Reklama
Banner

MUŽI V NADĚJI mají naději!

Email Tisk
ImageA v kině mají naději na spoooustu minisukní, štědře naplněných dekoltů a vtipných situací. Lehká, odlehčující komedie je možností spatřit Boleslava Polívku a Jiřího Macháčka v „téměř“ seriozních rolích. Toho chlapíka ze Samotářů jsem v něm marně hledala… nebo už dobře pracuje mé zapomínání. Bolek Polívka sice hrál třiašedesátiletého notorického „děvkaře“, ovšem se svou manželkou, kterou hrála Simona Stašová, byli dokonale sehraní. Vlastně si říkali pravdu, a jeden druhého nepodezíral. A pak si ještě za okny  zařádili tak, že je vnouček obviňoval z toho, že se perou…

Simona Stašová a Petra Hřebíčková jako manželky


O kterých se nakonec dozvíme, že mají i pro chronické nevěrníky velmi důležitou roli. Nevěra totiž nebaví, pokud se od ní není ke komu vracet. A ty „ubohé“ manželky mohou z nedostatku svého muže celkem dobře těžit. Je jedno, jestli to je kabelka od Valentina nebo romantická večeře na střeše domu v centru Prahy. Možná oficiální trailer i některé názory na csfd.cz ukazují, že jde o komedii, která omlouvá nevěru či z ní činí cosi naprosto úžasného, co  oživí každý vztah. Když se však na Muže v naději podíváte, zjistíte, že tomu tak není.

Oživí pouze některé vztahy, které jsou schopny toto nejen unést, ale také také z toho těžit to lepší, jak nám ukazují tyto dva modelové páry. Když se tchán se svým vždy zásadově věrným zeťem  vydají na zálety, můžou vznikat velmi zvláštní situace. O to víc, že oba páry žijí v jednom domě a vidí si do oken.
Když však všechno praskne, končí veškerá legrace. Chvíle k zamyšlení, když si obě manželky povídají o svých pocitech a současně se střihy se díváme na stejný rozhovor obou mužů. Hezké vzájemné kombinace, věru…  Petra Hřebíčková mi o roli manželky Jiřího Macháčka řekla, že se jí hrála velmi dobře, protože žena vztažená do práce kolem dětí, domácnosti i zaměstnání jí je velmi blízká.

Image

Kalhotky do vlasů aneb Vica Kerekeš jako milenka

Velmi výraznou roli hraje ve filmu Vica (Eva) Kerekeš, která vnesla do filmu slovenštinu. Proč tomu tak je jsem se zeptala Jiřího Vejdělka, režiséra a scénáristy filmu.

„Upřímně řečeno,tím, že jsem obsadil Vicu, tak tím to bylo daný. Protože ona je v podstatě tady pro nás „dovoz z Maďarska“ a slovenštinou vládne. S češtinou jsem to s ní zkoušel, ale to bylo docela krkolomné, a ona tam ve scénáři vlastně hraje tanečnici a studentku, takže může být z ciziny a rozumíme jí.“

Dialogy ve slovenštině byly pak vybírány tak, aby byly co nejvíce podobné češtině, aby tam nebylo moc velmi cizích slov, protože mnoho Čechů už slovenštinou tak dobře nevládne. To se myslím podařilo. Navíc, mnohem více Vica mluví pohledem, tělem, zejména tehdy, kdy si velmi žhavě a provokativně u kulečníku svlékne kalhotky a sepne si s nimi dlouhé hnědé vlasy, protože jí překážejí ve hře.

Jiří Vejdělek navíc prozradil, že scénář mu zrál v hlavě dlouho a vznikl v podstatě na přání divaček po úspěšných Ženách v pokušení a napsal ho na jeden zátah asi za 14 dní.

Milé detaily

Trenýrky naruby, kalhotky v kapse, fotky přirození svých milenek, ba dokonce celá galerie, snad můžu prozradit, že podařený tchán jich měl 139 a ta poslední mu život obrátila doslova naruby.

Image

Film nachází hrdiny ve chvíli, kdy si žijí své poklidné životy, stanete se svědky obrovské bouře a spletité situace plné zvratů, aby se zas nakonec až téměř neuvěřitelně vše dalo do pořádku a opět všichni budou žít relativně v klidu a pohodě – jak poznáte z fotek při závěrečných titulcích.

Jiří Vejdělek má rád scénáře plné zvratů a je to na filmu znát. Zejména jeden zvrat jsem nečekala, protože jsem o něm nikde nečetla a tak ho nebudu ani tady prozrazovat – způsobil v kinosále ponuré ticho a dojetí.  A další zvrat způsobí žluté tulipány a my se podíváme i na krásu  mužské žárlivosti. Na druhou stranu vždycky je nakonec líp a tak se třeba pobavíte u scény, kdy manželka volá svému muži, protože se právě z okna dívá na milující se dvojicci – netuší však, že se dívá na svého manžela. Petra Hřebíčková se mi líbila jako nepříliš výrazná, ale něžná manželka s úžasnými výkyvy k perfekcionismu, jež dokáže chlapa totálně zazdít. Vica Kerekeš zaujala jednoznačně svými vnadami, oříškově hnědýma očima a energií opravdové ženy. Jiří Macháček hrál tak přirozeně, jako zpívá v MIG21, nezklamal mě, ani nepřekvapil, přesně takový výkon jsem čekala a Boleslav Polívka mě překvapil, na něj jsem se hodně těšila, protože jsem se stále nemohla zbavit škatulky Kurvahošiguttentag nebo Manéž… A hle..I on umí zahrát dospělého a vyrovnaného, ba dokonce i moudrého muže. Myslím si, že výběr herců byl dokonalý a nikoho jiného si na těchto postech neumím představit. Určitě stojí za to si na film zajít.

