Výstava poodhaluje historii a průběh oprav Husova pomníku
Banner

Výstava poodhaluje historii a průběh oprav Husova pomníku

Email Tisk

pomn 200Galerie hlavního města Prahy připravila výstavu o opravách pomníku mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí. Venkovní expozice kolem památky mapuje historii a restaurování díla. Opravy nyní míří do finální fáze. Pomník restaurátoři městu vrátí přesně 600 let od Husovy smrti a 100 let od jeho odhalení, 6. července 2015.

 

Lidé mohou na panelech kolem pomníku vidět fotografie a texty, které mapují historii i současný stav díla. Překvapením pro restaurátory bylo, že je vnitřek pomníku dutý a mnozí netuší, jak mohutné podzemní prostory skrývá. Cílem výstavy je informovat zájemce o výsledku průzkumu.

pomn 2


Husův pomník na Staroměstském náměstí je považován za zásadní dílo české pomníkové tvorby. Autorem návrhu byl sochař Ladislav Šaloun a architekt Antonín Pfeifer.  Dne 14. června 1915 byl Husův pomník zkolaudován. Chystané oslavy odhalení pomníku byly ale pod vlivem tehdejší válečné situace odloženy,
Významovou stránku pomníku formuluje nejenom samotné bronzové sousoší, ale je zastoupena již v žulovém podstavci. Podstavec doplňují slova „Milujte se, pravdy každému přejte“. Toto krédo, vycházející z výroku v Husových listech z Kostnice,  doprovází vlastní těžiště pomníku, dominantní postavu Jana Husa.

pomn 3

 

Vstup na výstavu  zdarma, termín konání: 1. července - 31. srpna 2014

 


Podle podkladů Galerie Hlavního města Prahy,Galerie HMP


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

RENÁTA LUCKOVÁ


redaktorka

    je fotografka, novinářka, moderátorka a koučka. V autorské dvojici s Pavlem Veselým organizovali a moderovali mnoho akcí. Vedla rozhovory s různými významnými osobnostmi – podnikateli, manažery, politiky, diplomaty, s lidmi z kultury a dalšími. Její fotografie a texty byly publikovány např. v Katolickém týdeníku, na webových stránkách Arcibiskupství pražského, Historická šlechta, Svět úspěšných, v kulturní a hospodářské revue Fragmenty, v časopise Naše rodina, v tiskové agentuře MediapressServis, v časopise Policista, Český bratr, Překvapení aj. Absolventka VŠE a UK. Má zkušenosti v oblasti PR, reklamy a marketingu, ale i v oblasti  firemních financí, personálního řízení a andragogiky.

    Spolu s Pavlem Veselým jsou autoři knihy "Setkání s Dominikem kardinálem Dukou OP", která vyšla k jeho 70-tým narozeninám, kde publikovala i své fotografie.

Toulavka

Anketa


Partneři

Hledat

Mimísek 39

Čtěte také...

Vyšly Komárkovy Dějiny českého jazyka

dejiny-ceskeho-jazyka 200Ani si příliš neuvědomujeme, že každý jazyk se vyvíjí, že mnohé výrazivo začíná být vnímáno jako zastaralé, přestává se používat, až posléze zaniká, nahrazeno jiným výrazivem, které v průběhu staletí nejspíš potká tentý...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Stalinova dcera se nepokládala za mučednici. Její dramatický život na 574 stránkách!

stalinova dcera perexVýjimečný a bouřlivý život Světlany Allilujevové. Takový podtitul nese kniha Rosemary Sullivanové Stalinova dcera.

 

...

Divadlo

Úspěšná bilance a nová sezóna 2016-2017 ve Švandově divadle

svandovo divadlo 200Návštěvnost překračující 90 %, vysoký počet odehraných představení, hostování v zahraničí a za sebou vůbec nejúspěšnější období v novodobé historii Švandova divadla. To je bilance smíchovské scény, která v říjnu 2016 oslaví už 1...

Film

Jak probíhaly boje o smýšlení publika

Infoboj 200Každý režim, mocenské seskupení či nejšířeji civilizační okruh sleduje dva základní cíle: jednak hájí a vychvaluje sám sebe, jednak zlehčuje a odsuzuje případné protivníky, ať již je nachází ve svém vlastním prostoru, nebo mimo něj. Platilo to ...