Brno židovské - historie a památky židovského osídlení města Brna
Banner

Brno židovské - historie a památky židovského osídlení města Brna

Email Tisk

brno 200Více než osm století soužití křesťanského a židovského obyvatelstva na území Brna za nechalo v historii města své stopy.

 

 

 Autor knihy Brno židovské - historie a památky židovského osídlení města Brna Jaroslav Klenovský čtenářům předkládá podrobný vývoj staleté historie židovského osídlení města Brna a přehled pamětihodností. Text doplňují černobílé a barevné fotografie, mapy, plánky a kresby, historický přehled událostí a slovníček vybraných pojmů. Vše je doplněno anglickým resumé. Brno a celý region jižní Moravy vždy představoval a představuje významné centrum židovského osídlení od historických dob Českého království.
Židovské osídlení Brna se datuje od počátku 13. století. Středověká židovská čtvrť se synagogou a hřbitovem zanikla vypovězením Židů z města roku v polovině 15. století. Novodobá židovská obec se počala rozvíjet od 18. století; rychlý rozmach nastal nabytím plných občanských práv v polovině 19. století. Mezi světovými válkami žilo ve městě asi 12000 Židů. Během druhé světové války bylo do koncentračních táborů z Brna transportováno téměř 11 tisíc osob. Náboženská komunita byla po 2. světové válce obnovena.
Jaroslav Klenovský vystudoval fakultu architektury VUT Brno. Židovskou tematikou se zabývá od roku 1980; věnuje jí i svou publikační činnost. Je autorem dvacítky monografií měst a obcí, zaměřených na památky židovské kultury.

brno

Brno židovské - historie a památky židovského osídlení města Brna
Autor: Jaroslav Klenovský
Brožovaná kniha má 120 stran a je bohatě ilustrovaná. V roce 2016 ji vydalo nakladatelství Grada v edici Architekt.
www.grada.cz Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa


Partneři

Hledat

Mimísek 36

Čtěte také...

Prachatice nominovány za Jihočeský kraj na titul Historické město roku 2016

Prachatice200O titul Historické město roku 2016 bude za Jihočeský kraj usilovat město Prachatice. Vítěz celostátního kola soutěže bude slavnostně vyhlášen v dubnu 2017 u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. Do krajského kola soutěže ...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Všichni jsme zrozeni k běhu

altDivoké a drsné mexické pohoří Sierra Madre plné kamení a kaktusů je domovem tajemného národa Tarahumarů a bláznivého běžce, jehož Tarahumarové přijali za svého přítele a spřízněnou duši. Dali mu jméno Caballo Blanco – Bílý Kůň.

Divadlo

Mamma Mia! končí v Česku na Silvestra

mam200Muzikál Mamma Mia!, který v Praze dosud vidělo více než 210.000 diváků, odehraje slavnostní derniéru na Silvestra, 31. prosince 2016. "Licence nám končí poslední den v roce, a tak se s představením rozloučíme," uvedla producentka Renata Štupáková ze společ...

Film

SLOVENSKÉ POZDRAVY WALERIANU BOROWCZYKOVI

borowczyk walerian200Odborné filmové časopisy vycházejí se zpožděním. Uplynulý rok se již uzavřel, avšak čtenáři dosud marně čekají na rovnou polovinu plánovaných čísel – v Česku zatím dluží čtvrtletník Iluminace jen dvě čísla ze čtyř, na Slovensku...