Divadlo Na Fidlovačce oslaví 15. výročí novodobé historie

Divadlo Na Fidlovačce oslaví 15. výročí novodobé historie

Email Tisk

fidlovacka 200Historie Divadla Na Fidlovačce sahá do roku 1921, kdy bylo 28. října v pražských Nuslích na tradičním místě ševcovských slavností otevřeno hudební divadlo s názvem Tylovo. Od cechu ševcovského si J. K. Tyl půjčil název své snad nejznámější hry Fidlovačka a na ni odkazuje také dnešní název budovy. Ostatně ten se měnil v průběhu let několikrát. Měnili se také nájemci i soubory. Po letech slávy se dostavila léta krize a divadlo bylo v roce 1976 uzavřeno. Téměř čtvrtstoletí let pak chátralo.

V roce 1995 založili herci Eliška Balzerová a Tomáš Töpfer Nadaci Fidlovačka. Díky třem benefičním večerům, které z ruin divadla přenášela Česká televize, se podařil vyvolat zájem o chátrající budovu u veřejnosti. Téměř celonárodní sbírkou a s přispěním Městské části Prahy 4 se povedlo shromáždit potřebné finanční prostředky a 28. října 1998 nově zrekonstruované Divadlo Na Fidlovačce otevřít Tylovou a Škroupovou Fidlovačkou. „Myšlenka stavitele a zakladatele Divadla Na Fidlovačce otevřít v roce 1921 novou budovu právě v tento slavnostní den a jako symbolický dar ji věnovat tehdy mladé svobodné Československé republice způsobila, že i při znovuotevření scény v roce 1998 byl termín 28. říjen při slavnostním otevření divadla zachován a zůstane pro nás navždy dnem svátečním,“ upřesňuje Eliška Balzerová, současná ředitelka divadla. V roce 2006 byla v Boleslavově ulici, pouhých 333 kroků od velké scény, otevřena menší pobočná scéna nazvaná Komorní Fidlovačka.

fidlovacka 1

Za 15 let své činnosti připravilo Divadlo Na Fidlovačce 85 premiér, z toho 72 pro velkou scénu a 13 pro Komorní Fidlovačku. Hlavní repertoár tzv. „velké Fidlovačky“ tvoří světové i původní české muzikály – Šumař na střeše, My Fair Lady, Jeptišky, Balada pro banditu, Divotvorný hrnec, nebo nejnovější muzikál napsaný přímo pro soubor divadla na motivy hry Adolfa Hoffmeistera s názvem Nevěsta, pod nímž jsou podepsáni autoři Radek Balaš a Ondřej Brousek. Muzikály tvoří cca 1/3 repertoáru. Divadlo Na Fidlovačce nabízí divákům také klasické tituly českých autorů – např. Jiráskovu Lucernu, která se brzy dočká 80 repríz, Poláčkův Hostinec U Kamenného stolu (brzy oslaví již 90. reprízu) nebo nejnovější inscenaci – divadelní adaptaci románu Babička Boženy Němcové. Neodmyslitelně Na Fidlovačku patří také komedie světových autorů. Mezi nejoblíbenější patří hry Nerušit, prosím Raye Cooneyho, Proutník pod pantoflem George Faydeaua nebo Jen žádný sex, prosím, jsme přece Britové! Anthonyho Marriota a Alistaira Foota. Nejnovější premiéra plánovaná na 31. října 2013 je komedie Noëla Cowarda Až naprší a uschne.

Za dobu své činnosti bylo divadlo či jeho členové nominováni na řadu divadelních ocenění a řadu cen také divadlo získalo. V roce 1998 byla udělena Nadaci Fidlovačka Zvláštní cena kolegia – Cena Thalie za záchranu budovy Divadla Na Fidlovačce. V roce 2005 získala Tereza Bebarová Cenu Thálie za hlavní roli v muzikálu Funny Girl. V témže roce byla udělena Petru Rychlému cena Grand festivalu smíchu za nejlepší herecký výkon v inscenaci Habaďůra a v roce 2006 získal Cenu Thálie Tomáš Töpfer za roli Tovjeho v muzikálu Šumař na střeše.

Divadlo Na Fidlovačce oslaví 15. výročí svého znovuotevření v pondělí 28. října 2013 v 15.00 hodin slavnostním představením inscenace Babička. Po představení plánujeme malé ohlédnutí za uplynulými sezonami.

fidlovacka babicka

Zdroj foto: fidlovacka.czSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

RENÁTA LUCKOVÁ


redaktorka

  je fotografka, novinářka, moderátorka a koučka. V autorské dvojici s Pavlem Veselým organizovali a moderovali mnoho akcí. Vedla rozhovory s různými významnými osobnostmi – podnikateli, manažery, politiky, diplomaty, s lidmi z kultury a dalšími. Její fotografie a texty byly publikovány např. v Katolickém týdeníku, na webových stránkách Arcibiskupství pražského, Historická šlechta, Svět úspěšných, v kulturní a hospodářské revue Fragmenty, v časopise Naše rodina, v tiskové agentuře MediapressServis, v časopise Policista, Český bratr, Překvapení aj. Absolventka VŠE a UK. Má zkušenosti v oblasti PR, reklamy a marketingu, ale i v oblasti  firemních financí, personálního řízení a andragogiky.

  Spolu s Pavlem Veselým jsou autoři knihy "Setkání s Dominikem kardinálem Dukou OP", která vyšla k jeho 70-tým narozeninám, kde publikovala i své fotografie.

Toulavka

Anketa


Partneři

Hledat

Mimísek 40

Čtěte také...

Útisk, charita a vyloučení: jak se 19. století stavělo k sociálním problémům

utisk200V Plzni se každoročně pořádají setkání věnovaná problematice 19. století - a přednesené příspěvky pak zpravidla vycházejí knižně, v posledních letech zásluhou nakladatelství Academia. Tato chvályhodná tradice se odvíjí více než tři desetiletí a jejím n...

Nové komentáře

 • 19.04.2018 14:38
  Hello
  If it were not so ...
   
 • 10.04.2018 17:16
  :)
  Taj Mahal je ...
   
 • 24.02.2018 12:08
  Jelínková
  Pane Zmožek,přeji vše ...

Facebook

Twitter


Literatura

Ciro Marchetti a Orákulum vizí probudí víc než smysly

orakulum vizi tarotCiro Marchetti  je autorem mnoha karetních bestsellerů a Orákulum vizí jeho vlastní tvorbou. Sám za sebe vytvořil knihu a sadu 52 karet a poprvé můžete nahlédnout přímo hodně pod pokličku jeho vlastního tvoření.  Mnohé již...

Divadlo

Volné pokračování muzikálu Kapka medu pro Verunku již za pár dní v Divadle Hybernia

Pixa-1050x700-Kapeska-RGB-72dpiJenom ti nejlepší z nejlepších dostali možnost spolupracovat na pohádkovém muzikálu Královna Kapeska, který bude mít premiéru 7. března v Divadle Hybernia

...

Film

Nejoblíbenější ruská pohádka Mrazík baví už několik generací

altRuská filmová pohádka Mrazík (1964) je asi jediná klasika z bývalého Sovětského svazu, na kterou se dá dívat. Možná dnešní doba poněkud svádí ke zjednodušování, ale na rozdíl od ostatních filmů nebo knih se tohle neopírá jen o chudobu a tragédii, al...