Příběh Veletržního paláce

Příběh Veletržního paláce

Email Tisk

palac perexU příležitosti 40. výročí požáru Veletržního paláce připravila Národní galerie v Praze výstavu Příběh Veletržního paláce. Výstava potrvá do 27. července. Výstavu ke 40. výročí požáru Veletržního paláce připravila Národní galerie v Praze, Sbírka moderního a současného umění ve spolupráci s Národním technickým muzeem, Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy a Archivem hlavního města Prahy.Veletržní palác je součástí českého architektonického dědictví jako významná stavba raného funkcionalismu. Příběh paláce se začal psát v roce 1924, kdy společnost Pražských vzorkových veletrhů (PVV) vyzvala k účasti v architektonické soutěži na vytvoření nové veletržní čtvrti Prahy, nazvané Veletržní City. Stavba byla svěřena stavební firmě Karla Skorkovského, jenž  patřil k předním statikům betonových konstrukcí a spolupracoval se Stanislavem Bechyněm.

Palac3

Palác byl částečně dokončen k 10. výročí vzniku Československa v roce 1928, kdy zde byla také poprvé veřejnosti představena Slovanská epopej Alfonse Muchy. V průběhu roku 1929 se palác ještě dokončoval a postupně začal sloužit nejen pro veletrhy. Byla v něm i řada restaurací, největší pražské kino, v jeho dvoraně se konaly výstavy umění. Tak fungoval Veletržní palác v podstatě až do roku 1951. Pak se budova se proměnila v kancelářskou budovu, v níž sídlily podniky zahraničního obchodu.

 Palac4

V roce 1974 Veletržní palác vyhořel. Postupem času se ukázalo, že stavbu lze rekonstruovat. Rekonstrukce byla v první etapě dokončena v roce 1993 a v roce 1995 byla pro veřejnost otevřena tři podlaží stálých expozic.  Expozice byla definitivně dokončena v roce 2000, kdy se rozšířila na celkem čtyři podlaží a jedno vymezila pro krátkodobé výstavy.

Palac5

Výstava Příběh Veletržního paláce provází návštěvníka historií paláce. Exponáty výstavy jsou plány dokumentující architektonický vývoj paláce až do otevření v roce 2000, fotografie ze života veletrhů, ale také ze stavu po požáru. Mnohé materiály jsou veřejnosti představeny poprvé. Veletržní palác je dnes jedním z výstavních prostorů Národní galerie v Praze. Na ploše více než třinácti tisíc metrů čtverečních je prezentováno přes 2000 exponátů umění 20. a 21. století. K vidění jsou  díla významných českých i zahraničních autorů, mezi nimiž vynikají jména jako František Kupka, Emil Filla, Vincent van Gogh, Pablo Picasso a mnoho dalších. Kromě obrazů, které tvoří většinu exponátů jsou zde ukázky architektury, nábytku, designu, uměleckého řemesla, nebo módy.  Celkem je zde přes 2000 objektů.  

Podle podkladů Národní galerie v Praze, ilustrační foto autor

Příběh Veletržního paláce, datum konání: 21.03.2014 - 08.02.2015, místo konání: Veletržní palác

Palac2

Veletržní palác

1924 - stavba
1974 - požár
2014 - současnost

Projekt je sestaven z několika vzájemně provázaných výstav a dílčích projektů:

1. Příběh Veletržního paláce / 21. 3. - 27. 7. 2014
kurátoři Radomíra Sedláková, Jakub Potůček

2. Požár Veletržního paláce ve fotografii / 14. 8. - 12. 10. 2014
kurátorka Helena Musilová

3. Jiří Sozanský / 23. 10. - 8. 2. 2015
kurátor Jiří T. Kotalík

Další informace: www.ngprague.czNejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

RENÁTA LUCKOVÁ


redaktorka

    je fotografka, novinářka, moderátorka a koučka. V autorské dvojici s Pavlem Veselým organizovali a moderovali mnoho akcí. Vedla rozhovory s různými významnými osobnostmi – podnikateli, manažery, politiky, diplomaty, s lidmi z kultury a dalšími. Její fotografie a texty byly publikovány např. v Katolickém týdeníku, na webových stránkách Arcibiskupství pražského, Historická šlechta, Svět úspěšných, v kulturní a hospodářské revue Fragmenty, v časopise Naše rodina, v tiskové agentuře MediapressServis, v časopise Policista, Český bratr, Překvapení aj. Absolventka VŠE a UK. Má zkušenosti v oblasti PR, reklamy a marketingu, ale i v oblasti  firemních financí, personálního řízení a andragogiky.

    Spolu s Pavlem Veselým jsou autoři knihy "Setkání s Dominikem kardinálem Dukou OP", která vyšla k jeho 70-tým narozeninám, kde publikovala i své fotografie.

Toulavka

Anketa


Chat s osobností

Partneři

Hledat

Mimísek 38

Čtěte také...

Dobřichoviské vily na zámku v Roztokách

Roztoky200Unikátní výstavu Dobřichovické vily – sídla pražské honorace připravil Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště středních Čech ve spolupráci se Středočeským muzeem v Roztokách u Prahy a Státním okresním archivem Praha-západ ve výstavním s...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Radši nekoukat/ Beletrie pro dospělé

radsi 200Pro mě je Motto už dávno symbolem pohody a odpočinku. Hlavně proto, že každá kniha je plná příběhů, u kterých si opravdu odpočinu. A proto jsem už dopředu věděla, že tahle knížka formátu „tak akorát do kabelky“ nazvaná Radši nekoukat mě jistojistě ...

Divadlo

Autor hry Úsměv Dafné Vittorio Franceschi se zúčastní české premiéry v Divadle Rokoko

Usmev  Dafne Smutna  200Ve středu 16. ledna se v Divadelní kavárně Rokoko sešli herci a tvůrci tragikomedie Úsměv Dafné. S režisérkou Viktorií Čermákovou, dramaturgyní Věrou Maškovou...

Film

Pohádka o Popelce se nekonala

altSekce Noční horizonty zlínského filmového festivalu přináší filmy “nedětské a nemládežnické”. Pokud se považujete za náročnějšího diváka, tak vězte, že stojí za to zůstat vzhůru, odolat ostatním filmovým svodům a zamířit do kina. Zaváhat se nevypla...