Reklama
Banner

MUŽI V NADĚJI mají naději!

Email Tisk
ImageA v kině mají naději na spoooustu minisukní, štědře naplněných dekoltů a vtipných situací. Lehká, odlehčující komedie je možností spatřit Boleslava Polívku a Jiřího Macháčka v „téměř“ seriozních rolích. Toho chlapíka ze Samotářů jsem v něm marně hledala… nebo už dobře pracuje mé zapomínání. Bolek Polívka sice hrál třiašedesátiletého notorického „děvkaře“, ovšem se svou manželkou, kterou hrála Simona Stašová, byli dokonale sehraní. Vlastně si říkali pravdu, a jeden druhého nepodezíral. A pak si ještě za okny  zařádili tak, že je vnouček obviňoval z toho, že se perou…

Simona Stašová a Petra Hřebíčková jako manželky


O kterých se nakonec dozvíme, že mají i pro chronické nevěrníky velmi důležitou roli. Nevěra totiž nebaví, pokud se od ní není ke komu vracet. A ty „ubohé“ manželky mohou z nedostatku svého muže celkem dobře těžit. Je jedno, jestli to je kabelka od Valentina nebo romantická večeře na střeše domu v centru Prahy. Možná oficiální trailer i některé názory na csfd.cz ukazují, že jde o komedii, která omlouvá nevěru či z ní činí cosi naprosto úžasného, co  oživí každý vztah. Když se však na Muže v naději podíváte, zjistíte, že tomu tak není.

Oživí pouze některé vztahy, které jsou schopny toto nejen unést, ale také také z toho těžit to lepší, jak nám ukazují tyto dva modelové páry. Když se tchán se svým vždy zásadově věrným zeťem  vydají na zálety, můžou vznikat velmi zvláštní situace. O to víc, že oba páry žijí v jednom domě a vidí si do oken.
Když však všechno praskne, končí veškerá legrace. Chvíle k zamyšlení, když si obě manželky povídají o svých pocitech a současně se střihy se díváme na stejný rozhovor obou mužů. Hezké vzájemné kombinace, věru…  Petra Hřebíčková mi o roli manželky Jiřího Macháčka řekla, že se jí hrála velmi dobře, protože žena vztažená do práce kolem dětí, domácnosti i zaměstnání jí je velmi blízká.

Image

Kalhotky do vlasů aneb Vica Kerekeš jako milenka

Velmi výraznou roli hraje ve filmu Vica (Eva) Kerekeš, která vnesla do filmu slovenštinu. Proč tomu tak je jsem se zeptala Jiřího Vejdělka, režiséra a scénáristy filmu.

„Upřímně řečeno,tím, že jsem obsadil Vicu, tak tím to bylo daný. Protože ona je v podstatě tady pro nás „dovoz z Maďarska“ a slovenštinou vládne. S češtinou jsem to s ní zkoušel, ale to bylo docela krkolomné, a ona tam ve scénáři vlastně hraje tanečnici a studentku, takže může být z ciziny a rozumíme jí.“

Dialogy ve slovenštině byly pak vybírány tak, aby byly co nejvíce podobné češtině, aby tam nebylo moc velmi cizích slov, protože mnoho Čechů už slovenštinou tak dobře nevládne. To se myslím podařilo. Navíc, mnohem více Vica mluví pohledem, tělem, zejména tehdy, kdy si velmi žhavě a provokativně u kulečníku svlékne kalhotky a sepne si s nimi dlouhé hnědé vlasy, protože jí překážejí ve hře.

Jiří Vejdělek navíc prozradil, že scénář mu zrál v hlavě dlouho a vznikl v podstatě na přání divaček po úspěšných Ženách v pokušení a napsal ho na jeden zátah asi za 14 dní.

Milé detaily

Trenýrky naruby, kalhotky v kapse, fotky přirození svých milenek, ba dokonce celá galerie, snad můžu prozradit, že podařený tchán jich měl 139 a ta poslední mu život obrátila doslova naruby.

Image

Film nachází hrdiny ve chvíli, kdy si žijí své poklidné životy, stanete se svědky obrovské bouře a spletité situace plné zvratů, aby se zas nakonec až téměř neuvěřitelně vše dalo do pořádku a opět všichni budou žít relativně v klidu a pohodě – jak poznáte z fotek při závěrečných titulcích.

Jiří Vejdělek má rád scénáře plné zvratů a je to na filmu znát. Zejména jeden zvrat jsem nečekala, protože jsem o něm nikde nečetla a tak ho nebudu ani tady prozrazovat – způsobil v kinosále ponuré ticho a dojetí.  A další zvrat způsobí žluté tulipány a my se podíváme i na krásu  mužské žárlivosti. Na druhou stranu vždycky je nakonec líp a tak se třeba pobavíte u scény, kdy manželka volá svému muži, protože se právě z okna dívá na milující se dvojicci – netuší však, že se dívá na svého manžela. Petra Hřebíčková se mi líbila jako nepříliš výrazná, ale něžná manželka s úžasnými výkyvy k perfekcionismu, jež dokáže chlapa totálně zazdít. Vica Kerekeš zaujala jednoznačně svými vnadami, oříškově hnědýma očima a energií opravdové ženy. Jiří Macháček hrál tak přirozeně, jako zpívá v MIG21, nezklamal mě, ani nepřekvapil, přesně takový výkon jsem čekala a Boleslav Polívka mě překvapil, na něj jsem se hodně těšila, protože jsem se stále nemohla zbavit škatulky Kurvahošiguttentag nebo Manéž… A hle..I on umí zahrát dospělého a vyrovnaného, ba dokonce i moudrého muže. Myslím si, že výběr herců byl dokonalý a nikoho jiného si na těchto postech neumím představit. Určitě stojí za to si na film zajít.

