, říká Richard Pachman

richard pachman perex 2Na naší scéně patří patrně k nejpracovitějším hudebníkům. Za pětadvacet let své umělecké činnosti překvapil řadou projektů, přilákal nespočet posluchačů. Jenom alb mu za tu dobu vyšlo jedenatřicet. Jenomže Richard Pa...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Kniha: Málo známé památky starého Egypta – kvalitní dokumentární film ve vaší hlavě

malo zname pamatky egypta200Dva čeští autoři se vydali do Egypta za památkami, které nejsou zrovna turistickým hitem. Prvotní cíl byl velkolepý. Jan Boněk si předsevzal, že prozkoumá osobně místa, která jso...

Z archivu...


Literatura

Nenechte se stáhnout Ke dnu

Ke dnu PEREXV Odeonu vyšel druhý román autorky Anny Bolavé s názvem Ke dnu. Ten volně navazuje na její prvotinu Do tmy, za kterou loni obdržela Magnesii Literu za prózu. I tentokrát jsou její šance vysoké…

...

Divadlo

Richard III. vládne Hradci

richard III 200S nejslavnějším Shakespearovým padouchem se roztrhl pytel nad českými jevišti. Vedle Prahy, Brna a Pardubic splétá Richard III. síť krvelačných intrik i na scéně Klicperova divadla v Hradci Králové. A i k...

Film

FESTIVAL KRÁTKÝCH FILMŮ PRAHA ČEKÁ JUBILEJNÍ 10. ROČNÍK

fest 200Nejlepší a nejinspirativnější krátké filmy z celého světa už podesáté míří do hlavního města. Představí se na jubilejním 10. ročníku Festivalu krátkých filmů Praha, který se uskuteční v kině Světozor od 15. do 18. ledna 2015. Desítky snímků diváci u...