Přinejmenším si oddechnete a nahlédnete do zákoutí mužské duše, té primitivní chlapské, ale i té, kterou muži zase tolik neodkrývají… A je-li to pozdně-letní limonáda, to už nechám jen na  vašem uvážení. Pro mě nebyla, i ten hlubší význam jsem ve filmu našla. Je jen na vás, jestli ho taky uvidíte.


Film je přístupný od 12 let.
Distribuce: Falcon
Premiéra: 25. Srpna 2011
Délka: 115 minut
Hrají: Jiří Macháček, Boleslav Polívka, Simona Stašová, Petra Hřebíčková, Vica Kerekés
Děkuji: Cinestar Pardubice

Foto: www.falcon.cz

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

Nechte si poradit...

Jaká kniha, divadlo, koncert či jiná akce by našim čtenářům neměly uniknout?

KVĚTOSLAVA ENGLEROVÁ

knihovnice obce Statenice

Kniha:


JAN BAUER - KLASIKOVÉ V NEDBALKÁCH

Kniha Klasikové v nedbalkách aneb Za kulisami českého 19. století z pera Jana Bauera mě oslovila hlavně tím, co jsme se ve škole o našich slavných klasicích neučili. Všeobecně je známo, že život těchto osobností byl plný bídy, ústrků a jedním slzavým údolím. O tom, že to byli také lidé z masa a kostí s lidskými chybami, se ve škole neučilo. Jejich životopisy nelze shrnout do pouhého soupisu děl. Víte, že Mácha hovořil většinou německy, že Palacký napsal Dějiny národa českého nejprve německy, že Dobrovský, Rettigová a Světlá se museli učit češtinu až v dospělém věku? A s češtinou bojoval i Josef Mánes. Nejvíce mě zaujal příběh Karla Havlíčka Borovského, který byl pasován na národního mučedníka. Havlíček byl r. 1851 odvezen do tyrolského Brixenu. V kouzelné alpské krajině byl ubytován v luxusním hotelu, kde se zastavovali i příslušníci habsburského panovnického rodu. Český novinář zde měl zajištěnou plnou penzi a mohl k sobě zvát manželku i dceru. V květnu 1852 se za Havlíčkem rozjela i jeho rodina. Cestovní výlohy ve výši 150 zlatých jim zaplatilo pražské policejní ředitelství. Nato si Havlíček pronajal domek se zahradním altánem s krásnou vyhlídkou. Veškeré jídlo jim nosili z luxusního hostince. Kromě toho dostával náš novinář od rakouského ministra vnitra ročně 500 zlatých, které mu byly vypláceny pravidelně v měsíčních splátkách, aniž musel něco dělat. Pravdou ale je, že byl Havlíček pod stálou policejní kontrolou. A takových zajímavých příběhů je tu mnohem víc. Kniha vystihuje zajímavosti ze života našich klasiků čtivou formou bez bulvární příchutě a nesnižuje přitom význam osobností, které hrají zásadní roli v našem národním kulturním fondu.

Banner

Partneři

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Google+

Twitter


Držíte-li dietu, nečtěte Poslední tango s Carmen

200littNe, že by to bylo špatné čtení, ale pořád se tam vaří laskominy, pořádají se hostiny a baští se, až se dělají protagonistům (a tím i čtenářům) boule za ušima. Alena Jakoubková přivedla na svět ženu s netradičním jménem Carmen, zajímavým povoláním (zubařka...

Katovský příběh přivezlo na zlínské Setkání Stretnutie Bábkové divadlo Žilina

kata dcera kata 200Zlínský divadelní festival Setkání Stretnutie se letos konal již poosmnácté. V dobách svých začátků byl zaměřen především na tvorbu zemí Visegrádu, postupem času vykrystalizoval do přehlídky české a slovenské diva...

Den zrady aneb Politika je svinstvo

den zrady filmGeorge Clooney si za několik desetiletí, během nichž v Hollywoodu působí, již neotřesitelně získal pravý status hvězdy té nejvyšší svítivosti. Kromě vytouženého Oscara začal před deseti lety naplňovat své režijní amb...

Vypsaná fixa: TUGEDR TŮR i nominace na Českého lva!

vypsana fixa novinky200Ne že by někdy kluci ze San Piega zaháleli, přece jen jsou jednou z kapel s největším počtem odehraných koncertů za rok a na kontě už mají slušnou řádku singlů, desek a projektů. Ale posledních pár týdnů maj...