Přinejmenším si oddechnete a nahlédnete do zákoutí mužské duše, té primitivní chlapské, ale i té, kterou muži zase tolik neodkrývají… A je-li to pozdně-letní limonáda, to už nechám jen na  vašem uvážení. Pro mě nebyla, i ten hlubší význam jsem ve filmu našla. Je jen na vás, jestli ho taky uvidíte.


Film je přístupný od 12 let.
Distribuce: Falcon
Premiéra: 25. Srpna 2011
Délka: 115 minut
Hrají: Jiří Macháček, Boleslav Polívka, Simona Stašová, Petra Hřebíčková, Vica Kerekés
Děkuji: Cinestar Pardubice

Foto: www.falcon.cz

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

Nechte si poradit...

Jaká kniha, divadlo, koncert či jiná akce by našim čtenářům neměly uniknout?

RENÁTA ŠŤASTNÁ

PR manažer a fundraiser v neziskové organizaci

Kniha:


JIŘÍ HOLUB - PROSTĚ NA MĚ ZAPOMNĚLI

Prošla mi rukama dlouhá řada knih, rozhodně desítky, ne-li pár stovek. Ale na první místo jednoznačně stavím tenkou knihu z pera Jiřího Holuba s názvem Prostě na mě zapomněli. Vydalo ji JaS nakladatelství, s.r.o. v roce 2015. Dlouho mi trvalo, než jsem ji vstřebala. Při čtení jsem se stala osmiletou Klárkou a žila její příběh. V létě roku 1945 jsem opustila Prahu a s rodiči a malým bratříčkem zamířila do staré vyrabované sudetské vesnice Svatý Wolfgang. Na tatínka tady čekalo slušně placené místo v kaolínce, maminka se těšila na život hospodyňky. Okamžitě jsem si zamilovala hory a okolí kolem domu, a protože jsem zvědavá a lačná po dobrodružství, vydávala jsem se, navzdory maminčiným zákazům, dál od domu. Při jedné cestě na maliny, jsem potkala Helgu - starou, otrhanou, vyhladovělou, ale přátelskou a vděčnou ženu, která tady vyrostla, starala se o svoji rodinu, vychovala děti a pak najednou zůstala úplně sama. Všichni ji opustili a jí zbyl jen smutek, trápení a obrovská bolest. A do té její beznadějné samoty jsem přišla já – malá holka bez předsudků, nechápající podlost a touhu po pomstě. Helga tak byla vytržena ze své beznadějné letargie a i přes to, že se zprvu bránila otevřít ta dávno zavřená dvířka do zraněné duše, nakonec pustila ven všechno, co ji trápilo, čím prošla a co ji zlomilo. Opustila svoji hrůznou minulost a otevřela svoje bolavé srdce. Díky mně už nebyla jen ta, na kterou jednoho děsivého dne ve vesnici všichni zapomněli. Na jedné straně to bylo velmi smutné, na straně druhé to ale vedlo k záchraně jejího života….

Jiří Holub mě vtáhnul mě do děje nejen slovy, ale i popisem. Úplně zřetelně jsem cítila emoce. Radost vystřídal strach, který mi ježil chloupky na rukách, byla jsem blažená, ale taky mě píchalo u srdce, když Helga vyprávěla o tom, co viděla a zažila. Měla jsem vztek a zlost a nakonec jsem si poplakala.

Banner

Partneři

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Google+

Twitter


Intimní historie od antiky po baroko

intimni historie vondruska 200Intimní historie od antiky po baroko je velmi zajímavá kniha. Týká se věcí, o kterých se ve společnosti dříve příliš nemluvilo, ale přesto se o ně lidstvo svým způsobem neustále zajímá. Důkaz...

Divadelní Flora začíná ve čtvrtek – světovou taneční premiérou

alt16. ročník tradiční olomoucké přehlídky odpočítává poslední hodiny do svého začátku. Čtvrteční a páteční program nabízí premiéru a první reprízu exkluzivní taneční koprodukce Power Power Dance, která vzniká speciálně pro festival s podporou

Yves Saint Laurent - recenze

200filmNa plátna českých kin vstupuje nový snímek ve Francii známého herce a režiséra Jalila Lesperta. Předlohou mu byl život jednoho z nejslavnějších módních návrhářů dvacátého století, Yves Saint Laurenta. Toho herecky věrohod...

Seznamte se s kapelou YOB

 

yob perexDoom metalová skupina YOB vystoupí 23. září v Praze, a proto bychom vám ji rádi představili. Vystupuje v sestavě Mike Scheidt (zpěv, kytara) Aaron Rieseberg (baskytara), Travis Foster...