Kostel a fara Českobratrské církve evangelické v Olomouci zařazeny do seznamu kulturních památek
Banner

Kostel a fara Českobratrské církve evangelické v Olomouci zařazeny do seznamu kulturních památek

Email Tisk

Kostel Olomouc 200Tohoto statutu se dostalo navzájem propojeným sakrálním objektům stojícím na nábřeží řeky Moravy, které jsou nositeli architektonických i kulturně-historických hodnot a jejichž osud je zároveň úzce provázán s historií města Olomouce.

 

 

Když se podařilo české evangelické církevní obci v roce 1903 zakoupit městské pozemky za účelem stavby kostela a sborového domu, rozhodovala se mezi dvěma projekty k realizaci. Jeden vypracoval vídeňský architekt Josef Zlatohlávek, druhý v novogotickém stylu olomoucký stavební inženýr Cyrill Knob. Obec se nakonec rozhodla pro druhou variantu a podle Knobových návrhů postavila sborový dům. Na stavbu kostela již nedošlo a sál se štukovou stropní výzdobou v přízemí sborového domu, tzv. Betlémská kaple, sloužil po dlouhý čas jako modlitebna.

Kostel Olomouc2

 

Od myšlenky stavby kostela ale obec neustoupila. K jeho realizaci hledala nový styl, který by splňoval nároky moderního proudu architektury. Sbor oslovil německého architekta Otto Kuhlmanna. Základní kámen kostela byl položen 27. září 1914; dodnes je vidět zazděný v přízemí věže. Díky Velké válce se stavba protahovala a dokončena byla až v roce 1920. V roce 1921 došlo ke stavebním úpravám, rozšiřujícím modlitební prostor, který kapacitou nedostačoval. Roku 1977 byla opravena fasáda objektu a zároveň byly pořízeny nové věžní hodiny a zavěšen zvon. O deset let později byl upraven interiér kostelního sálu podle projektu architekta Josefa Bartáka. Poslední opravy, při nichž byl v objektu vybudován výtah do patra pro bezbariérový vstup, proběhly v roce 1997. Žádná z uvedených rekonstrukcí nenarušila celkový historický ráz objektu; kostel si tak uchoval tvář z roku 1913.

Architekt August Fritz Otto Kuhlmann (1873 – 1948) se zabýval sakrální evangelickou architekturou, kterou projektoval pro církevní sbory v Německu a na území dnešního Rakouska. Výrazně zasáhl i do sakrální tvorby v českých zemích. Zapsáním areálu kostela v Olomouci do seznamu kulturních památek se uzavřel soubor realizovaných projektů na stavby kostelů navržených Otto Kuhlmannem, na našem území.

www.npu.cz


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

RENÁTA LUCKOVÁ


redaktorka

    je fotografka, novinářka, moderátorka a koučka. V autorské dvojici s Pavlem Veselým organizovali a moderovali mnoho akcí. Vedla rozhovory s různými významnými osobnostmi – podnikateli, manažery, politiky, diplomaty, s lidmi z kultury a dalšími. Její fotografie a texty byly publikovány např. v Katolickém týdeníku, na webových stránkách Arcibiskupství pražského, Historická šlechta, Svět úspěšných, v kulturní a hospodářské revue Fragmenty, v časopise Naše rodina, v tiskové agentuře MediapressServis, v časopise Policista, Český bratr, Překvapení aj. Absolventka VŠE a UK. Má zkušenosti v oblasti PR, reklamy a marketingu, ale i v oblasti  firemních financí, personálního řízení a andragogiky.

    Spolu s Pavlem Veselým jsou autoři knihy "Setkání s Dominikem kardinálem Dukou OP", která vyšla k jeho 70-tým narozeninám, kde publikovala i své fotografie.

Toulavka

Anketa


Partneři

Hledat

Mimísek 39

Čtěte také...

Šest večerů za Karla IV.

noc s karlem iv200Národní muzeum připomene na různých místech Prahy poslední cestu slavného císaře.

...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Dějiny sexuality hravě a s nadsázkou

perexovy obrazekProjdete-li v knihkupectví kolem této knihy, není možné, abyste ji přehlédli. Upozorňuje na sebe, čím se dá – je obrovská, červená a netají se lehce lascivním názvem „SEXKOMIKS“. A co na vás čeká uvnitř…?

Divadlo

Bohémský Falstaff odstartuje v neděli divadelní přehlídku Ostrava v Praze!!!

ostrava v praze 200Jednou z nejznámějších Shakespearových komedií Veselé paničky windsorské odstartuje již tuto neděli 6. listopadu v Divadle na Vinohradech sedmý ročník přehlídky ostravských divadel. V hlavní roli bohémského rytíře Falstaffa, kter...

Film

Ledové Království je o dvou princeznách

Frozen perexLedové Království (2013) je zvláštní směs nejoblíbenějších a nejpozitivnějších žánrů. Animovaná pohádka je zároveň muzikál, komedie i dobrodružná akce, plná nebezpečí a nečekaných zvratů. Předlohu pro pohádku napsal Hans Christ...