Most mezi Českem a Brazílií: milostný příběh prožili přes dopisy…
Banner

Most mezi Českem a Brazílií: milostný příběh prožili přes dopisy…

Email Tisk

200histPrvní brazilská slavnost se uskutečnila v Krajanském muzeu vystěhovalectví do Brazílie. Nachází se v Ralsku-Náhlově. Přítomní vyprávěli příběhy, které ukazovaly na to, jak hodně jsou Brazilci s Čechy propojeni…

 

 

 

S babičkou Hany Šikové si léta dopisoval básník František Carlos Štěrba, který ji znal z mládí z tuzemska, a v roce 1949 se, po dvouletém pobytu v západních evropských zemích, nastěhoval do Brazílie. „Přes dopisování, které inicioval, spolu prožili vyloženě milostný příběh,“ řekla Šiková. V dopisech Anně byla totiž láska včetně občasných hádek, které jsou součástí každého vztahu. Nic na tom neměnilo to, že Štěrba nežil sám, ale s Brazilkou Rózou, která se naučila chystat mu i česká jídla - třeba králíka se zelím.

nn

Vyústěním příběhu byly jedny z posledních řádek Štěrby, který Anně napsal: že věří v posmrtný život, ve kterém se spolu setkají. Nedlouho po jeho smrti - poté, co ji dopisy přestaly chodit - Anna spáchala sebevraždu. „Až po letech jsem všechny dopisy přečetla, a odkryla tak tajemství, proč si tehdy vzala život,“ řekla Šiková při vyprávění v Krajanském muzeu vystěhovalectví do Brazílie, které je v Ralsku-Náhlově.

Našli nebo hledají své příbuzné

Další vyprávěli o tom, jak v Brazílii našli své vzdálené příbuzné. Hlavně koncem 19. století totiž došlo k vystěhování nemalého počtu Čechů do Brazílie - měla tam tehdy dokonce vzniknout celá česká vesnice, což se sice nepovedlo, ale krajané přesto ze země neodešli. Své vzdálené příbuzné našel zakladatel muzea Petr Palokovič i například Vladimír Hamáček, oba už jsou s nimi v čilém kontaktu, i je navštívili. Jiný příběh prožívá brazilský farář Anselmo Ulbrich, žijící od počátku devadesátých let v Česku, který hledá informace o svých příbuzných ze Smržovky na Jablonecku.

na1

Jiní při brazilské slavnosti v muzeu vyprávěli o tom, jak zemi navštívili. Jana Hamplová, která vede jabloneckou Nisanku, povídala o partnerství Jablonce nad Nisou a brazilským městem Nova Petropolis, kde soubor opakovaně vystupoval, a brazilský soubor na oplátku vystupoval v Jablonci. „Žije ta mnoho potomků Evropanů. Tamní příroda připomíná Jizerské hory,“ řekla Hamplová. O státu Bahia vyprávěla Eva Nováková, která tam studovala. Hlavní město státu Salvador je druhé nejnavštěvovanější turisty, hned po Riu de Janeiru. Vedle krásy jsou tam i problémy: především velké sociální rozdíly spojené s kriminalitou.

nnn

Brazilskými písněmi zpříjemnil odpoledne brazilsko-italský zpěvák a hudebník Giovanni Mazziotta. Muzeum, které je otevřeno od loňského roku, je možné navštívit každý víkend, v létě dokonce i v určeené všední dny. Vstupné je dvacet korun. V místní kavárně je možné zakoupit si za slušné ceny brazilskou kávou nebo brazilskou limonádou guaraná. Objekt muzea nabízí i apartmán. Možnosti ubytování v minulosti využil například jeden z brazilských studentů, který se potřeboval učit.

Foto: Stanislav Přibík


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa


Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 32

Čtěte také...

V Roudnici nad Labem vystavují antické vázy

vaza perexV prostorách roudnického zámku probíhá v těchto dnech výstava nazvaná Antické vázy. Připravilo ji Podřipské muzeum ve spolupráci s řadou institucí. Výstava dokumentuje vývoj vázové malby v raně helénistickém období. Těšit se můžete na exponáty Um...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Vyrazte si s klokanem do Cannes

klok 200Jede jede klokan je prý kniha veršů pro neukázněné děti. Alespoň tak se to uvádí na obálce. Povedené básničky napsal Jiří Dědeček. Nutno podotknout, že jsou rozverné a rozpustilé, ale netuším, proč by j...

Divadlo

„My pijeme rum!“

zavislosti navzdory200Závislost. Máte taky na něčem závislost? Možná nějakou, která není škodlivá pro vaše okolí – dezert po obědě? Ranní káva? Že nesmíte chybět na žádné premiéře filmu, divadelní hry…? A co ty horší formy závislosti, které už ovli...

Film

Helena Třeštíková dokončila po třinácti letech film Mallory, který dává naději, že každý má šanci něco změnit

Mallory 200Dokumentaristka Helena Třeštíková dokončila po třinácti letech další ze svých dokumentů natočených časosběrnou metodou. V minulosti už zachytila dramatické životní osudy postav ve filmech Marcela, René nebo Katka, v nichž sledovala většinou život...