Letošní rok vyhlášen Evropským rokem industriálního a technického dědictví
Banner

Letošní rok vyhlášen Evropským rokem industriálního a technického dědictví

Email Tisk

Pamatky technika 200Rok 2015 bude impulsem pro oslavu evropského průmyslového dědictví. Ukáže široké laické i odborné veřejnosti hodnotu, význam a často jedinečnost tohoto dědictví a jeho šanci pro budoucnost. Jedním z hlavních cílů Evropského roku industriálního a technického dědictví je podpora kontaktů a spolupráce mezi sdruženími a dobrovolníky napříč kontinentem, například pomocí budování partnerství měst nebo pomocí společných přeshraničních projektů.

 


Řada celoevropských projektů byla vyhlášena v průběhu zahajovací schůzky v Bruselu počátkem března; mezi tématy jsou například takové stavby jako tovární komíny, mlýny, ohrožené industriální památky, ale i další ohrožené technické památky.     

 Pamatky technika 1

Hlavním tématem Dnů evropského dědictví v letošním roce bude industriální a technické dědictví. Rozsáhlé výstavní projekty, bilance architektury konverzí uplynulých desetiletí, mezinárodní setkání k novému využití opuštěných průmyslových budov a areálů, umělecké intervence a živé akce v industriálním prostředí, alternativní cíle industriální turistiky, to jsou je některá témata, které připravuje platforma Industriální stopy, která byla u nás u vzniku hnutí za záchranu a nové využití průmyslového dědictví. Už bezmála dvě desetiletí propojuje nejrůznější odborné a zájmové, profesionální i amatérské aktivity. Nyní se Industriální stopy stávají průsečíkem akcí, jimiž se Česká republika hlásí k Evropskému roku průmyslového dědictví, k tématu, které pro rok 2015 doporučila Rada Evropy. O ohroženém dědictví se dnes mluví více, než v minulosti. Také se toho mnoho děje. Doporučení Rady Evropy je proto především významným signálem k proměně celospolečenských hodnotových kritérií. Stejně důležité sou i popularizace a osvěta, zmiňuje Benjamin Fragner z Výzkumného centra průmyslového dědictví při FA ČVUT, zakladatel platformy Industriální stopy a člen rady TICCIH (Mezinárodní organizace pro ochranu průmyslového dědictví). 

     Pamatky technika 2

Nástupem do Roku průmyslového dědictví bude přehledová výstava inspirativních příkladů proměny a nového využití bývalých továren a průmyslových areálů realizovaných u nás v letech 2000 až 2015, doplněná obrazovou publikací uzavírající řadu Industriální topografie.    

Samostatnou kapitolou budou aktivity plánované v rámci programu Plzně 2015 – Evropského hlavního města kultury. Pořadatelé k tomu využijí především mimořádný potenciál industriálních objektů v Plzni a Plzeňském kraji pro umělecké intervence a pořádání kulturních akcí. Připravují se itineráře pro putování po industriálních stavbách kraje. Aktuálním příkladem současné architektury konverzí se stane bývalý pivovar Světovar, jehož přestavba bude dokončena právě v roce 2015.   

Na řadě akcí bude platforma Industriální stopy spolupracovat se zahraničními partnery, včetně Mezinárodní komise pro ochranu průmyslového dědictví, nebo prostřednictvím České komory autorizovaných inženýrů a techniků i zemí Visegrádské čtyřky. Polsko, Slovensko i Maďarsko mohou nabídnout velmi podnětné ukázky využití technických památek.

Pamatky technika 3

Akce chystané na rok 2015 jsou příležitostí a výzvou pro stovky sdružení, majitelů industriálních památek, města, obce, místní iniciativy a umělecká seskupení. Zajímavé budou i pro investory a developery, kteří rozpoznali hodnoty, jež stojí za to chránit a stavět na nich další rozvoj.                 

V souvislosti s projektem 2015 – Rok průmyslového dědictví projde významnou proměnou rovněž hlavní informační a komunikační nástroj, webový portál www.industrialnistopy.cz. Stránky získávají přehlednější podobu, stávají se skutečnou platformou, kde je možné nalézt informace nejen o průmyslových budovách, o jejich aktuálním stavu, proměně, ale především zprávy o akcích, aktivitách, událostech, které se k Industriálním stopám hlásí. V podstatně větší míře budou zveřejňovány informace o ohrožených budovách a objektech, plánovaných akcích a událostech vztahujících se k ochraně, popularizaci a prezentaci průmyslového dědictví, včetně významnějších zahraničních událostí.

Pamatky technika 4

 

ilustrační foto autor
zdroj: www.industrialnistopy.cz


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

RENÁTA LUCKOVÁ


redaktorka

    je fotografka, novinářka, moderátorka a koučka. V autorské dvojici s Pavlem Veselým organizovali a moderovali mnoho akcí. Vedla rozhovory s různými významnými osobnostmi – podnikateli, manažery, politiky, diplomaty, s lidmi z kultury a dalšími. Její fotografie a texty byly publikovány např. v Katolickém týdeníku, na webových stránkách Arcibiskupství pražského, Historická šlechta, Svět úspěšných, v kulturní a hospodářské revue Fragmenty, v časopise Naše rodina, v tiskové agentuře MediapressServis, v časopise Policista, Český bratr, Překvapení aj. Absolventka VŠE a UK. Má zkušenosti v oblasti PR, reklamy a marketingu, ale i v oblasti  firemních financí, personálního řízení a andragogiky.

    Spolu s Pavlem Veselým jsou autoři knihy "Setkání s Dominikem kardinálem Dukou OP", která vyšla k jeho 70-tým narozeninám, kde publikovala i své fotografie.

Toulavka

Anketa


Partneři

Hledat

Mimísek 38

Čtěte také...

Ojedinělý výstavní projekt Jan Hus 1415/2015 v Táboře

janhus200Až do 31. října. 2015 je v Husitském muzeu v Táboře v budově Staré táborské radnice k vidění expozice u příležitosti upálení Mistra Jana Husa s názvem Výstava Jan Hus 1415/2015.

...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

DVOJRECENZE: Tři vteřiny

Tri vteriny 200Stačí tři vteřiny zachránit život Paule?
Před časem vzbudila pozornost kniha Milénium švédského spisovatele Stiega Larssona. S neméně strhujícím románem přichází ke čtenářům i švédská sp...

Divadlo

Dramatická novinka Olji Muchinové Olympia účtuje s divokými 90. léty

olympia perexKlubový prostor H2O na pražském Žižkově, který provozuje umělecká skupina OLDstars, uvádí jako první mimo území Ruska inscenaci nové hry respektované dramatičky Olji Muchinové Olympia. Nejbližší představení se ...

Film

Oceňovaní filmoví tvůrci Šlajer, Štindl a Špaček začali natáčet film o dospívání s názvem Místa

Nový snímek oceňovaných filmových tvůrců nese název Místa a hlavní roli v něm sehraje dospívání, láska a pomsta. mista 200Spojení osobností producenta Vratislava Šlajera, scenáristy Ondřeje Štindla a režiséra Radima Š...