10 pravidel jak sbalit holku, nová komedie Karla Janáka

10 pravidel jak sbalit holku, nová komedie Karla Janáka

10pravidel perexRežisér Karel Janák, tvůrce úspěšných komedií Snowboarďáci a Rafťáci se vrací ke svému oblíbenému žánru. Komedie 10 pravidel jak sbalit holku je především o tom, jak nám vztahy dokáží komplikovat život a jak z toho se ctí a bez zlomeného srdce vybruslit.

 

Karel Janák na sebe upozornil již v roce 2001 krátce po ukončení studií režie svým televizním filmem Vetřelci v Coloradu, který získal řadu mezinárodních ocenění. V celovečerním debutu (a souběžně seriálu) Snowboarďáci objevil pro český film žánr teenagerské komedie. Snowboarďáci byli doslova hitem, v kinech film vidělo přes 600 tisíc diváků, hlavní představitelé Vojtěch Kotek a Jiří Mádl se stali novými dívčími idoly. Film získal Českého lva pro divácky nejúspěšnější titul roku 2004. Jeho úspěch dal vzniknout „letnímu“ pokračování Rafťáci, který divácký úspěch a zisk Českého lva v roce 2006 zopakoval. Potřetí Karel Janák obsadil úspěšnou hereckou dvojici do černé komedie Ro(c)k podvraťáků (2006). V následujících letech se věnoval hlavně televizní filmové tvorbě (Past na Ježíška, Ať žijí rytíři, Dvanáct měsíčků) a komerčnímu natáčení.

Hlavního hrdinu Marka hraje Matouš Ruml, populární díky postavě nešiky Lexy ze seriálu Comeback, v dalších rolích uvidíme Jakuba Prachaře a Jana Dolanského, Kristínu Svarinskou nebo Terezu Nvotovou, tatínka a vydavatele vyhlášených 10 pravidel vytvoří Miroslav Donutil.  

Příběh

Hlavní hrdina Marek, je typickým příkladem mladého mimoně, žijícího ve vlastním vesmíru. Je to chytrý a milý vědátor zabraný do studií astrofyziky, jehož největší láskou jsou hvězdy a horoskopy. Dráhu mu však jednoho dne překříží dívka snů a její přítomnost mu zcela obrátí život naruby. Marek se zamiluje tak beznadějně, že ve škole není schopen ani udělat zkoušky. V tento moment se do věci obouvají jeho odhodlaní přátelé. Ti se rozhodnou povolat na pomoc a zasvětit do Markových problémů jeho otce, úspěšného vydavatele řady bestsellerů na téma: jak získat ženu.

Společně pak začnou Markovi připravovat velkou strategickou hru, díky níž by se mu mělo podařit najít cestu k milované dívce. Tím mu však zadělali na nejeden veliký průšvih. Kolem ústřední zápletky se rozvíjí příběh plný nečekaných zvratů, nedorozumění a komických situací. Marek tak pod vedením svého otce a přátel absolvuje velmi svérázný kurz dívčí psychologie.

Platí ovšem těch 10 zaručených pravidel přesně podle knížek?

„V tomto ohledu vás mohou potkat v podstatě tři situace,“ vysvětluje režisér Karel Janák. „Kluk je zamilován do holky a ona o něj nemá zájem. Holka chce kluka a on nemá zájem. Mají zájem oba, což je ideální stav a tam žádná pravidla nepotřebujete. Ale ve chvíli, kdy zájem je jednostranný, ať už z jakéhokoliv důvodu, tak to chce vztah nějak zařídit, nastartovat. Můžete postupovat živelně a u toho pochopitelně dělat chyby anebo na to použijete pravidla. Já jsem kvůli filmu přečetl spousty knížek, abych věděl, co je takzvaně na skladě. A přestože jsem byl nejprve skeptický, zjistil jsem, že tam jsou chytré věci a zároveň vás mohou tyto rady upozornit na věci, které byste dělat neměli. Zásadou ovšem je, že pokud všechny rady, návody a pravidla používáte jen tak uměle, tak to váš protějšek lehce prokoukne. Takže aplikovat pravidla lze, ale musíte to dělat srdcem,“ dodává režisér.

