Reklama
Banner

KARATE KID – pozitivní překvapení nejen pro neznalce originálu

Email Tisk
ImageJiž v polovině září doputoval do našich kin jeden z největších letních hitů, který především díky obrovskému diváckému zájmu v USA a Číně jen během léta celosvětově vydělal přes 300 milionů dolarů – nový Karate Kid s Jackie Chanem a Jadenem Smithem, synem slavných hereckých rodičů a zároveň producentů tohoto snímku Willem a Jadou Pinkett-Smith. Jelikož i ohlasy jsou převážně kladné, mohou si americko-čínští tvůrci (s Norem na režisérské židli) gratulovat za úspěšně odvedenou práci.

Z původní verze z roku 1984 se stal téměř kultovní snímek, byť jeho popularita pramení spíše z dobrého načasování než díky nějakým mimořádným kvalitám. Další díly už budily spíše rozpaky, osobně to ze svého pohledu posoudit nemohu, neboť patřím právě mezi ty, kterým se starší film z nějakého důvodu vyhnul. Chybí mi tedy srovnání, což se může jevit jako výhoda pro novější verzi, protože originál je zkrátka originál a remake většinou tak kladně hodnocen být nemůže – už jen proto, že alespoň příběhově nepřináší mnoho nového. I milovníci staršího kousku by však měli být spokojení, jak se tohle povedlo.

Byť nelze vyloučit, že by se mi stejně víc líbil tento Karate Kid, hodnotím z výše uvedeného důvodu tento film jako celek nezávisle na starší verzi, protože nejsem schopen posoudit, do jaké míry se kopírovalo či inovovalo. Případné námitky, že se snadno chválí, když jsem neviděl originál a navíc mám rád Jackieho Chana, se pokusím umlčet tvrzením, že dříve jsem také viděl nový Souboj Titánů a až pak starý – a přesto ten nový považuju za příšerný a pozdější odškodnění zhlédnutím toho starého dopadlo více než výborně.

Děj filmu zřejmě opravdu jede podle původního Karate Kida – kluk se s mámou kvůli její práci musí přestěhovat do cizíhoImage prostředí, kde se chce skamarádit s holkou, ale nezapadne do školního kolektivu a je mírně řečeno šikanován, ale nakonec se ho ujme odborník na bojová umění, aby mu pomohl postavit se ostatním dokonce i v turnaji – zkrátka aby ho naučil kung-fu. A zde se dostáváme k první z několika na první pohled drobných, ale podstatných odlišností: hlavní hrdina se nebude učit japonské karate, ale čínské kung-fu, jelikož jeho mistr nebude vypadat jako typický starý japonský mistr, ale jako postarší čínský údržbář.

Příběh je totiž zasazen mimo území Spojených států – do čínského Pekingu. To je jednoznačně pozitivum, neboť pro vykreslení střetu kultur je vhodnější, když cizincem z hlediska národnosti a tím pádem více osamocený není mistr, ale žák. Změna prostředí tedy prospěla. Komunistická Čína je zde pravděpodobně poněkud idealizovaná, což se ovšem dalo čekat a nijak to neruší a divák může být rád za mnohé nádherné záběry okolí, ať už se jedná o Velkou čínskou zeď či Zakázané město, kde naposledy směl natáčet před 20 lety Bernardo Bertolucci svého Posledního císaře s Peterem O´Toolem v jedné z hlavních rolí. Ústřední postava je tentokrát Afroameričan a možná až příliš mladý (12 let), avšak toto je třeba brát s nadhledem.

Jaden Smith byl určitě dobrá volba a producenti mohou mít radost a nemusí si vyčítat, že do hlavní role Dre Parkera obsadili svého syna. Na svou roli se hodil a hrál překvapivě velmi velmi solidně. To platí i pro několik bojových scén, což je pochopitelně zásluha i choreografů z kaskadérského týmu Jackieho Chana, kameramana, režiséra a dalších. Potěší taky roztomilá Wenwen Han v roli jeho kamarádky a nepotěší otravná a přehnaně afektovaně hrající Taraji P. Henson v roli jeho matky.

Největší aplaus si však z herců zaslouží starý (56 let) dobrý (opravdu!) Jackie Chan – za důstojného sympaťáka Pata Moritu nemohli sehnat vhodnější a zároveň stylovější náhradu. A Chan zde navíc ve své spíše vedlejší úloze předvádí možná nejlepší herecký výkon své kariéry a dokonce si troufám tvrdit, že by mu slušela první oscarová nominace. Zvlášť když ji obdržel i již zmíněný Morita. Vypadá unaveně a nenápadně, ale předepsaný souboj zvládne. Ale čím méně může naplno pořádně a tvrdě bojovat a hlavně čím méně komediální snímek je, tím více se soustředí na hraní, nepitvoří se, hraje uměřeně a přirozeně. Roli mu uvěříme a vůbec nevypadá legračně – hned při prvním záběru na něj je jasné, že tentokrát od něj moc srandy čekat nemůžeme.

