Muž z oceli aneb Návrat Supermana na filmová plátna

Muž z oceli aneb Návrat Supermana na filmová plátna

Tisk

Superman je asi nejslavnější komiksovou postavou na světě a patří k největším klenotům, jaké tato literatura má. Celovečerní film Richarda Donnera z roku 1978 byl navíc průkopníkem, protože tehdy se podobné adaptace nenosily a šlo o velké riziko. Ač šlo o vynikající kousek, jeho problémem (a problémem i dalších filmových Supermanů) byla obrovská naivita jeho pojetí. V roce 2006 se pak o návrat Supermana na plátno pokusil obrovský fanoušek Bryan Singer se snímkem Superman se vrací. Jenže se svým komorním pokusem příliš neuspěl ani u kritiky, ani u diváků, a tak jsme se bohužel dalšího pokračování nedočkali. S novou verzí celého mýtu přichází v těchto dnech režisér Zack Snyder (300: Bitva u Thermopyl, Úsvit mrtvých) pod produkčním dohledem Christophera Nolana (moderní „batmanovská“ trilogie), který převádí postavu nadčlověka do moderní podoby pod názvem Muž z oceli. S jakým výsledkem?

 

Kal-El (jak zní Supermanovo pravé jméno) je malý chlapec, který byl před budoucí zkázou své planety Krypton poslán na Zemi, kde se ho ujali bezdětní Kentovi, kteří se ho snažili vychovat co nejlépe. Clark, jak ho pojmenovali, si ale brzy uvědomuje, že není tak úplně normálním člověkem, a má zvláštní schopnosti. Jeho pozemský otec mu však vysvětluje, že je nesmí využít, neboť svět na ně není připraven. Když ale v dospělosti odejde Clark hledat sám sebe a zjistí vše o svém pravém původu, dojde mu, že se na Zemi řítí obrovská zkáza a jedině on jí bude moci zabránit.

Jestli je někde produkující Nolan znát, jsou to uchopení příběhu a fungující důležité dialogy a monology, které znějí sice pateticky a možná místy lacině, ale nikdy směšně. S tím souvisí brilantní střídání klasického děje s flashbacky z Clarkova dětství, kdy poznáváme chlapce, který se svým údělem bojuje a musí přijmout roli otloukánka. Škoda, že se na ně po hodině rezignuje.

superman 3

Jinak je ale Muž z oceli typicky Snyderovský, což mimo jiné znamená, že není dobře odvyprávěn. Vztahy mezi postavami tu příliš nefungují a romantická linie mezi Supermanem a novinářkou Lois Lane tady prakticky neexistuje, i když se o ni tvůrce ze všech sil snaží. Nějaký emočně silný moment, natožpak ikonický záběr, tu nenajdete, ač je tu několik náznaků působivějších scén, ty jsou ale vždy v zárodku okamžitě devalvovány těžkotonážním režijním stylem. I postavy, které se zde objeví, jsou pouze načrtnuty, takže se s nimi není možné nějak ztotožnit a tím pádem se o ně třeba bát.

Při sledování Muže z oceli jsem si chvílemi připadal jako na výborné atrakci, která nabízí skvělé efekty, ale nic víc. Závěrečná hodina je totiž jednou velkou akcí, která posouvá hranice megalomanství zase o kus dál. Je to suverénně to největší, co jste letos doposud na plátně viděli, jestli je to ale dobře, nechám jen na vás. Na mě osobně to celé působilo jen jako přehlídka počítačových triků a digitálních efektů, která sice využívá velký rozpočet na maximum, ale chybí jí srdce. Navíc je celá akce stereotypní a nenabízí divákovi ani chvíli oddechu, tím pádem se může stát, že někoho zcela otupí a nevynikne tak, jak by měla.

superman 1

3D ani IMAX nejsou příliš zásadní a přiznám se, že třetího rozměru jsem si vůbec nevšiml. Naopak Snyder někdy krátce použije ruční kameru, což je na tak velkém plátně poměrně rušivé a pro oči dost nepříjemné. Na druhou stranu některé průlety jsou efektní a působivé, leč je jich dost málo.

Ani Henry Cavill v ústřední roli není bůhvíjak přesvědčivý, i když určité charisma mu nechybí, vypjatější scény ale ještě nezvládá bez přehrávání. Kevin Costner a Russell Crowe tu mají spíše menší roličky, ale nezklamou a jsou vynikající i na tak malém prostoru. To ostatně platí i pro Michaela Shannona jakožto hlavního „záporáka“, který nedělá vůbec nic špatně a je potřebně démonický, jen by potřeboval více prostoru a možná i hlubší motivaci.

Celkový přístup k Supermanovi je v Muži z oceli asi jediný možný a poměrně zajímavý. Jen režijní styl Zacka Snydera mi k tomu moc nesedl a tím pádem film hodnotím jen lehce nadprůměrně, ale jsem si vědom, že názory se u něho budou hodně rozcházet.

superman 2

Název: Muž z oceli (Man of Steel)
Distribuce: Warner Bros CZ
Scénář: David S. Goyer
Režie: Zack Snyder
Kamera: Amir M. Mokri
Hudba: Hans Zimmer
Hrají: Henry Cavill, Amy Adams, Russell Crowe, Kevin Costner, Michael Shannon, Laurence Fishburne
Hodnocení: 60 %

Zdroj foto: businessinsider.com, krank.ie, spinoff.comicbookresources.com


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

PEPSON SNĚTIVÝ

pep 200Jak se stalo, že se z ekonoma stal spisovatel? - Spíš bychom se měli ptát, jak se z hudebně a literárně orientovaného člověka stal ekonom – byť pouze inženýrským diplomem, ne zaměřením či snad nedejbože mentalitou. V šedi osmdesátých let byly v Jablon...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Tohtoročné Vianoce sú iné. ČT pripravila štyri nové rozprávky

ine vianoce perexTohtoročné Vianoce sú aj napriek tým ostatným  Vianociam iné. nechýba im len sneh, ale sú poznačené rôznymi  udalosťami. Pandémia Covid 19 nám znemožnila viaceré stretnutia,  návštevy blízkych, cesty do zahraničia. Obmedzili nás ...


Literatura

Poutavý dvojjazyčný román autora Malého prince

nocnilet 200Antoine de Saint-Exupéry byl nejen světoznámý francouzský spisovatel, ale i pilot. Poprvé usedl do letadla ve dvanácti letech a již tenkrát se rozhodl, že se chce věnovat tomuto povolání.

...

Divadlo

Městské divadlo v Mladé Boleslavi představí premiéru muzikálu Miluju tě, ale…

premiera200První premiérou roku 2023 bude muzikál Miluju tě, ale…, který bude mít premiéru v pátek 17. února od 19 hodin na velké scéně Městského divadla v Mladé Boleslavi. Hra mladoboleslavskému divákovi představí ne neznámého autora Joea DiPietra (hraje se tu...

Film

O sborovém zpěvu a Black Sabbath

pk uvodkaPodivná kombinace? Ale reálná. Jako bývalého člena hudebního sboru mě zjištění, že Severský filmový podzim přinese i snímek o pěveckém sboru, velmi potěšilo, protože na léta, které jsme se spolužáky ve sboru zažili, nikdy nezapomeneme. Ale doložku...