Dal vám někdy někdo nějakou radu, která spolehlivě funguje za všech okolností?

„Já zas nemám tolik zkušeností, protože jsem měl dva dlouhodobé vztahy. A v době natáčení jsem se dostal do situace, kdy mi někdo jiný začal aplikovat pravidla na moji přítelkyni, takže už spolu s Veronikou Kubařovou nejsme,“ přiznává Karel Janák. „A navíc Veronika hraje v úvodní scéně filmu rozchodu s hlavním hrdinou. Takže jsem si to přivolal, prožil i natočil. Jsem teď vlastně v situaci, kdy bych měl pravidla rychle začít používat. A ta rada? Asi to, že nesmíte při seznamování dát najevo, že o toho druhého stojíte víc, než on stojí o vás. Udržování rovnováhy je hodně důležité. Ale tuhle radu mi nedal nikdo. Tu mi dal život!“   

„Marek je hodnej, roztomilej kluk, i když na počátku možná malinko mimoň, který se nechává životem spíš unášet. Ale protože trošku neví, co se sebou, nechává se lehce ovlivňovat ostatními lidmi. A proto taky utíká ke hvězdám, kouká na planety. Bojí se, aby nebyl ovládaný lidmi, tak se mu zdá příjemnější nechat se ovládat hvězdami, horoskopy… Markovi jde o správnou věc, ale zatím si není tak úplně jistý, o jakou. Ale on to nakonec zvládne, přijde na to…“ říká Matouš Ruml o své postavě. „Markovi se dívky strašně líbí, tedy hlavně ta jedna, ale je pro něj něco tak nedostupného, že má strach ji vůbec oslovit, jít za ní. Tak jen pozoruje…“

10pravidel 3

Režisér přisoudil hlavnímu hrdinovi vášeň pro hvězdy a horoskopy, ale zdalipak jim sám důvěřuje?

„Horoskopy čtu, ale přiznám se, že těm, které jsou v časopisech, takové ty hromadné, na každý den, tak těm nevěřím. Ale pokud se to udělá přesně na míru, tak to obvykle funguje. A co myslím funguje úplně perfektně, jsou horoskopy podle data narození a příslušnosti k znamením. Podle toho se dá dost dobře poznat, jaký ten člověk bude a pak se k němu v partnerském vztahu můžete i vhodně chovat, zjistíte, jak vám to bude fungovat a případně můžete upravit i taktiku,“ říká Karel Janák s úsměvem.

V čem je postava hlavního hrdiny režisérovi blízká? Anebo jiné postavy?

„Tím, že to bere upřímně a po trošku nekalých praktikách sáhne až ve chvíli, kdy se zoufale zamiluje. Ale každý člověk má dvě tváře, takže i postava Markova soka Filipa ze mne něco má. Prostě v každé z těch postav je ze mne kousek.“

A Matouš Ruml také přiznává: „Já jsem se mu nemusel ani moc přizpůsobovat. Tu zkušenost mám taky za sebou. Sám jsem býval taky trošku jako Marek. On se v tom životě plácá a motá, je nejistý, hledá svoje místo v a já jsem na tom byl kdysi docela podobně. Vlastně jsem se musel přizpůsobit v jediné věci – musel jsem se naučit chrochtat. Tedy jinde, než normálně chrochtám…“ směje se Matouš.  

Hereckou legendu, která vytvořila roli otce, není třeba představovat. Miroslav Donutil je stálicí českých obrazovek, filmového plátna i divadelních scén. „Hledali jsme k Matoušovi postavu táty a Mirek Donutil skvěle splňoval obě polohy, které Markův otec má. Dovede zahrát přísného chlapa, ke kterému máte respekt a který si dokáže zjednat pořádek a zároveň to dokáže zahrát s vtipem a nadhledem zvláště v začátcích, kdy otec začne svého syna vést po cestě k vysněné holce. A Mirek má v sobě i tu lidskou stránku, kamarádství. Ve chvíli, kdy otec po všech těch dobrodružstvích začne svého syna mít rád víc nebo jinak než před tím, dokáže být v roli vtipný a kouzelný. To se mi moc hodilo a rád jsem po něm sáhnul a věřím, že bude pro diváky zase překvapením, “ říká režisér Karel Janák.

