Na konci května se v Praze poprvé uskuteční Kameramanské dny. Akce, kterou připravuje tým mezinárodního filmového festivalu Ostrava Kamera Oko, chce oslovit nejen profesionály z oboru, ale také laickou veřejnost. Vzdělávací části programu se zúčastni zástupci české, francouzské, německé a norské asociace kameramanů (AČK, AFC, BVK, FNF).
Jakub Felcman, ředitel Kamera Oko, pořadatele Kameramanských dnů, říká: "Kameramanské dny vycházejí z našeho sílícího pocitu, že je potřeba podpořit profesionální vzdělávání kameramanů, programem, který by propojil skupiny studentů kamery, mladých profesionálů, amatérů i technických kamerových oborů, a staré filmařské generace - české kameramanské školy. Je potřeba takovou platformu mít a pečovat o ni. Pražské Kameramanské dny jsou výsledkem průniku tohoto přesvědčení několika nezávislých skupin. Jsou logickým pandánem kameramanského festivalu Ostrava Kamera Oko, který probíhá na podzim na druhé straně země."
Hlavním hostem Kameramanských dnů bude belgický kameraman Willy Kurant. Kurant během své dlouhé a bohaté kariéry natáčel především s francouzskými tvůrci, např. Jeanem-Lucem Godardem, Mauricem Pialatem, Philippem Garrelem, spolupracoval také se Sergem Gainsbourgem, ale za kamerou stál i u filmů Orsona Wellese či Volkera Schlöndorffa. Willy Kurant povede v pátek 30.května na pražské FAMU Masterclass pro studenty kamery a osobně uvede projekce svých filmů Michael Kohlhaas (režie V. Schlöndorf, 31.5. 20:00, Ponrepo) a Mužský rod, ženský rod (režie: J.-L. Godard, 30.5. 20:00, Studio Béla).
Kino Evald bude zasvěceno projekcím digitálně restaurovaných filmů s odborným komentářem. Diváci se mohou těšit na dva české restaurované snímky Hoří, má panenko a Všichni dobří rodáci a na jednu ukázku práce zahraničních restaurátorů. Projekcím filmů bude předcházet prezentace srovnání různých filmových formátů s krátkou přednáškou, která běžnému filmovému divákovi ozřejmí rozdíly v různých projekčních formátech a význam digitalizace význačných děl kinematografie (DCP,35 mm, dvd).
Výzkumné projekty zaměřené na kameramanskou práci a vizualitu budou prezentovat v rámci čtvrtečního odpoledne odborníci i studenti v kině NFA -Ponrepo. Na programu je představení současných kameramanských výzkumů, například bádání o České kameramanské škole či studie věnovaná významnému českému kameramanovi, Jaroslavu Kučerovi. Členka Rady Státního fondu kinematografie přiblíží nové projekty na podporu experimentálního filmu a digitalizace. Nadace České bijáky, která se věnuje digitalizaci českých filmových klenotů, představí svoji práci.
“Divokou kartu” distribuční společnosti Artcam dostal kameraman Martin Preiss, který pro návštěvníky Studia Béla vybere a také opatří odborným úvodem film z katalogu Artcamu. Projekce proběhne ve čtvrtek 29.5. od 20 hodin.
Program a aktuality ke Kameramanským dnům naleznete na strankách www.ostravakameraoko.cz a na facebooku.
Kameramanské dny probíhají díky podpoře Státního fondu kinematografie Česke republiky.
Kameramanské dny, Praha
29. – 31. května 2014
Praha, Česká republika
Kino NFA - Ponrepo, Evald, Studio Béla, FAMU
< Předchozí | Další > |
---|
- Jak pokračuje legenda Zprávaře
- V šedesáti letech zpátky do ringu
- Jak naše pradědečky a prababičky vábily pohyblivé obrázky
- Jiří Langmajer: Všiváci jsou pro mě jedna velká emoce
- Aneta Langerová a Marta Kubišová ve filmu Magický hlas rebelky
- I při cestě na dno svítá naděje
- Režisérka Ivanna Benešová s novým dokumentem procestuje svět!
- Ledové Království je o dvou princeznách
- Godzilla zasahuje
- Olomoucká univerzita zkoumá prezentaci světa kolem nás