Příběh Veletržního paláce
Reklama
Banner

Příběh Veletržního paláce

Email Tisk

palac perexU příležitosti 40. výročí požáru Veletržního paláce připravila Národní galerie v Praze výstavu Příběh Veletržního paláce. Výstava potrvá do 27. července. Výstavu ke 40. výročí požáru Veletržního paláce připravila Národní galerie v Praze, Sbírka moderního a současného umění ve spolupráci s Národním technickým muzeem, Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy a Archivem hlavního města Prahy.Veletržní palác je součástí českého architektonického dědictví jako významná stavba raného funkcionalismu. Příběh paláce se začal psát v roce 1924, kdy společnost Pražských vzorkových veletrhů (PVV) vyzvala k účasti v architektonické soutěži na vytvoření nové veletržní čtvrti Prahy, nazvané Veletržní City. Stavba byla svěřena stavební firmě Karla Skorkovského, jenž  patřil k předním statikům betonových konstrukcí a spolupracoval se Stanislavem Bechyněm.

Palac3

Palác byl částečně dokončen k 10. výročí vzniku Československa v roce 1928, kdy zde byla také poprvé veřejnosti představena Slovanská epopej Alfonse Muchy. V průběhu roku 1929 se palác ještě dokončoval a postupně začal sloužit nejen pro veletrhy. Byla v něm i řada restaurací, největší pražské kino, v jeho dvoraně se konaly výstavy umění. Tak fungoval Veletržní palác v podstatě až do roku 1951. Pak se budova se proměnila v kancelářskou budovu, v níž sídlily podniky zahraničního obchodu.

 Palac4

V roce 1974 Veletržní palác vyhořel. Postupem času se ukázalo, že stavbu lze rekonstruovat. Rekonstrukce byla v první etapě dokončena v roce 1993 a v roce 1995 byla pro veřejnost otevřena tři podlaží stálých expozic.  Expozice byla definitivně dokončena v roce 2000, kdy se rozšířila na celkem čtyři podlaží a jedno vymezila pro krátkodobé výstavy.

Palac5

Výstava Příběh Veletržního paláce provází návštěvníka historií paláce. Exponáty výstavy jsou plány dokumentující architektonický vývoj paláce až do otevření v roce 2000, fotografie ze života veletrhů, ale také ze stavu po požáru. Mnohé materiály jsou veřejnosti představeny poprvé. Veletržní palác je dnes jedním z výstavních prostorů Národní galerie v Praze. Na ploše více než třinácti tisíc metrů čtverečních je prezentováno přes 2000 exponátů umění 20. a 21. století. K vidění jsou  díla významných českých i zahraničních autorů, mezi nimiž vynikají jména jako František Kupka, Emil Filla, Vincent van Gogh, Pablo Picasso a mnoho dalších. Kromě obrazů, které tvoří většinu exponátů jsou zde ukázky architektury, nábytku, designu, uměleckého řemesla, nebo módy.  Celkem je zde přes 2000 objektů.  

Podle podkladů Národní galerie v Praze, ilustrační foto autor

Příběh Veletržního paláce, datum konání: 21.03.2014 - 08.02.2015, místo konání: Veletržní palác

Palac2

Veletržní palác

1924 - stavba
1974 - požár
2014 - současnost

Projekt je sestaven z několika vzájemně provázaných výstav a dílčích projektů:

1. Příběh Veletržního paláce / 21. 3. - 27. 7. 2014
kurátoři Radomíra Sedláková, Jakub Potůček

2. Požár Veletržního paláce ve fotografii / 14. 8. - 12. 10. 2014
kurátorka Helena Musilová

3. Jiří Sozanský / 23. 10. - 8. 2. 2015
kurátor Jiří T. Kotalík

Další informace: www.ngprague.czNejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

KATEŘINA HAJŇUKOVÁ


redaktorka a editorka

    Narodila se koncem března 2000, je tedy znamení berana a jak říká, zcela odpovídá její tvrdohlavosti. Pochází z Karlových Varů, které moc ráda a v současnosti je studentkou čtyřletého gymnázia.

    S K21 spolupracuje od začátku července a říká, že je za to neskutečně ráda. "Editace mi otevřela nový svět, který pro mně mnoho znamená a dává mi mnoho možností."

    Mezi koníčky Kačka řadí poslouchání hudby, čtení, psaní různých příběhů, hraní na keyboard, jízdu na skateboardu a trávení času se svými přáteli. "Dalo by se říct, že mým velkým koníčkem je barvení vlasů. D§vod? Už čtyři roky si barvím své hnědé vlasy částečně na modro a nikdy bych svoje modro-hnědé vlasy nevyměnila."

    Mimo studia a editace se věnuje svému blogu. Blogerkou je už asi sedm let, při čemž svůj dosavadní blog má čtyři roky. Ve škole ji nejvíc baví psychologie, český jazyk a angličtina.

    "Ze všeho nejdůležitější je pro mě moje rodina, která mě vždy drží nad vodou. Motta a citáty jsou moje doména. Už jako malá jsem si sepisovala a opisovala motta z internetu nebo ráda prohledávala mamčiny sešity s citáty. Můj nejoblíbenější pochází od zpěváka Andyho Biersacka, který má skupinu Black Veil Brides, kterou miluji: "Každý na světě má sny. Drž je blízko svého srdce a nikdy nepouštěj..."

Toulavka

Anketa


Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 30

Čtěte také...

Karlštejnský poklad se znovu představí návštěvníkům
ImageNa Státní hrad Karlštejn se ve středu 29.2.2012 opět vrátila část tzv. Karlštejnského pokladu. Od 1. března 2012 si jej mohou prohlédnout všichni návštěvníci v rámci I. prohlíd...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Královna stínů vyrovnává své účty

kralovna stinu200Nakladatelství CooBoo přináší zejména náctiletými čtenářkami toužebně očekávaný čtvrtý díl bestsellerové série Skleněný trůn americké spisovatelky Sarah J. Maasové nazvaný Královna stínů, v němž se do Adarlanu opět vrací Celaena Sardot...

Divadlo

Představení Národního divadla věnované lince důvěry pro seniory. Poznejte ty, kteří se bez nároku na odměnu věnují starým lidem!

benefice200Život 90 pořádá u příležitosti Mezinárodního dne seniorů, který připadá na 1. října, benefiční představení swingového muzikálu Ondřeje Havelky V Rytmu swingu buší srdce mé. Díky spolupráci s Národním divadlem, kde se představení 5. října v 18:30 ho...

Film

SEVERSKÉ KULTOVNÍ FILMY

sever200Na začátku září uvede Skandinávský dům ve spolupráci s Komorním kinem Evald přehlídku severských kultovních filmů, tedy snímků, které většina Seveřanů dobře zná a miluje, ale které budou pro mnoho českých diváků novinkou.

...