Váš hrdina jako otec vytvoří pro svého syna pravidla, jak získat děvče. Myslíte si, že ve vztazích fungují nějaká pravidla?

„V žádném případě. Už sám ten návod zakládá komiku celé situace, protože je vlastně zcestný. Žádné pravidlo na lásku neexistuje a nikdy existovat nemůže. A proto i ta naše filmová pravidla do jisté míry fungují a od určitého okamžiku fungovat přestávají a na tom je také postavena celá zápletka příběhu,“ říká Miroslav Donutil.

A s tím souhlasí i jeho filmový syn. „Těžko říct. Já jsem na svou vlastní ženu žádná pravidla neaplikoval a od té doby, co ji mám, se nepokouším balit holky, takže jsem takový pravidlový panic,“ přiznává se Matouš Ruml.

10pravidel 1

V souboji o Stephanii, dívku snů má Marek silného protivníka. Filipa si s gustem zahrál herec, hudebník a moderátor Jakub Prachař.

Jakub s Matoušem volí v boji o Stephanii různé zbraně. Byla ve scénáři nějaké scéna, kterou jste svému sokovi opravdu nezáviděl?

„Když jsem si poprvé přečetl scénář a bylo tam: jsou namočeni v lomu, tak jsem si říkal: To bude tak, že bude pět stupňů, v říjnu, ve vodě a to jsem si fakt nezáviděl. Pak jsem ale zjistil, že Matouš má ve svém scénáři taky poznámku: jsou namočeni v lomu. Tak jsem přestal nezávidět, protože jsme na to byli úplně stejně,“ říká Jakub Prachař.

Dívka, o níž oba mladíci usilují, se jmenuje Stephanie, je dcerou francouzského velvyslance, po mamince Slovenka. Její herecká představitelka Kristína Svarinská se zařazuje k početné skupině slovenských hereček, které se zabydlují v českém filmu. Je studentkou 4. ročníku bratislavské VŠMU. Zahrála si již v několika slovenských i českých seriálech – Obchod so šťastím, Panelák, Znamení koně (zde byla partnerkou Jiřího Mádla). Ztvárnila menší úlohy v českých snímcích Don´t Stop (2012) nebo Colette (2013), ale její doposud největší úlohou byla hlavní role v koprodukčním slovensko-českém filmu Love, talentovaného režiséra Jakuba Krónera. Snímek se stal na Slovensku největším diváckým hitem posledních let.

„Stephanie, mladá studentka francouzské literatury, je na první pohled úplně dokonalé stvoření. Ale jen na ten první pohled. Na ten druhý zjistíte, že se jí ne všechno úplně daří a její roztržitost ji neustále přivádí do nezáviděníhodných situací. Ale díky tomu ztrácí na té prvoplánové dokonalosti a stává se z ní roztomilá lidská bytost,“ hodnotí svoji hrdinku Kristína Svarinská, která si jako svou filmovou matku „vypůjčila“ skutečnou maminku kolegyně Terezy Nvotové, herečku Annu Šiškovou.

