Most mezi Českem a Brazílií: milostný příběh prožili přes dopisy…

Most mezi Českem a Brazílií: milostný příběh prožili přes dopisy…

Email Tisk

200histPrvní brazilská slavnost se uskutečnila v Krajanském muzeu vystěhovalectví do Brazílie. Nachází se v Ralsku-Náhlově. Přítomní vyprávěli příběhy, které ukazovaly na to, jak hodně jsou Brazilci s Čechy propojeni…

 

 

 

S babičkou Hany Šikové si léta dopisoval básník František Carlos Štěrba, který ji znal z mládí z tuzemska, a v roce 1949 se, po dvouletém pobytu v západních evropských zemích, nastěhoval do Brazílie. „Přes dopisování, které inicioval, spolu prožili vyloženě milostný příběh,“ řekla Šiková. V dopisech Anně byla totiž láska včetně občasných hádek, které jsou součástí každého vztahu. Nic na tom neměnilo to, že Štěrba nežil sám, ale s Brazilkou Rózou, která se naučila chystat mu i česká jídla - třeba králíka se zelím.

nn

Vyústěním příběhu byly jedny z posledních řádek Štěrby, který Anně napsal: že věří v posmrtný život, ve kterém se spolu setkají. Nedlouho po jeho smrti - poté, co ji dopisy přestaly chodit - Anna spáchala sebevraždu. „Až po letech jsem všechny dopisy přečetla, a odkryla tak tajemství, proč si tehdy vzala život,“ řekla Šiková při vyprávění v Krajanském muzeu vystěhovalectví do Brazílie, které je v Ralsku-Náhlově.

Našli nebo hledají své příbuzné

Další vyprávěli o tom, jak v Brazílii našli své vzdálené příbuzné. Hlavně koncem 19. století totiž došlo k vystěhování nemalého počtu Čechů do Brazílie - měla tam tehdy dokonce vzniknout celá česká vesnice, což se sice nepovedlo, ale krajané přesto ze země neodešli. Své vzdálené příbuzné našel zakladatel muzea Petr Palokovič i například Vladimír Hamáček, oba už jsou s nimi v čilém kontaktu, i je navštívili. Jiný příběh prožívá brazilský farář Anselmo Ulbrich, žijící od počátku devadesátých let v Česku, který hledá informace o svých příbuzných ze Smržovky na Jablonecku.

na1

Jiní při brazilské slavnosti v muzeu vyprávěli o tom, jak zemi navštívili. Jana Hamplová, která vede jabloneckou Nisanku, povídala o partnerství Jablonce nad Nisou a brazilským městem Nova Petropolis, kde soubor opakovaně vystupoval, a brazilský soubor na oplátku vystupoval v Jablonci. „Žije ta mnoho potomků Evropanů. Tamní příroda připomíná Jizerské hory,“ řekla Hamplová. O státu Bahia vyprávěla Eva Nováková, která tam studovala. Hlavní město státu Salvador je druhé nejnavštěvovanější turisty, hned po Riu de Janeiru. Vedle krásy jsou tam i problémy: především velké sociální rozdíly spojené s kriminalitou.

nnn

Brazilskými písněmi zpříjemnil odpoledne brazilsko-italský zpěvák a hudebník Giovanni Mazziotta. Muzeum, které je otevřeno od loňského roku, je možné navštívit každý víkend, v létě dokonce i v určeené všední dny. Vstupné je dvacet korun. V místní kavárně je možné zakoupit si za slušné ceny brazilskou kávou nebo brazilskou limonádou guaraná. Objekt muzea nabízí i apartmán. Možnosti ubytování v minulosti využil například jeden z brazilských studentů, který se potřeboval učit.

Foto: Stanislav Přibík


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

KATEŘINA HAJŇUKOVÁ


redaktorka a editorka

    Narodila se koncem března 2000, je tedy znamení berana a jak říká, zcela odpovídá její tvrdohlavosti. Pochází z Karlových Varů, které moc ráda a v současnosti je studentkou čtyřletého gymnázia.

    S K21 spolupracuje od začátku července a říká, že je za to neskutečně ráda. "Editace mi otevřela nový svět, který pro mně mnoho znamená a dává mi mnoho možností."

    Mezi koníčky Kačka řadí poslouchání hudby, čtení, psaní různých příběhů, hraní na keyboard, jízdu na skateboardu a trávení času se svými přáteli. "Dalo by se říct, že mým velkým koníčkem je barvení vlasů. D§vod? Už čtyři roky si barvím své hnědé vlasy částečně na modro a nikdy bych svoje modro-hnědé vlasy nevyměnila."

    Mimo studia a editace se věnuje svému blogu. Blogerkou je už asi sedm let, při čemž svůj dosavadní blog má čtyři roky. Ve škole ji nejvíc baví psychologie, český jazyk a angličtina.

    "Ze všeho nejdůležitější je pro mě moje rodina, která mě vždy drží nad vodou. Motta a citáty jsou moje doména. Už jako malá jsem si sepisovala a opisovala motta z internetu nebo ráda prohledávala mamčiny sešity s citáty. Můj nejoblíbenější pochází od zpěváka Andyho Biersacka, který má skupinu Black Veil Brides, kterou miluji: "Každý na světě má sny. Drž je blízko svého srdce a nikdy nepouštěj..."

Toulavka

Anketa


Chat s osobností

Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 28

Čtěte také...

Za vedutami do muzea

Veduty 200Muzeum hlavního města Prahy pořádá výstavu Pražské veduty 18. století. Výstava zahrnuje grafické pohledy na Prahu z 18. století. Jedinečná kolekce originálů ze sbírek Muzea hlavního města Prahy představí proměnu města Prahy. Pražské veduty provedené...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Češi 1948 aneb jak se KSČ chopila moci

cesi200Dvacáté století udělilo Čechům řadu existenčních úderů přímo na solární plexus. Jedním z nich byl i pověstný Únor 1948. Autoři, spisovatel Pavel Kosatík a mladý výtvarník Karel Osoha zde po svém zpracovali ono ponuré téma, kdy se Klement Gottwald se svými...

Divadlo

Pestrý podzim v divadle - Divadlo Radka Brzobohatého

200divAby vaše podzimní dny byly co nejpestřejší, přinášíme vám říjnové divadelní tipy, tentokrát z Divadla Radka Brzobohatého.

...

Film

„A čo je víťazstvo pre mačku na rozpálenej plechovej streche?...“

kocka na rozpalene plechove strese200„...aby sa na nej udržala čo najdlhšie...“ hovorí Maggie (Elizabeth Taylor) svojmu manželovi Brickovi (Paul Newman) po ďalšej zosérie hádiek, ktoré prekonávajú. Maggie sa cíti ublížená, o...