Kostel a fara Českobratrské církve evangelické v Olomouci zařazeny do seznamu kulturních památek
Banner

Kostel a fara Českobratrské církve evangelické v Olomouci zařazeny do seznamu kulturních památek

Email Tisk

Kostel Olomouc 200Tohoto statutu se dostalo navzájem propojeným sakrálním objektům stojícím na nábřeží řeky Moravy, které jsou nositeli architektonických i kulturně-historických hodnot a jejichž osud je zároveň úzce provázán s historií města Olomouce.

 

 

Když se podařilo české evangelické církevní obci v roce 1903 zakoupit městské pozemky za účelem stavby kostela a sborového domu, rozhodovala se mezi dvěma projekty k realizaci. Jeden vypracoval vídeňský architekt Josef Zlatohlávek, druhý v novogotickém stylu olomoucký stavební inženýr Cyrill Knob. Obec se nakonec rozhodla pro druhou variantu a podle Knobových návrhů postavila sborový dům. Na stavbu kostela již nedošlo a sál se štukovou stropní výzdobou v přízemí sborového domu, tzv. Betlémská kaple, sloužil po dlouhý čas jako modlitebna.

Kostel Olomouc2

 

Od myšlenky stavby kostela ale obec neustoupila. K jeho realizaci hledala nový styl, který by splňoval nároky moderního proudu architektury. Sbor oslovil německého architekta Otto Kuhlmanna. Základní kámen kostela byl položen 27. září 1914; dodnes je vidět zazděný v přízemí věže. Díky Velké válce se stavba protahovala a dokončena byla až v roce 1920. V roce 1921 došlo ke stavebním úpravám, rozšiřujícím modlitební prostor, který kapacitou nedostačoval. Roku 1977 byla opravena fasáda objektu a zároveň byly pořízeny nové věžní hodiny a zavěšen zvon. O deset let později byl upraven interiér kostelního sálu podle projektu architekta Josefa Bartáka. Poslední opravy, při nichž byl v objektu vybudován výtah do patra pro bezbariérový vstup, proběhly v roce 1997. Žádná z uvedených rekonstrukcí nenarušila celkový historický ráz objektu; kostel si tak uchoval tvář z roku 1913.

Architekt August Fritz Otto Kuhlmann (1873 – 1948) se zabýval sakrální evangelickou architekturou, kterou projektoval pro církevní sbory v Německu a na území dnešního Rakouska. Výrazně zasáhl i do sakrální tvorby v českých zemích. Zapsáním areálu kostela v Olomouci do seznamu kulturních památek se uzavřel soubor realizovaných projektů na stavby kostelů navržených Otto Kuhlmannem, na našem území.

www.npu.cz


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa


Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 32

Čtěte také...

Před sto lety spatřilo světlo světa první číslo skautského časopisu Junák!


skaut 200Časopisu, který přináší nápady a inspiraci skautkám a skautům, za sto let existence vyšlo „jen“ 57. ročníků. V dobách vlády totalitní moci a zákazu skautingu vycházet nemohl. Sto let od svého založení se stal nejstarším dodnes vycházejícím časop...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Jména čísel odhalují nacistické zvěrstvo

cisel200Nakladatelství Ikar ve společnosti Euromedia Group vydalo novou knihu německého publicisty Hanse-Joachima Langa, autora knihy Ženy z bloku 10, v níž odkrývá další zločiny vědců a lékařů ve službách nacistické ideologie. Kniha nese název Jména čísel, s ...

Divadlo

Na festival Ibérica přijedou hvězdy flamenka. Ujmou se i role lektorů ve tvůrčích dílnách

Iberica 200Festival španělské kultury Ibérica, který mezi 11. a 16. srpnem zamíří do Prahy, Brna a Boskovic, nabídne už pojedenácté uhrančivá představení plná vášnivého flamenka a španělských rytmů, ale také filmovou přehlídku či tvůrčí ...

Film

Ewa Farna míří na plátna kin. V dokumentu pustí fanoušky i do svého soukromí

ewa3Poslední dva roky strávila Ewa Farna s kamerou v zádech. Kromě natáčení singlů, porotcování v polské verzi Superstar a spousty jiných aktivit se populární česko-polská zpěvačka připravovala na největší koncert ve své kariéře. U příležitosti oslav desetiletí na české hudební scéně l...