Když se dostanete do svízelné situace, není nic lepšího, než mít kamarády. Marek žije s partou spolubydlících, kterou tvoří učitelka z mateřské školy Marie (Tereza Nvotová), student Pavel (Petr Buchta) a náruživý uživatel lehkých drog Erik (Jan Dolanský). Střapatou rostlinu má všude kolem sebe v množství rozhodně větším než malém. „Erik je majitelem bytu, kde všichni kamarádi bydlí, je to vášnivý pěstitel marihuany a díky tomu žije ve vlastním světě, který jen nerad opouští,“ představuje svérázného spolubydlícího a kamaráda herec Jan Dolanský. „Mám tu postavu rád, a rád jsem si s ní zavzpomínal na školní léta, i když to nebylo zdaleka tak intenzívní “ připouští herec a dodává, že pokud by si od Erika přece jen něco vypůjčil, tak schopnost nikam nespěchat. „Kdybych mohl, tak bych byl strašně rád taky tak líný jako Erik,“ směje se Jan Dolanský. Na otázku, jak vnímá Erik ženy, se však Honzovi Dolanskému nehledá odpověď snadno. „Já si nejsem jist, zda on vůbec nějaké ženy vnímá. Ale marihuana je rodu ženského, takže mu to opačné pohlaví trochu nahrazuje. Ale on je mimo jakýkoliv čas a prostor, takže možná ani neví, že nějací jiní lidé ještě vůbec existují,“ směje se herec.

Hudbu k filmu složil Mirek Chyška, který s Karlem Janákem spolupracoval i na jeho debutové úspěšné komedii Snowboarďáci, kde byl spoluautorem hitu Dana Bárty On My Head. Také pro komedii 10 pravidel jak sbalit holku je připraveno několik písniček, titulkovou skladbu nazpíval Albert Černý z bývalé skupiny Charlie Straight. Ve filmu zazní také dvě písně v podání Dana Bárty.    

„Přiložil jsem ruku k dílu a přisložil jsem pár melodií a jednu dvě skoro písně, písničky. Většinou je to tak, že máme nějaký základ, já udělám melodii, Mirek ji učeše, případně se vůči některým jejím zákrutům negativně vymezí, takže ji musím předělat – až jsme spokojeni oba, respektive všichni, teď myslím i Honzu Jakubce, takto člena širší autorské základny muziky k Deseti pravidlům. A o texty jsem poprosil Alžbětu Plívovou, Bětku, dívku svou, což taky velice zjednodušuje situaci, jakkoliv ji to i poněkud komplikuje...,“ vysvětluje Dan Bárta  princip vzájemné spolupráce.

Písnička, která zazní v titulcích, se jmenuje One Player Game a přestože ladí s tématem filmu, Dan Bárta se neujal její interpretace. Proč?

„Napsali jsme takovou snivou, lehce bilanční věc, o touze po lásce k „té pravé“, tak, aby jaksi vyjadřovala pocity hlavního hrdiny filmu a trochu přibližovala jeho svět. Ne, že bych si na všechna tahle pohnutí nepamatoval, to já se na ně dobře pamatuju, ale napadlo mě takhle jednou před usnutím, jestli je vlastně vhodné, aby se mým lehce skeptickým nahořklým prostřednictvím vztahoval ke světu kluk, kterému bych mohl být za určitých poměrně pravděpodobných okolností tatínkem... zkrátka jsem si tak jako přiznal, že jakkoliv zvládám zpěvácké řemeslo po všech těch letech dobře, nemusím být v tomto speciálním případě úplně uvěřitelný a na místě, že On My Head už bylo, že by to teď chtělo trochu ryzí mladické nerozvážnosti, jiskry a svěžesti, neotřelosti, drzosti, nezatíženosti, rozervanosti, přímosti, zkrátka že by to chtělo najít někoho, kdo nazuje sportovní botky, současným způsobem na nich překříží tkaničky, nedopne jeansy a spustí šle a vyrazí jen tak prostovlasý tomu chtění, té touze a životu hlava nehlava vstříc...“ vypráví Dan Bárta.

A bylo tu hledání toho, kdy by měl písničku zpívat. „Vzpomněl jsem si na svůj úplně první dojem z dnes už padlých Charlie Straight a když jsme to s chlapci probrali, ukázalo se, že to stojí za zkoušku. A když jsme to zkusili, ukázalo se, že to stálo za to. Takže Albert Černý je takovým naším bílým koněm. Teď mě napadá, že jsem snad nikdy ještě nenapsal písničku pro jiného zpěváka, takže tohle je premiéra – pánbu zaplať za každou novou zkušenost,“  říká spokojeně Dan Bárta.