Je to paradox, proslavil se jako komik, i v civilu má velký smysl pro humor, ale už ze snímků jako New Police Story (2004) či Město zločinu (2009) jsem dospěl k závěru, že herecky mu sednou spíše vážnější role. Kdo ho zná jen z komedií, bude překvapen. Jeho pan Han má autoritu, je to osobnost, i když tak zprvu nevypadá. Umí však i pobavit či povzbudit – a dokonce i dojmout, jedná se částečně o tragickou postavu. I přes mnohé další klady je právě Chan tím největším kladem filmu. Uvidíme, jak se bude kariéra této poslední roky spíše pomalu uvadající hvězdy ubírat dál. Tato role mu stoprocentně sedla. Nejde vždy však jen o herce, ale o film jako takový, o scénář…

Natočení této předělávky tedy rozhodně nevidím jako zbytečné – pak by se za zbytečnou musela označit velká část Imagehollywoodské produkce. Děsil jsem se norského režiséra Haralda Zwarta (ač také Seveřan, tak Bergman či von Trier to skutečně není), jelikož jsem od něj znal jen tragického Růžového pantera 2 s křečovitým Steve Martinem. Tento film se mu však povedl a ukočíroval i delší stopáž takovým způsobem, že film nenudí. Asi měl lepší spolupracovníky než u předchozího natáčení… Nebo mu sedlo, že se nejedná o komedii, najdeme tam jen takové milé a povedené náznaky. Karate Kid tedy předčil očekávání i s ohledem na jméno režiséra.

Snímek se jmenuje v Číně daleko logičtěji Kung-fu sen, ale Američané chtěli odkázat na ten starší a samozřejmě ho pod tímto názvem lépe prodat. A o úplný nesmysl se nejedná, Dre Parker umí z domova základy karate, což mu však v Číně bylo k ničemu. Slovy Jackieho Chana se dozvídáme, že kung-fu je především umění a že se jedná o styl života, o veškerá naše jednání. Kung-fu je o slušnosti a z bojového hlediska by mělo být pouze prostředkem, jak se ubránit. Co děláme, máme činit nadšeně a se zápalem. Přístup je to hlavní. To bychom si měli z tohoto příjemného rodinného sportovního akčního dramatu (když spojím prvky těch žánrů, které zahrnuje) odnést.V kinech ČR: 16. 09. 2010
Hodnocení: 85 %


Akční / Drama / Rodinný / Sportovní
USA / Čína, 2010, 140 min

Režie: Harald Zwart
Hrají: Jaden Smith, Jackie Chan, Taraji P. Henson, Wenwen Han, Rongguang Yu, Zhensu Wu, Zhenwei Wang

Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

Banner

Nechte si poradit...

Jaká kniha, divadlo, koncert či jiná akce by našim čtenářům neměly uniknout?

BARBARA JEBAVÁ

majitelka kulturní a vzdělávací agentury JABATO

Talkshow:


MINUTY MEZI OBRAZY

Naše nová talkshow-umělecká beseda s Janou Jebavou a jejími zajímavými hosty a hudebním doprovodem. Ponaučení i zábava, veselé historky ze života. Jedinečný pořad nejen pro seniory.

http://vstupenky.ticket-art.cz/show/minuty-mezi-obrazy-hradec-kralove-10936

Banner


Umberto Eco: Od stromu k labyrintu
ImageK českému čtenáři se v poledních měsících dostalo hned několik knih Umberta Eca: soubor esejů Kant a ptakopysk, román Pražský hřbitov - a nyní následuje další odborná publikace, Od strom...
Tentokrát Ve Smečkách Klub bláznů

klicovou dirkou perexV Praze je hodně divadel, podle mého odhadu nejméně stovka. A to ta, která mají ještě malou nebo komorní scénu, počítám jen jednou. Při tomto počtu samozřejmě není divu, že mi zhusta nějaká ta pr...

Zatím spolu, zatím živi je typicky letní oddechový film
ImageJune (Cameron Diaz), která letí na svatbu své sestry, se na letišti srazí s tajemným Royem (Tom Cruise). Když se po několika peripetiích dostane konečně do letadla, Roy v něm sedí také a t...
Operní studio NDM dostane ke svým dvacetinám KYTICI

ope 200Operní studio NDM slaví dvacáté výročí svého založení. U příležitosti tohoto významného jubilea nastudovalo mimořádně zajímavou inscenaci na ryze české téma. Vůbec poprvé na jevišti Národního divadla moravskoslezského tak zazní hudebně dra...