Píseň je ke stažení zde: http://ow.ly/uixM4

Producenti a partneři

Dawson Productions
Producentem filmu 10 pravidel jak sbalit holku je Monika Kristlová a společnost Dawson Productions, jeden z předních domácích producentů v oblasti marketingu a reklamy, tvůrce řady úspěšných komerčních spotů, které pro společnost natáčejí režiséři s mezinárodním renomé.

Monika Kristlová se věnuje i práci v oblasti hraného filmu, iniciovala a producentsky zaštítila úspěšný snímek Tomáše Mašína 3 sezóny v pekle, který byl oceněn 3 Českými lvy 2009. „3 sezóny v pekle byl produkčně velmi náročný snímek, a proto jsem pro svůj další projekt hledala takzvaně lehčí látku, díky níž bych si mohla vyzkoušet zase jiný žánr. A tak se zrodilo 10 pravidel jak sbalit holku, film, kterým chceme bavit diváky bez rozdílu věku, protože své trampoty s láskou a s tím, jak získat milovanou bytost, si prožil snad každý. Doufám, že diváci se budou spolu s námi smát, ale zaplaví je ten hezký, něžný pocit, protože je to poctivě natočená komedie s kouskem romantiky navrch!“  

Energetická skupina RWE, Skupina Nova a český film


10 pravidel jak sbalit holku, nová komedie Karla Janáka

10pravidel plakat

V kinech od 20.3.2014

Hrají

Marek Berger – Matouš Ruml
Roman Berger – Miroslav Donutil
Stephanie – Kristína Svarinská
Filip - Jakub Prachař
Marie – Tereza Nvotová
Erik – Jan Dolanský
Pavel – Petr Buchta
Profesor – Ladislav Županič

Tvůrci

Námět - Cristiano Bortone, Fausto Brizzi
Scénář – Karel Janák
Režie – Karel Janák
Producent – Monika Kristlová
Kamera – Alexander Šurkala
Hudba – Miroslav Chyška
Střih – Martin Kirov
Zvuk – Roman Čapek
Architekt – Lucie Fejková
Kostýmní výtvarník – Vladimíra Fomínová
Umělecký maskér – David Šesták 

Zdroj informací a foto: Zuzana Janáková a www.Falcon.cz


 

Rozhovor

Filip Chudý (baskytarista v DYING PASSION, ex-MEMORIA…)

filip chudy2009Filip Chudý je dlouholetým hráčem na basovou kytaru. Působil zejména v hranické kapele MEMORIA a nyní hraje v šumperské partičce jménem DYING PASSION. O těchto projektech i jiných věcech s...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...

Čtěte také...

Padla první klapka hvězdně obsazeného filmu Jiřího Vejdělka TÁTOVA VOLHA


prvni klapka200V úterý 29. srpna padla v Kouřimi první klapka nového českého filmu TÁTOVA VOLHA režiséra Jiřího Vejdělka a producenta Tomáše Hoffmana. Ti se opět setkávají po úspěšné romantické komedii Bezva ženská na krku a jsou podepsáni pod takov...


Literatura

Který kluk by nemiloval vojáčky?

vojacci 200Když se spojí otec se synem, dva velké zájmy a spolupráce s nakladatelstvím, může vzniknout skvělý počin. A jedním z nich je rozhodně kniha Vojáčci zaměřené na legionáře, rytíře a samuraje.

 

...

Divadlo

Báby - tak trochu jiné divadlo

baby perexAsymetrická scéna. Miniaturní bába. Operní duet. Trocha tělesné akrobacie a velký boj proti nesmyslnému režimu. To všechno v sobě ukrývá nová inscenace Báby Divadla Na zábradlí. Pesimistickými a snad až místy surreálnými texty bojoval Daniil Char...

Film

Dámy a pánové, představujeme vám moderátory 20. ročníku Českých lvů, kterými jsou ...

babcakova zacek ceskylev 200Dámy a pánové, s radostí vám představujeme moderátory obou večerů jubilejního dvacátého ročníku Českých lvů. Hlavním večerem, který proběhne v sobotu 2. března 2013 ve Velkém sále pražské Lucer...